Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Norky excelovaly, Vrabcová se vrátila 16. místem. Tak začala Tour de Ski

Marit Björgenová se raduje z triumfu v prologu Tour de Ski. | foto: AP

3 2015
Kniha jménem Tour de Ski po roce opět otevírá své stránky. V Oberstdorfu se začala psát už devátá kapitola v historii nejobtížnějšího etapového závodu běžců na lyžích. A začala stejně, jak loňský osmý ročník skončil - tedy norským triumfem. Za vítěznou Marit Björgenovou se srovnaly tři její krajanky. Šestnáctá skončila Eva Vrabcová-Nývltová.

Má na svém kontě 6 olympijských prvenství, 12 titulů mistryně světa, 3 velké křišťálové glóby a 93 vítězství v závodech nebo etapách Světového poháru, jenomže...

... Tour de Ski nikdy neovládla.

Jediné prvenství, které ve sbírce Marit Björgenové chybí.

Nyní, v 34 letech, se o něj opět pokouší. Chce vylepšit dvě druhá místa, která byla pro ni v Tour maximem. A při tříkilometrovém prologu na nové trati v Oberstdorfu vykročila tím nejlepším možným způsobem.

Na prvním mezičasu vedla o tři vteřiny, na druhém o čtyři a v cíli triumfovala s náskokem 10,7 vteřiny před krajankou Heidi Wengovou.

„Jsem nadšená. Teď vím, že má forma je dobrá. Byla to tvrdá dvě kola,“ říkala.

Fotogalerie

Trio Norek doplnila na stupních vítězů třetí Ragnhild Hagaová. Až za ní skončila Therese Johaugová, největší favoritka Tour. Paradoxně, pro blonďatou obhájkyni celkového prvenství jde o jasně nejlepší umístění v prologu Tour. V předchozích letech v něm totiž dojela Johaugová jedenáctá, třináctá a čtrnáctá.

„Přes Vánoce jsme měli doma v Norsku spoustu sněhu, zase tolik jsem toho však nenatrénovala, protože teplota klesala až k minus 30. Ale jsem v pohodě,“ ujišťovala.

Desáté místo obsadila Justyna Kowalczyková, a tak skončila i jedna velká série. Šestkrát za kariéru nastoupila předtím Polka do prologu Tour de Ski a pokaždé v něm stála na stupních vítězů, dvakrát první a čtyřikrát druhá. Až letos poprvé ne.

Pro Evu Vrabcovou-Nývltovou je Tour de Ski závodem, na němž loni prorazila do světové špičky. Tehdy až nevěřícně oslavovala konečné osmé místo. Tentokrát se na Tour vrací na scénu po letních potížích s vleklým onemocněním a po protrápeném úvodu sezony.

Na měsíc se vytratila z pohárových bojů, aby si „srovnala“ tělo i hlavu.

Do prologu potom vyrazila už s číslem 7 a po třech kilometrech proťala cíl druhá, o 4 vteřiny za průběžně vedoucí Francouzkou Hugueovou. Dalších 61 soupeřek ještě bylo na trati, nebo čekalo na startu. Přesto se postupně ukazovalo, že Vrabcová zajela dobrý závod, nechávala za sebou i řadu nasazených běžkyň.

Konečné 16. místo se ztrátou 24 vteřin je jejím nejlepším pohárovým výsledkem v této sezoně.

„Konečně zase závod. Nemůžu říct, že bych při něm měla nějaký super pocit. Není to jako loni. Ale každopádně jde o obrovský krok nahoru,“ říkala s úlevou trutnovská lyžařka. „Nakoplo mě to. Vidím, že to, co dělám, má smysl. Směřujeme k dobrému cíli. To je pro mě motivace.“

Petra Nováková byla spokojena méně. Na prvním mezičase se mladá Češka, „skokanka“ této sezony, ještě držela v kontaktu s momentálně nejlepšími závodnicemi. V cíli však byla o 17 vteřin pomalejší než Vrabcová. Což znamenalo umístění mimo bodované příčky, na 43. místě.

V neděli nastoupí ženy do závodu na 10 kilometrů klasicky Gundersenovou metodou podle odstupů z prologu. Tři nejlepší však dostanou navrch výhodu bonifikace 15, 10 a 5 vteřin.

Závod Tour de Ski v běhu na lyžích v Oberstdorfu

Prolog - ženy 3 km volně

1. Björgenová 7:53,0, 2. Wengová -10,7, 3. Hagaová -12,2, 4. Johaugová (všechny Nor.) -13,2, 5. Fesselová (Něm.) -13,5, 6. Östbergová (Nor.) -15,1, 7. Bjornsenová -19,0, 8. Stephenová (obě USA) -19,9, 9. Thomasová Hugueová (Fr.) -20,0, 10. Kowalczyková (Pol.) -20,3, ...16. Vrabcová-Nývltová -24,2, 43. Nováková (obě ČR) -41,6.

Průběžné pořadí Tour de Ski: 1. Björgenová 7:38,0, 2. Wengová -15,7, 3. Hagaová -22,2, 4. Johaugová -28,2, 5. Fesselová -28,5, 6. Östbergová -30,1, ...16. Vrabcová-Nývltová -39,2, 43. Nováková -56,6.

Průběžné pořadí SP (po 11 z 28 závodů): 1. Björgenová 899, 2. Johaugová 568, 3. Östbergová 510, 4. Wengová 507, 5. Kallaová (Švéd.) 354, 6. Fallaová (Nor.) 335, ...31. Nováková 75, 57. Vrabcová-Nývltová 23.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze