Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Kožíšek bojoval s Northugem, Nováková plakala. Vyhodila si rameno a končí

6 2015
Dušan Kožíšek pokračuje ve svém obrození. Ve třetí, sprinterské etapě Tour de Ski postoupil ve Val Müstairu až do semifinále a byl desátý. Nejsmutnější ženou se naopak stala Petra Nováková. Na startu čtvrtfinále si vyhodila rameno a Tour tak pro ni nedobrovolně skončila. Sprintům vládli Ital Pellegrino a Norka Björgenová.

Skvěle zvládla kvalifikaci, věřila si. Jenže nedlouho poté skončil pro Petru Novákovou sprint v slzách. 

Ve čtvrtfinále vyřazovací části se na startu mohutně odrazila, ale po deseti metrech zastavila a s bolestivou grimasou se chytla za ruku.

Dál už pokračovat nedokázala.

„Při startu si vyhodila rameno. Zůstalo vypadlé, až doktoři jí ho potom pomohli nahodit zpět,“ líčil vedoucí týmu Lukáš Sacher. „Před dvěma lety byla Petra s tím ramenem na operaci, od té doby s ním však žádné problémy neměla. Až teď. Je hodně smutná. Neví, co bude dál. Teprve zítra, po vyšetření magnetickou rezonancí dokážeme říci více.“

Pro Novákovou tím letošní Tour de Ski končí. Namísto do Itálie zamíří ze Švýcarska domů.

V kvalifikaci sprintu si přitom vedla výborně. Na její trať vyběhla se startovním číslem 1 a v cíli byla z 62 běžkyň devátá, s odstupem pouhých osmi vteřin za nejrychlejší Marit Björgenovou.

Fotogalerie

Na předvánoční 10. místo ze sprintu Světového poháru v Davosu navázal v závodě mužů Dušan Kožíšek. V kvalifikaci nejprve dosáhl 21. času, o 7,93 vteřiny za prvním Petterem Northugem. Právě s ním se potom střetl ve čtvrtfinále a druhé místo - blízko za norským rychlíkem a těsně před Američanem Hamiltonem - znamenalo postup do semifinále!

V něm znovu narazil na Northuga, ale i Sundbyho či Jönssona. Kožíšek se rval, do posledních metrů držel postupovou naději, jenže v dramatickém dojezdu obsadil 5. místo, a to znamenalo konečnou.

„K finále chybělo málo,“ litoval. „Nahoře na kopci před cílem se před nás přehnal Sundby a rozbil to. A pak mě Northug na poslední chvíli přespurtoval a s Rusem Černousovem jsem prohrál těsně na fotofiniš.“

Stačilo, aby Rusa porazil a probil by se coby lucky loser časem ve finále. „Jo, kdybych měl větší nohy, možná bych postoupil,“ zasmál se majitel bot číslo osm. Takhle mu do finále chyběly čtyři setiny vteřiny.

Každopádně současné vzkříšení loni již odepisovaného českého sprintera je milým překvapením. Co za ním stojí? „Jen tvrdá příprava. Odvedl jsem v rámci mých finančních a časových možností maximum a vypadá to dobře.“ Že ve čtvrtfinále i semifinále dokázal držet krok s Northugem, i jeho samotného potěšilo. „Nijak výrazně jsem na něj neztrácel!“ 

Také pro Kožíška tím nicméně účinkování na této Tour de Ski skončilo, se startem v distančních etapách v Itálii dopředu nepočítal. Po odstoupení Aleše Razýma tak zůstane z mužských reprezentantů ve hře jen Martin Jakš.

Ten pokračoval ve vybírání „smolných“ událostí. Při nedělní 2. etapě kvůli pádu vypadl z vedoucí skupiny, tentokrát byl ve sprintu prvním nepostupujícím z kvalifikace. Na 31. místě jej dělily od elitní třicítky čtyři setiny vteřiny.

Eva Vrabcová-Nývltová, která se i vinou zdravotních problémů v přípravě sprintům nevěnovala, obsadila v kvalifikaci 47. místo. „Na sprint se netěším, ten musím jen přežít,“ říkala před jeho startem. „Přežila“ ho se ztrátou 21 vteřin a v celkovém pořadí Tour sestoupila z 11. na 14. místo. Ale v distančních závodech by její dny měly opět přijít.

Stejně jako Jakš bude i ona ve zbývajícím průběhu Tour osamocenou zástupkyní Česka v pelotonu žen.

„Nejdřív Jakšík spadne z 12. místa, pak se zraní Petra Nováková. Není to pro nás zatím povedená Tour. Ale věřím, že v Itálii ještě něco předvedeme,“ říká Sacher.

Neporazitelná Björgenová

Marit Björgenová i ve sprintu jakoby závodila v jiné dimenzi. Suverénně ovládla kvalifikaci, čtvrtfinále, semifinále i finále a s velkou převahou před krajankami Wengovou a Oestbergovou si běžela pro další triumf.

Na této Tour ještě Norka nenašla přemožitelku v žádném běhu či kvalifikaci! Plným právem vztyčila za cílem oba palce.

„Cítila jsem se velmi silná a zároveň jsem měla dobré lyže. Díky tomu to bylo pro mě o poznání snazší,“ svěřovala se. Ani více než minutový náskok před Wengovou a dvouminutový před Johaugovou však v pořadí Tour nepřeceňuje. „Čtyři etapy ještě budou hodně náročné.“

Ve finále mužů se dva Norové „prali“, ale Ital jim vypálil rybník. Johnsrud-Sundby vletěl do cílové rovinky jako první, Northug jej naháněl, jenže oba nakonec vyškolil Federico Pellegrino. „Až“ druhý Northug si tak nenadělil k úterním 29. narozeninám ten nejlepší možný dárek, ovšem na druhou stranu: nadále drží trikot lídra Tour de Ski.

Očekávání početného domácího publika nenaplnil Dario Cologna. Trojnásobný šampion Tour po 15. místě v kvalifikaci vypadl už ve čtvrtfinále. Ztrátu v pořadí Tour nabrala ve sprintu také obhájkyně titulu Therese Johaugová, i pro ni čtvrtfinále znamenalo „stop“.

Ještě dnes se závodníci přesouvají do Itálie, ve středu mají na programu distanční závody v Toblachu.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích V Münstertalu


SPRINT VOLNĚ 1,4 km:

MUŽI:

1. Pellegrino (It.), 2. Northug, 3. Sundby (oba Nor.), 4. Bělov, 5. Černousov (oba Rus.), 6. Halfvarsson (Švéd.), ...10. Kožíšek vyřazen v semifinále, 31. Jakš (oba ČR) vyřazen v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap):
1. Northug 53:40,0, 2. Sundby -25,1, 3. Halfvarsson -27,0, 4. Bělov -38,7, 5. Harvey (Kan.) -54,2, 6. Cologna (Švýc.) -1:03,3, ...32. Jakš -2:43,0, 55. Kožíšek -4:07,1.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 28 závodů):
1. Sundby 630, 2. Krogh (Nor.) 505, 3. Halfvarsson 498, 4. Northug 417, 5. Cologna 321, 6. Harvey 270, ...35. Jakš 74, 45. Kožíšek 55, 58. Bauer (ČR) 40.

ŽENY:
1. Björgenová, 2. Wengová, 3. Östbergová (všechny Nor.), 4. Nilssonová (Švéd.), 5. Fallaová (Nor.), 6. Van der Graaffová (Švýc.), ...30. Nováková vyřazena ve čtvrtfinále, 47. Vrabcová-Nývltová (obě ČR) vyřazena v kvalifikaci.

Průběžné pořadí Tour (po 3 ze 7 etap): 1
. Björgenová 39:29,2, 2. Wengová -1:11,2, 3. Johaugová (Nor.) -2:00,7, 4. Nilssonová -2:09,4, 5. Östbergová -2:10,2, 6. Fallaová -2:40,1, ...14. Vrabcová-Nývltová -3:24,5, 26. Nováková -4:12,9.

Průběžné pořadí SP (po 13 z 28 závodů):
1. Björgenová 999, 2. Johaugová 629, 3.
Wengová 599, 4. Östbergová 581, 5. Fallaová 386, 6. Kallaová (Švéd.) 354, ...32. Nováková 79, 41. Vrabcová-Nývltová 47.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze