Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Trápí ji astma. I tak je plavkyně Baumrtová bronzová v Evropě

Česká plavkyně Simona Baumrtová se raduje ze zisku bronzové medaile na ME v Nizozemsku. Byla třetí v závodě 50 metrů znak. | foto: AP

1 2010
Její astma se nezlepšuje, zato výkony rapidně. Simona Baumrtová proslavila chomutovské plavání bronzovou medailí z mistrovství Evropy. Vylovila ji o víkendu v Eindhovenu v krátkém bazénu na 50 metrů znak.

"Nevěřila jsem vlastním očím, když jsem na tabuli u svého jména viděla trojku. Bylo to naprosto skvělé!" září největší hvězda českých bazénů současnosti.

Unesete popularitu?
Snad jo. Zrovna teď na chodbě vysoké školy mě nějaký kluk pozdravil a gratuloval mi. Hustý! A taky hrozně zvláštní.

Vy jste hned šla do školy?
Ano, studuji Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze, obor fyzioterapie. Docela se to stíhat dá. V pátek bývá plavání, tam nemusím.

V Nizozemsku jste si zaplavala dost. Byl evropský šampionát vaším životním zážitkem?
Bylo to super, hrozně fajn. Nejen kvůli výsledkům mým a ostatních, ale hlavně díky úžasné atmosféře v českém týmu.

Cítíte se jako největší hvězda českého plavání?
Hvězda asi nejsem.My máme vážně skvělý celý tým. Nezávidíme si úspěchy, spíš si je přejeme. I na tréninku při soustředění se vždy vyhecujeme k nejlepším výkonům.

Měla jste před medailovým závodem tušení, že to "cinkne"?
Vůbec ne, protože padesátka není mojí hlavní disciplínou. Na ní buď všechno sedne, anebo ne. A mě to vyšlo. Mám dobré vlnění pod vodou, kde jsem 15 metrů po startu a 15 po obrátce. Tedy 30 metrů z padesáti, což vás hodně zrychlí.

Na čem pod vodou záleží?
Hlavně na technice. Kluci umí vlnit 15 metrů i při stometrovém závodě po každé obrátce, to já zatím nezvládám. Je to strašně dechově náročné a mě trápí problémy s dýcháním, mám astma.

A zlepšuje se to?
Po dvou letech jsem byla na kontrolním vyšetření a nějak výrazně se to nezlepšilo. Léky pořád užívám, tak snad to pomůže.

Jaký jste se cítila, když jste dohmátla a viděla, že máte medaili?
Skvěle! Ale hlavně bylo strašně zvláštní, když jsem do finále postoupila z 1. místa. Měla jsem strach, že mě to ovlivní. Jít do závodu jako favorit, to je psychický nátlak. Byla jsem hodně nervózní. Pomohl mi táta, řekl, ať se uklidním, že o nic nejde, že úspěch je už finále.

Byl z toho bronz. Jak daleko jste měla k dalším medailím?
Dvě desetiny na vítěznou Jovanovičovou jsou na padesátce poměrně dost. Ona je světová rekordmanka, konkurence byla hrozně velká.

Je evropský bronz pro holku z Chomutova sen?
Když jsem jako malá začínala, ani jsem nedoufala, že bych mohla mít medaili na takhle velké akci. Je to obrovský úspěch.

Nejen pro vás, ale i pro Česko. Medaile přišla po 6 letech, naposledy ji získala Ilona Hlaváčková.
Ona byla můj vzor a vlastně pořád ještě je. Co dokázala, je fantastické. Snad se jí trochu přiblížím. Její bývalý evropský rekord na 100 metrů znak v krátkém bazénu je u nás považovaný za nejhodnotnější výkon mezi muži i ženami. Teď je čas 57,75 vteřiny český rekord, já mám 58,62. Chybí necelá vteřina, snad to jednou překonám.

Na stovce jste byla v Eindhovenu čtvrtá, na vaší nejsilnější trati 200 metrů znak pátá.
Protože se závodilo až v neděli. Když jsem si v sobotu vyplavala medaili, už to bylo skoro jedno. Vždyť já nemohla ani usnout, povedlo se mi to až o půlnoci. Do dvoustovky se mi moc nechtělo. Navíc většina soupeřek byla odpočatějších, sprint vynechaly.

Jaké vás přivítali rodiče?
Na letiště přijeli máma, táta i druhý trenér. A měli transparent Simčo, děkujeme, gratulujeme. Byla jsem dojatá. V poslední době jsem naměkko docela často (smích).

Oslava už byla?
Ještě nemůžu slavit, za 14 dní mě čeká mistrovství světa v Dubaji v krátkém bazénu. Nepředpokládám, že bych postoupila do finále, takže poplavu všechny trati. Bude víc času na regeneraci. Přidají se velmoci USA, Austrálie, Čína, Japonsko, které mají kvalitní znakařky.

Jste ráda za zákaz celotělových plavek ze speciálních materiálů?
Mně nevadily. Ale teď je dobré, že plavky jsou pro všechny federace stejné. Dřív měly ty bohatší výhodu.

A už nemáte modřiny, které vám dělaly "gumové" plavky?
Do polyuretanových se všichni špatně soukali, ale i teď mám modřiny, i když menší. Plavky musí stahovat, aby to mělo význam.

Co vy a olympiáda v Londýně?
Je to velký sen. Už jsou vypsané limity, kvalifikační časy se můžou plnit od března. Těžší je to v tom, že jsou nasazené podle minulé olympiády, na které se závodilo v již zakázaných revolučních plavkách. V nich jsem na potřebný čas na 200 znak dosáhla, tak snad to půjde i bez nich.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze