Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Tour šlapal 1 280 kilometrů v úniku, ale cenu de Gendt nemá

Belgický cyklista Thomas De Gendt na Tour de France 2017. | foto: Reuters

25 2017
Paříž (Od našeho zpravodaje) - Celkem 3 540 kilometrů měřila letošní Tour de France. A 1 280 kilometrů z této vzdálenosti šlapal v únicích Thomas de Gendt z týmu Lotto Soudal.

Belgičan tak strávil před pelotonem více než třetinu závodu, čímž stanovil i nový rekord Tour. Dosud této statistice vévodil Michael Morkov, který před pěti lety nasbíral 841 únikových kilometrů.

„Takhle já rád závodím,“ ujišťuje třicetiletý de Gendt. „Každý den chci jít do úniku a vyhrát z úniku. Nerad jezdím v pelotonu. Když zůstanu sedět v balíku, vyhrát nemůžu.“

Soupeři ho často nechápou. „Thomas je podivný chlapík,“ směje se olympijský vítěz Greg van Avarmaet. „Většina jezdců přemýšlí, jak během etapy co nejvíc pošetřit energii. Zato Thomas ji jen utrácí, utrácí, utrácí. Jeho útoky nebývají logické. A když náhodou neuniká, šlape pro Andreho Greipela na špici pelotonu. Je nesmírně silný.“

V přetěžké horské etapě přes Galibier strávil de Gendt před pelotonem 160 kilometrů. Další den se v Alpách vydal do úniku znovu.

Na Giru 2012 už dokázal vyhrát i královskou etapu na Stelvio a obsadit celkově senzační třetí místo. Loni pro změnu zvítězil při Tour na Mont Ventoux.

Letos na žádnou etapu nedosáhl.

VÍTĚZ. Belgičan Thomas De Gendt zatíná pěst při průjezdu cílem náročné 20.
Vítěz dvanácté etapy Tour de France - Thomas de Gendt.

DVA VELKÉ TRIUMFY- V roce 2012 na Stelviu a loni při zkrácené etapě na Mt. Ventoux.

Přesto se soupeři, experti a fanoušci shodovali, že nikdo jiný si nezaslouží prestižní cenu pro nejagresivnějšího jezdce Tour (nebo chcete-li největšího bojovníka) více než on.

Ale nemá ji.

Porota rozhodující o jejím přidělení ji přiřkla domácímu Warrenu Barguilovi, vítězi dvou etap a majiteli puntíkatého trikotu pro nejlepšího vrchaře.

„To je pro mě velké zklamání,“ reagoval de Gendt. „Barguil zajel fantastickou Tour. Právem má horský trikot nejlepšího vrchaře. Ale cena pro největšího bojovníka by měla patřit jezdci, který během celé Tour vyvinul největší úsilí útočit, ne?“

Vzápětí se de Gendt opřel do profrancouzského složení poroty, které tuto volbu ovlivnilo. „Kdyby v ní sedělo pět Belgičanů, výsledek je jiný,“ podotkl. Do panelu „soudců“ však kromě Grega Lemonda (USA/Eurosport) patřili jen samí Francouzi: Jean Montois (AFP), Alexandre Roos (L’Equipe), Laurent Jalabert (France Télévision) a Thierry Gouvenou (Tour).

Letos poprvé měl navíc váhu jednoho hlasu také výsledek hlasování fanoušků. Celkově Barguil porazil de Gendta 4:2.

Ten se tak může utěšovat alespoň tím, že při svých únicích vydělal na rychlostních a vrchařských prémiích více než 10 tisíc eur.

A také tím, že podle verdiktu fanoušků patří cena jemu. „To je pro mě cennější než názor pěti chlapíků z komise,“ ulevil si.

Sto čtvrtá Tour de France skončila:


Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze