Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tour východu hranice neuznává

4 2000
P r a h a - Osmnáct profesionálních týmů, z toho čtyři té nejvyšší kvality, tři česká mužstva a premiérový start závodu z města bývalého Západního Německa. To jsou hlavní lákadla 53. ročníku Závodu Míru, jehož pořadatelé se poprvé v historii mohou pochlubit tím, že jsou v mezinárodním kalendáři UCI zařazeni jako závod čtvrté kategorie. Course de la Paix, jak zní oficiální název závodu, projede bez celních kontrol z území oběma částmi dříve rozděleného Německa, a přes Polsko se celý peloton dostane až do cílového města, kterým je tentokráte Praha.

Cyklisté budou v tomto ročníku absolvovat celkem 1 600 kilometrů, 22 družstev se 132 závodníky projede 305 obcí a měst. Ředitel české části závodu Pavel Doležal si pochvaloval především sílu letošního pelotonu. "Podařilo se nám sehnat ještě více profi týmů, než jsme původně zamýšleli. Když připočtu ještě to, že se nám povedlo přesvědčit radní hlavního města, aby byl dojezd poslední etapy na Staroměstském náměstí, mohu být opravdu spokojený."

Za největší favority závodu označil Doležal špičkový německý tým Deutsche Telecom. "I když nepřijede Ulrich a Zabel, zúčastní se Weseman a ten mi potvrdil, že chce vyhrát i pošesté," potvrdil Doležal účast bezesporu největší hvězdy závodu. Dále by se české cyklistické veřejnosti měli představit Uwe Ampler ze stáje Bunte Berte a také Andreas Kloeden, vítěz závodu Paříž - Nice. Pavel Doležal ale uznale mluví o všech profi týmech a jejich jezdcích z kategorie jedna. "I když spousty těch jezdců neznám a nepřísluší mi je tedy hodnotit, jsem si jistý, že pouze to, že někdo startuje v dresech těchto týmu, je známkou nejvyšší kvality."


Mezi týmy druhé divize je i český Wüstenrot-ZVVZ, kteří budou obhajovat tři umístění v první desítce z loňského roku. "Bude to výrazně těžší jak před rokem. To jsme měli v
družstvu ještě Hrušku, který skončil čtvrtý, ale především letošní účast je nesporně kvalitnější. Mými favority jsou jezdci německé stáje Telekom Wesemann a Klöden, skvěle jezdí v posledních dnech i Polák Wadecki z Mrozu," řekl sportovní ředitel Wüstenrotu-ZVVZ Jiří Ženíšek.

Do Hannoveru přivezl Ženíšek to nejlepší, co v současném celku má. René Andrle, Jaroslav Bílek a Tomáš Konečný by měli být jezdci, na nichž bude stavět, zbylá trojice Richard Faltus, Petr Benčík a Australan Allan Iacuone by jim měla především pomáhat. Původně se měl na startu objevit Slovák Ondrej Slobodník, ale v poslední chvíli jej vyřadilo zranění svalového úponu na noze. "Zatím jsme v letošní sezóně příliš velkou díru do světa neudělali. Závod míru je pro nás jedním z vrcholů sezóny a doufám, že ostudu neuděláme," dodal Ženíšek.

Druhou českou profesionální stájí na startu je třetidivizní PSK Unit Expert. Z plánované šestice bude chybět na startu Michal Kalenda, jehož nahradil Radek Dítě, který pojede spolu Petrem Hermanem,  Miloslavem a Lubošem Kejvalovými, Ondřejem Sosenkou a Luborem Tesařem.

"Chceme dopadnout lépe jak před rokem a cílem je umístění jednoho jezdce mezi desítkou nejlepších. Hlavně Tesař by se měl prosadit v koncovkách etap a alespoň jedou vystoupit na stupně vítězů, Sosenkovi zase věřím v časovce," plánuje trenér Otakar Fiala.

Především sbírat zkušenosti a pokusit se o dílčí úspěch, to je cíl reprezentační šestice do 23 let, kterou tvoří Tomáš Bucháček, Ondřej Fadrný, Michael Moureček, Michal Průša, Kamil Vrána a Pavel Zerzán. Mladíky na start přivede trenér Jozef Regec.

Na tiskové konferenci k závodu představili pořadatelé čtyři prestižní trikoty závodu, které zdobí jména zejména německých firem. "V posledních letech už je to skoro tradice. Němci skupují nejlepší a nejdražší nabídky," řekl Pavel Doležal, který se ještě nezapomněl pochlubit, že na všechny, kteří přijdou 13. května přivítat nejrychlejší cyklisty na Staroměstské náměstí, bude čekat nejen nevšední sportovní zážitek ale i bohatý kulturní program.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze