Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tráva na hladině brzdila vodáky

31 2000
S y d n e y - Kanál pro rychlostní kanoistiku a veslování, nedávno kritizovaný proto, že boční vítr znevýhodňuje závodníky některých drah, přidělal pořadatelům olympijských her v Sydney další starosti. Na hladině se hromadí množství plevele. Australský kajakář a olympijský vítěz Clint Robinson dokonce hodlá podat oficiální protest, protože ho během australského šampionátu trsy trávy zdržely natolik, že jako hlavní favorit skončil až druhý a možná přijde o olympiádu.

"Několikrát jsem se musel vyhýbat trsům plevele a stejně jsem s sebou asi tři sta metrů vláčel spoustu trávy. Namotala se mi na pádlo i na loď," zlobil se Robinson a nově postavenou dráhu v Penrithu nedaleko Sydney ohodnotil jako "trapas za 70 milionů
dolarů".

Mistrovství, které bylo zároveň nominačními závody na olympiádu, museli organizátoři dokonce na hodinu přerušit, než rostliny z vody vylovili. "Doufám, že s tím něco udělají, protože jinak bude olympijský závod pěkná ostuda," míní Robinson, který nebyl jediný, kdo proti špatným podmínkám protestoval.

Mluvčí loděnice se bránil tím, že zaneřáděná hladina je důsledkem vytrvalých dešťů a silného větru, který na vodu zavál všechen plevel z okolních travnatých ploch. "Je to přírodní fenomén," bránil se Peter Byron. Nicméně slíbil, že do září, kdy se koná olympiáda, bude vše v pořádku. Pomoci by jim měly speciálně upravené kombajny, které travnaté plochy v okolí kanálu upraví.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze