Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tour de France oslaví století Alp. Cyklisté se dvakrát vyšplhají na Galibier

TUDY POJEDEME. U prezentace Tour de France 2011 byli i britský rychlík Mark Cavendish (vlevo) a Andy Schleck, dvojnásobný korunní princ závodu. | foto: AP

19 2010
Narozeninová párty pokračuje: po letošní oslavě sto let od prvního průjezdu Pyrenejí oslaví cyklistická Tour de France století etap v Alpách. Vrcholy pohoří poprvé peloton zdolal v roce 1911, výročí v tom příštím, 98. ročníku závodu připomenou stoupání na Galibier a Alpe d'Huez.

Slavnostní prezentace trasy 2011 v Kongresovém paláci v Paříži zahájila vzpomínka na Laurenta Fignona, dvojnásobného vítěze Tour. Slavný Francouz na konci srpna podlehl rakovině.

"Žil svojí vášní až do konce, i v letošním ročníku komentoval pro francouzkou televizi," pronesl komentátor.

Pak už si vzal slovo ředitel závodu Christian Prudhomme a představil trasu, která má vyhovovat vrchařům: jen 64 kilometrů časovek, 23 z nich patří týmové jízdě proti chronometru, tři dny v Pyrenejích, pět etap přes masivy Alp.

Tour de France 2011

Podívejte se, kudy povede trať věhlasného cyklistického závodu v příštím roce. Odstartuje na západě Francie 2. července.

Motto závodu zní: Tous fous du Tour, všichni pobláznění Tour.

Cyklisty čeká 23 přejezdů horských průsmyků, o dva méně než letos. Na odměny jezdcům je připraveno 3,2 milionu eur, vítěze čeká 450 000.

Peloton čeká od 2. do 24. července přibližně 3 470 kilometrů. Po letošním výletu za hranice (Rotterdam) se Grand départ příštího ročníku Tour uskuteční ve Vendée, regionu na západě Francie. Start se tu uskuteční popáté v historii (1976, 1993, 1999, 2005, 2011).

Týmová časovka, která se do programu vrací po jednoroční absenci, může v Les Essarts dost promíchat průběžné pořadí, i když poměrně malá porce kilometrů nenadělá velké odstupy.

Kudy pojede Tour de France 2011

Pak se cyklisté vydají na východ, přes Bretaň do Normandie. Start v motoristickém Le Mans zahájí putování na jih, nejdříve k Centrálnímu masivu a pak už pod vrcholky Pyrenejí.

Tam cyklisté stráví tři dny a zvládnou dva dojezdy na vrcholu: ve 12. etapě na Luz-Ardiden a v té čtrnácté na Plateau de Beille. Tranzitní 15. etapa bude předehrou k velkému finále - testu adeptů na žlutý dres v Alpách.

Tour si to do Alp poprvé namířila v roce 1911 etapou dlouhou 366 kilometrů. V roce 2011 bude její 16. díl startovat v Saint-Paul-Trois-Châteaux s cílem v Gapu. To bude jen předkrm, až následující den začne "legrace".

Osmnáctá etapa se vyškrábe na Galibier, který se tak stane nejvyšším cílem v historii. Příští den jeho vrchol přejede ještě jednou ze severní strany a putování skončí po 109 kilometrech na legendárním Alpe d’Huez. Ačkoliv se jedná o krátkou etapu, může být stejně rozhodující jako předposlední dějství - časovka na 41 kilometrů.

Pak celý cirkus nasedne do TGV a přesune se směrem k Paříži. Tam bude 24. července odpoledne korunován král Tour de France 2011.

podívejte se na rozpis etap tour 2011

"Chtěli jsme vyváženou trasu. Snažili jsme se udržet napětí až do Alp, ale zároveň mít velkou bitvu už v Pyrenejích," řekl ředitel Tour Christian Prudhomme k druhému týdnu, kdy cyklisté pojedou i na slavný Tourmalet.

"Věřím, že budu mít silný tým, který mi pomůže tuhle Tour vyhrát," uvedl Lucemburčan Andy Schleck. "Na vítězství si brousí zuby víc jezdců. Vincenzo Nibali, Ivan Basso a Cadel Evans budou těžcí soupeři."

Agentura Reuters zhodnotila trasu 98. ročníku jako ideální pro trojnásobného vítěze Alberta Contadora. Účast nejlepšího vrchaře v příští Tour ale není jistá, v současnosti je suspendován kvůli pozitivnímu dopingovému testu na clenbuterol.

Proto se Španěl prezentace nezúčastnil. "Podezření neznamená vinu, stojíme si za tímto názorem a doufám, že nebudeme čekat příliš dlouho," poznamenal Prudhomme.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze