Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vakoč spurtoval v Austrálii do cíle etapy pátý a bodoval do World Tour

20 2016
Méně než kilometr před cílem byl zdržen za hromadným pádem, Petr Vakoč se však nevzdal a ve 2. etapě australské Tour Down Under spurtoval do cíle na 5. místě. Stal se tak prvním českým cyklistou, který v právě začínající sezoně bodoval do World Tour.

V den, kdy se etapa vlnila nahoru dolů a vedro značně odčerpávalo síly, Petr Vakoč očekával, že do cíle ve Stirlingu bude spurtovat zredukovaná skupina. Přesto před koncovkou etapy zůstávalo pohromadě stále devět desítek cyklistů.

Když už se lídři na posledním kilometru chystali k závěrečnému útoku, došlo v pelotonu k pádu, který zdržel mnohé jezdce.

Australan Jay McCarthy z týmu Tinkoff využil situace, akceleroval a spurtoval si pro vítězství i dres lídra závodu, následován Ulissim z Lampre a Dennisem z BMC. Vakoč po enormním úsilí na posledních 400 metrech dosáhl na 5. místo.

Získal tak svůj první letošní bod do World Tour, kam boduje v etapách vždy pět nejlepších cyklistů. Do tohoto seriálu zatím bodoval pouze předloni na závodě Kolem Polska, kde vyhrál etapu a skončil desátý celkově.

Celkově nyní díky bonifikacím z cíle a z prémií vede McCarthy o 4 vteřiny před Ulissim a 5 vteřin před Gerransem z Oriky, rozdíly jsou však zatím minimální a například všichni jezdci na 6. až 89. místě celkového pořadí ztrácejí 10 vteřin, mezi nimi i 36. Vakoč.

Mnohem větší selekci by měla způsobit 3. etapa do Campbelltownu s náročným stoupáním na Corkscrew pět kilometrů před cílem.

Cyklistický etapový závod Tour Down Under

závod World Tour

2. etapa (132 km): 1. McCarthy (Austr./Tinkoff) 3:26:40, 2. Ulissi (It./Lampre), 3. Dennis (Austr./BMC), 4. Wyss (Švýc./BMC), 5. Vakoč (ČR/Etixx-Quick-Step), 6. Bevin (N. Zél./Cannondale) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. McCarthy 6:50:43, 2. Ulissi -4, 3. Gerrans (Austr./Orica) -5, 4. Dennis -6, 5. Janse Van Rensburg (JAR/Dimension Data) -9, 6. Bevin, ...36. Vakoč oba -10.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze