Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jakš padl, zlomil hůl a propadl se. Northug si ve spurtu vychutnal soupeře

Druhou etapu Tour de Ski ovládl Petter Northug (vpravo) před Alexem Harveyem. | foto: AP

4 2015
Petter Northug už opět vítězí! Norský běžec na lyžích skvostným spurtem ovládl 2. etapu Tour de Ski, handicapový závod na 15 kilometrů klasicky. Martin Jakš se naopak v Oberstdorfu po pádu propadl pořadím z dvanácté pozice, kterou držel po prologu, až na 31. místo. Ztratil takřka půldruhé minuty.

„Nerad bych to zakřikl, ale cítím se dobře,“ říkal před startem český reprezentant. „Jsem rád, že jsem po prologu docela vepředu a nemusím ze začátku nějak extra dojíždět. A z klasiky mám zatím letos dobrý pocit.“

Úvod závodu jeho slova jen potvrzoval, nejlepší Čech se držel v popředí okolo 10. místa a nic nenasvědčovalo jakékoliv krizi.

Jenže pak přišel osudný sjezd na 7. kilometru.

Fotogalerie

„Zavinil jsem si to sám,“ líčil později pro svazový web. „Ve sjezdu se plužilo, vyneslo mě to v zatáčce a vylétl jsem do sítí, kde jsem si zamotal lyže.“

Záhy zjistil, že je ještě hůř: zlomil hůl! Chvíli jel bez ní, než mu doktor Martin Koldovský podal u trati novou. Rázem ztratil půl minuty na čelo.

„To se pak hodně blbě stahuje. Už vím, jaké to je, když Contador nebo Froome na Tour de France spadnou a ztratí tak naděje na celkové pořadí.“.

Pro české mužské trio byla neděle zlým dnem. Dušan Kožíšek dojel dvaašedesátý a Aleš Razým, jenž si v průběhu etapy pohoršil až na samý konec pořadí, vyčerpal veškeré síly a odstoupil.

Petter Northug, v minulosti třikrát druhý v pořadí Tour de Ski, naopak své naděje na premiérový celkový triumf posílil. V úterní 3. etapě ve švýcarském Val Müstairu obleče trikot lídra a přiveze si tam i patnáctivteřinovou bonifikaci za nedělní vítězství. Za ním je to však řádně namačkané. Ve tři čtvrtě minutě se tísní hned dvacítka běžců.

Vítěz prologu Dario Cologna byl v úvodním nedělním kole hned dostižen Švédem Halfvarssonem a právě Northugem. Za nimi následoval mohutný balík běžců, v němž se nadále držel ve druhé desítce pořadí Jakš.

Trio v čele se ohlíželo a pochopilo, že náskok před pronásledovateli je pro tuto chvíli neudržitelný, a tak se ve druhém kole vše sjelo. Tempa se ujali Švédové Halfvarsson, Hellner a Jönsson, ale spíše ho přibrzdili. Zatím nebylo kam spěchat. Kompaktní pole, v němž byl zdánlivě pevně zabudován i Jakš, čítalo více než 40 hlav.

Vzápětí, v polovině závodu, přišla Jakšova těžká chvíle. Po pádu se propadl na 45. místo, nadobro ztratil kontakt.

V následujícím kole se o výrazné zrychlení tempa postaral Johnsrud-Sundby,  vedoucí skupina se protřídila na 21 mužů. Jakšova ztráta narostla k minutě, ale pořadím začal opět pozvolna stoupat.

Při klíčovém stoupání posledního kola Sundby ve strkanici málem upadl a ztratil pozici. Dopředu senzačně vyrazil mladý Ital De Fabiani, s číslem 56 „skokan“ dne a soudržnost skupiny vzala nenávratně za své. Útočili Kanaďan Harvey i Švéd Halfvarsson, ale to už se vpřed protáhl Northug a svými mohutnými odrazy soupaž suverénně supěl za vítězstvím.

Šestý Cologna přijel s titěrnou ztrátou dvou vteřin a mohl být před přesunem na svoji domácí půdu spokojen. Sprinter je vynikající, příští etapa ve Val Müstairu mu bude sedět.

Ovšem Northugovi také.

Závod SP a Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu

Muži - stíhací závod na 15 km klasicky:
1. Northug (Nor.) 42:01,2, 2. Harvey (Kan.) -0,8, 3. Halfvarsson (Švéd.) -0,8, 4. Dyrhaug (Nor.) -2,9, 5. Poltoranin (Kaz.) -2,1, 6. Cologna (Švýc.) -2,3, 7. De Fabiani (It.) -3,4, 8. Johnsrud Sundby (Nor.) -3,8, 9. Hellner (Švéd.) -5,2, 10. Nöckler (It.) -6,5, ...31. Jakš -1:23,5, 62. Kožíšek -3:22,2, Razým (všichni ČR) nedokončil.

Průběžné pořadí Tour de Ski:
1. Northug 51:25,4, 2. Harvey -5,6, 3. Halfvarsson -10,8, 4. Dyrhaug -17,0, 5. Poltoranin -17,1, 6. Cologna -17,3, ...31. Jakš -1:38,5, 62. Kožíšek -3:37,2.

Průběžné pořadí SP (po 12 z 28 závodů):
1. Johnsrud Sundby 587 b., 2. Krogh (Nor.) 505, 3. Halfvarsson 464, 4. Northug 371, 5. Cologna 303, 6. Tönseth (Nor.) 258, ...32. Jakš 74, 53. Bauer (ČR) 40, 68. Kožíšek 29.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze