Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vrabcová dojela osmá a v Tour de Ski je už sedmá. Vylepší loňský úspěch?

Eva Vrabcová-Nývltová | foto: Svaz lyžařů ČR

10 2015
Šestou etapu v řadě Marit Björgenová na Tour de Ski nevyhrála, ve finiši závodu na 10 km klasicky podlehla ve Val di Fiemme krajance Johaugové. Do závěrečného výšlapu na sjezdovku Alpe Cermis si však ponese impozantní dvouminutový náskok. Výtečně si vedla Eva Vrabcová-Nývltová, v etapě skončila osmá a celkově už je sedmá.

Trio Norek, jako už po tolikáté, si daleko před zbytkem světa rozebralo stupně vítězů. Therese Johaugová v cíli křičela nadšením, po velkém boji konečně dokázala na Tour porazit krajanku Björgenovou.

KONEČNĚ. Therese Johaugová křičí nadšením, dokázala porazit zatím suverénní...

KONEČNĚ. Therese Johaugová křičí nadšením, dokázala porazit zatím suverénní krajanku Marit Björgenovou.

„Měla jsem ve sjezdu výborné lyže,“ svěřovala se. „Tahle Tour je v mém podání trochu nahoru-dolů, porazit aspoň dnes Marit pro mě hodně znamená. Konečně mám pocit, že mé tělo opět funguje.“

Dosavadní suverénka Björgenová už před sobotním startem tvrdila: „Nechci se úplně vytavit, zítra nás čeká sjezdovka, a ta je opravdu obtížná. Ale pokud se naskytne šance na nějaký bonus, pokusím se o něj.“

Spokojila se posléze se 3. místem na jediné prémii dne. Na 9. kilometru se  pak posunula do čela, zabrala a pokusila se ujet krajankám. Jenže vitální Johaugová uměla odpovědět a v cílové rovince ji přespurtovala.

Předchozích pět vítězných etap v řadě v podání Björgenové je přesto novým rekordem Tour de Ski.

Na dosah má nyní také jediný titul, dosud chybějící v její sbírce: korunu celkové šampionky Tour. Do závěrečné etapy na sjezdovku Alpe Cermis si ponese více než dvouminutový náskok na krajanku Wengovou a takřka tříminutový na Johaugovou.

Eva Vrabcová-Nývltová se díky odstoupení průběžně sedmé Švédky Haagové už před startem posunula z jedenácté příčky do Top 10 celkového pořadí. Navíc poté neodstartovala ani Finka Mononenová, které patřilo 9. místo.

Po prvním kole závodu se česká reprezentantka držela ve skupině bojující o 5. až 15. místo v etapě. Při prémiovém spurtu na 6. kilometru si dojela pro tři bonusové vteřiny za 8. místo.

„Dneska to bylo fakt těžké. Měla jsem ale tak fantastické lyže, že hodně z toho výkonu udělaly právě ony,“ prostřednictvím svazového webu opět jednou děkovala servisu.

V nájezdu do posledního kola předstihla i vyhlášenou polskou klasičku Kowalczykovou a pokračovala dočasně na 6. místě. V posledním kole šla sice před ni Rakušanka Stadloberová a ve finiši těsně podlehla i Polce, přesto je 8. místo v etapě jejím nejlepším umístěním v sezoně. Poprvé od minulé zimy se opět hřeje v první desítce.

„To je super. Ty pocity nejsou tak příjemné, jako byly loni, je to boj. Nicméně vidím, že i takhle to stačí. A až to jednou bude dobré, tak to bude fakt dobré!“ smála se. „Občas mám myšlenky, že by to mohlo jít vážně dobře, jenže pak přijde den, který mě zase shodí zpátky na zem. Myslím ale, že se všechno pomaličku vrací do starých kolejí.“

V průběžném pořadí Tour je Vrabcová nyní dokonce sedmá, dostala se před Němky Hermannovou i Fesselovou a Švédku Wikenovou, zatímco před ni se naopak vmáčkla Američanka Stephenová.

Minimálně zopakování loňského výborného - a tehdy průlomového - osmého místa v Tour je více než reálné. Dokonce i posun výš je stále možný.

Ale ještě před tím čeká 9 kilometrů nedělní bolesti na sjezdovce, která vzbuzuje u všech běžkyň respekt.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích ve Val di Fiemme

Ženy - závod s hromadným startem (10 km):
1. Johaugová 33:10,4, 2. Björgenová -1,1, 3. Wengová (všechny Nor.) -5,5, 4. Saarinenová (Fin.) -1:13,1, 5. Stephenová (USA) -1:39,6, 6. Stadloberová (Rak.) -1:40,9, 7. Kowalczyková (Pol.) -1:47,2, 8. Vrabcová-Nývltová (ČR) -1:47,7, 9. Hagaová (Nor.) -1:50,5, 10. Hermannová (Něm.) -2:01,3.

Průběžné pořadí Tour (po 6 ze 7 etap):
1. Björgenová 2:01:17,1, 2. Wengová -2:11,2, 3. Johaugová -2:50,3, 4. Hagaová -6:47,1, 5. Kowalczyková -7:02,8, 6. Stephenová -7:39,4, 7. Vrabcová-Nývltová -7:45,9.

Průběžné pořadí SP (po 16 z 28 závodů):
1. Björgenová 1145, 2. Johaugová 768, 3. Wengová 731, 4. Östbergová (Nor.) 609, 5. Hagaová 398, 6. Kowalczyková 396, ...29. Vrabcová-Nývltová 106, 36. Nováková (ČR) 79.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze