Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jak trávil tým Sky volný den na Tour? U jezera a bez barbecue

Chris Froome cyklokrosař? Ne, to si jen vynáší kolo ze zahrady ke kamionu mechaniků. | foto: Tomáš Macek, MAFRA

20 2016
Hilterfingen (Od našeho zpravodaje) - Dálnice A6 nás vede z Bernu na jih. V dáli před ní se tyčí zasněžené vrcholy Alp, kde se brzy, již velmi brzy rozhodne o vítězi Tour. Ale mezi námi a Alpami leží vodní překážka. Thunské jezero.

„Tohle vážně není špatné místo na odpočinkový den,“ libuje si v úterním poledni Geraint Thomas z týmu Sky.

Tříhvězdičkový hotel Bellevue au Lac v Hilterfingenu. Z oken hledí jezdci na jezero, hory a modrou oblohu.

Sem umístili organizátoři ze společnosti ASO o volném dni britský tým.

Manažer stáje Dave Brailsford sedí osamocen na rohu terasy, nohy natažené před sebe. Geraint Thomas si s manželkou lehne na trávník. Ian Stannard u recepce chová malou dcerku, Luke Rowe klábosí s týmovým kuchařem.

Jezero, hory, moře. A na rohu hotelové terasy, osamocený Dave Brailsford, šéf...

JEZERO, HORY, MOŘE. A na rohu hotelové terasy osamocený Dave Brailsford, šéf týmu Sky, snad relaxující, snad plánující.

„Manželky nebo přítelkyně mohou za týmem na volný den přijet. Ale mají je tady jen někteří jezdci,“ říká Ben Wright, mluvčí stáje. Chris Froome nechal svoji v Monaku.

Přesto tým obsadil takřka celý hotel. Sky má nejpočetnější realizační štáb ze všech týmů na Tour, i s jezdci je jich 32 osob, včetně výživových poradců či psychologů. Karavana vozů Sky zabrala okolní ulice i chodníky a policisté už nevědí, kam další auta posílat.

Tady parkuje tým Sky. Ale zdaleka nejen tady, parkuje všude kolem.

TADY PARKUJE TÝM SKY. Ale zdaleka nejen tady, jeho karavana vozidel parkuje všude kolem po chodnících.

Na zahradě u dětského hřiště zbudovali improvizovaný altánek, kde se právě Froome zpovídá reportérovi BBC.

„Dva členové realizačního týmu jezdí na hotely v denním předstihu a zajišťují zde veškeré potřebné zázemí, například vlastní povlečení a polštáře pro naše jezdce či dezinfekci pokojů,“ vysvětluje Wright.

U schodů ze zahrady zaparkoval kuchařský kamion Sky, v jehož útrobách se nachází i jídelna, hlídaná plyšovým lvem, tedy trofejí, udělovanou na ceremoniálech po etapě muži ve žlutém trikotu. Pouze tady se jezdci během Tour stravují, hotelové restaurace nevyužívají.

Volné dny týmu Sky bývaly na třítýdenních závodech proslulé také pořádáním okázalých barbecue na hotelových zahradách, aby stmelily jezdce a personál. Tak si užívali při loňské Tour ve městě Pau i letos na Giru v Chianti.

Tentokrát však barbecue nebude. Ne že by ho hotelová zahrada nepojmula. Ale kdo ví, možná že žaludeční problémy Mikela Landy, s nimiž v květnu den po barbecue odstoupil z Gira, manažery Sky přece jen vystrašily.

Fotogalerie

Chris Froome je nyní o volném dni nejvytíženější, hodinu a půl věnuje mediálním aktivitám.

„Nemá tu soupeře,“ usoudil titulek listu L’Equipe.

„Nesouhlasím,“ ohrazuje se. Nicméně útoky protivníků jsou zatím ojedinělé a bezzubé.

„To způsobila síla mého týmu,“ tvrdí majitel žlutého trikotu. „Vyplatilo se nám vzít o jednoho vrchaře navíc, mám jich tady k ruce pět. A dalším důvodem je, že nikdo nechtěl vyčerpat nádrž před přetěžkým třetím týdnem.“

V minulosti na tiskových konferencích Froome poněkud rozmrzele odrážel otázky zpochybňující jeho čistotu nebo řešil útoky diváků na tým Sky. Letos někteří diváci pískali na Mont Ventoux, když jej komisaři vrátili na první místo pořadí. Ale zdá se, že i na takové situace je psychologem týmu Sky připraven.

Chris Froome pod palbou dotazů.

LÍDR TOUR. Chris Froome pod palbou dotazů. „Největší útoky na Tour teprve přijdou," říká.

„Ve fotbalu fanoušci také na soupeře pískají a hučí, ne? To ke sportu patří,“ říká. „Na druhou stranu jsou u silnic desetitisíce lidí, kteří podporují všechny jezdce. Což je na cyklistice úžasné.“

Dopingu se tentokrát dotkne jediná otázka. „Kolikrát vás letos na Tour testovali?“ zjišťuje německý reportér.

„To už ani nespočítám. Po každé etapě chodí na test jezdec ve žlutém trikotu. A kromě toho jsem samozřejmě měl i namátkové kontroly.“

„Naposledy dnes ráno,“ připomene Brailsford.

Tisková konference pokračuje. Manažer stáje se skloní ke svému chytrému telefonu a cosi počítá. Po chvíli znovu vstoupí do diskuse: „Tak třináctkrát. Třináctkrát už tu měl Chris kontrolu na hotelu.“

Tři z členů realizačního týmu si jdou zahrát golf, jezdci vyrážejí na krátký trénink. Od Thunského jezera sálá pohoda. Zatím. Dnes i pro ně začíná hektické finále Tour. Čtyři dny v Alpách.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze