Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


KOMENTÁŘ: Vraťte Sagana do závodu, jinak hrozí na Tour nuda

Peter Sagan (vlevo v bílém dresu) před cílem čtvrté etapy Tour de France | foto: AP

5 2017
Peter Sagan byl v úterý vyloučen z Tour de France kvůli nebezpečnému sprintu v závěru čtvrté etapy. Slovenský cyklista podle rozhodčích ohrozil ostatní jezdce a zavinil pád Marka Cavendishe v posledních metrech ve městečku Vittel. Úřadující mistr světa byl nejprve diskvalifikován v etapě a později rozhodčími vyloučen z celého podniku. Unáhleně, zbytečně, až nesmyslně.

Tour se Saganem ztratila svou jiskru. Možná jedinou, co letos měla. Hrozí jí totiž velká nuda. Na rovinkách vše kontrolují sprinterské týmy a v horských etapách atraktivitu ubijí strojové a zdrcující tempo týmu Sky.

Na co se mají tedy fanoušci těšit? Showmanů, kteří umí takzvaně udělat závod, je málo. Peter Sagan k nim ale bezesporu patří. Baví fanoušky, kteří ho milují. Vyhrává etapy. A ano, nechová se vždy korektně. V úterý to přehnal, sám ví, že udělal chybu, i proto za Cavendishem hned běžel do autobusu. Ale vyloučit ho ze závodu? Nesmyslně tvrdé.

Sagan se tím nezmění, naopak za pár dní bude bavit fanoušky na jiných podnicích.

Fotogalerie

4. etapa Tour de France

Mnohem větším trestem by pro něj dost možná bylo nechat ho dnes pokračovat s ostatními cyklisty. Pokud oni uznali, že udělal chybu, dali by mu to patřičně „sežrat“. Stejně tak mohl dostat trest v bodovací soutěži, který by mu takřka znemožnil ji celkově vyhrát. A samozřejmě mohl přijít velký finanční flastr. Jenže rozhodčí ho raději vyhodili z Tour.

Jejich verdikt teď spousty analytiků zpochybňují. Dopodrobna se snaží rozpitvat záznam a zjistit, zda byla chyba na straně Sagana, nebo Cavendishe. Příznivce mají obě strany. Jedna říká: Sagan mu zkřížil cestu a vystrčil loket. Druhá pak opakuje: Cavendish se cpal do mezery, která byla příliš malá.

Ne vše se zdá tak jasné jako minutu po dojezdu. Dokonce i německý sprinter Andre Greipel se Saganovi omluvil. Hned v cíli totiž řekl: „Už nejsme kamarádi.“ A po zhlédnutí záznamu? „Někdy bych se měl nejdřív podívat na obrázky, než něco řeknu. Omlouváme se, Petře, a myslím, že rozhodnutí rozhodčích bylo příliš tvrdé.“

I Cavendish byl v cíli smířlivý...

Šéfové Tour mají dnes do 13. hodiny šanci vrátit do svého cirkusu hlavní postavu. Pak se peloton vydá vstříc další etapě a za pár dní už se bude stejně mluvit o něčem jiném. Téma se na Tour mění rychle. Jenže je to právě Sagan, který ji umí vytrhnout z každodennosti.Najdete na iDNES.czmobilní verze