Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Trenér Bajc: Končím, bude to lepší

20 2006
Planica - (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Slovinský trenér Vasja Bajc slavil na domácí půdě největší úspěch kariéry. Dovedl Jakuba Jandu ke křišťálovému glóbusu vítěze skokanského Světového poháru. A na vrcholu se s ním loučí. "Dejte nám čas si to prožít," bránil se trenér ostřejším otázkám.

Japonce Funakiho jste navigoval k olympijskému zlatu i k titulu mistra světa. Kam řadíte tenhle úspěch?
Je to můj nejlepší výsledek. Kluk začal skákat a začal mi věřit. Překonal těžké momenty, zvlášť na olympiádě. I když také Ahonen nám šel teď na ruku, že neměl formu.

Kdy jste prožíval nejtěžší chvíle?
Na olympiádě a před ní. Ale když uděláš výsledek, rychle zapomeneš.

Vy také umíte zapomínat?
Nejdřív budeme slavit dva dny. Pak se uvidí.

Co bude dál? Vydržíte v Česku?
Pojedu na dovolenou do Brazílie (kde má obchodní aktivity šéf skokanů Škoda, který Bajce přivedl – pozn. red.). Chci dát odpočinout hlavě. Ale pro český skok by bylo nejlepší, abych skončil. Šance, že zůstanu, je minimální.

Janda připustil, že pokud odejdete, možná skončí taky.
To je blbost. Trenérů se na světě najde dost. Jakub musí mít za cíl mistrovství světa v Liberci 2009. Bude mu jedenatřicet a starší skokani skáčou pořád dobře.

Ani jeho naléhání vás nepřesvědčí?
Ne. Jsem taky jen člověk, mám svoji hlavu. Nebudu nostalgický.

Kdo může být vaším nástupcem? Čeká ho těžké srovnání.
Kandidátů mám dost. Dost trenérů po sezoně končí, chtějí se posunout jinam. Nejlepší je finská škola. Proč ne Fin? I když za ty prachy nevím. Taky je těžké pracovat v situaci, jaká vládne v Česku. Možná je to místo pro cizince, který nerozumí česky. Jak začneš poslouchat ty dezinformace, máš špatný pocit, že ti nevěří. To není jen poslední měsíc, trvá to totiž celé dva roky. Možná jsme si toho dřív jenom míň všímali.

Co konkrétně máte na mysli?
Píše se třeba: Janda není letec. Nikdo neví, jak bojujeme s jeho psychikou, abychom to změnili. Jenže jak to pořád čte, jde mu to do podvědomí, má to ještě těžší. Místo toho, aby se napsalo: Má formu, může lítat. Negativní kritika musí mít podklad.

Co jste udělal špatně vy?
Vynechali jsme před olympiádou závody v Japonsku. (To mohlo mít za následek vypadnutí ze závodního rytmu – pozn. red.) Ale teď už to je jedno. Ptáš se, co je lepší? A pak se ukáže, že to nebylo správně. Ale nemáš šanci to druhé zkusit. Nikdo nepřišel, aby řekl: Udělej to takhle, bude to stoprocentně fungovat.

Vaše hrozba, že nepojedete do Turína, také Jandu hodně srazila.
Já chtěl pomoct českému skoku. Lidi by začali jinak přemýšlet. Ale pro Kubu to bylo špatné. Já to vím, beru to na sebe.

Co dobrého vám zůstane jako vzpomínka na Čechy?
Tenhle pohár, co Kuba dostal. Za deset let bude každý vědět, co jsme spolu udělali. Je to super, super radost.

Trenér Vasja Bajc v Planici.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze