Etapa plná pádů. Tour skončila pro Thomase i Porta. Froome dál ve žlutém

Chris Froome během deváté etapy Tour de France. | foto: AP

9 2017
Organizátory byla devátá etapa letošní Tour označena za královskou celého ročníku. Mnohem víc než královská ale byla plná pádů. Po nebezpečných kolizích museli ze závodu odstoupit průběžně druhý Geraint Thomas i pátý Richie Porte. Z vítězství se raduje Rigoberto Uran, žlutý trikot dál drží Chris Froome.

„Bude to jeden z nejtěžších dnů na celé Tour. Den pro přeživší,“ psal před startem na svůj Twtiter Taylor Phinney.

A nemýlil se.

Devátou etapu totiž nedojeli hned dva velcí favorité celé Tour – Richie Porte s Geraintem Thomasem. Pro velšského cyklistu byl fatální pád 100 kilometrů před cílem.

Už na Giru spadl v deváté etapě a poté musel z celého závodu odstoupit.

I na letošní Tour pro něj byla devátá etapa osudná. Při sjezdu z prvního mimořádně hodnoceného stoupání na Col de Biche nepříjemně upadl a zlomil si pravou klíční kost.

Podobně jako Nairo Quintana, který hned v úvodní časovce přišel o Alejandra Valverdeho, tak i Chris Froome ztratil svého největšího pomocníka v horách.

To ale nebylo vše.

09.července 2017 v 16:42, příspěvek archivován: 09.července 2017 v 17:31

VIDEO: #TDF2017 Hard crash! Richie Porte & Dan Martin. Martin keeps on the race. It seems Tour is over for Porte. We wish him the best. https://t.co/28Ap12MhhR

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

#TDF2017 Hard crash! Richie Porte & Dan Martin. Martin keeps on the race. It seems Tour is over for Porte. We wish him the best. https://t.co/28Ap12MhhR

O sjezdu z Mont du Chat se už před startem hovořilo jako o jednom z nejnebezpečnějších v celé Francii.

A doplatil na něj Richie Porte. Ten v jedné z levotočivých zatáček vyjel mimo silnici a z kola srazil i Dana Martina. Sám pak dlouhé minuty ležel na silnici, lékaři mu dali nákrčník a převezli ho do nemocnice.

Vyšetření ukázalo, že australský cyklista má zlomenou klíční kost a pánev. Operace v tomto případě není nutná. Na kolo by se mohl vrátit začátkem srpna.

„Jsme z toho všichni smutní. Richie udělal před Tour spoustu práce, ať to byly tréninkové kempy, různé mapování trasy, udělali jsme vše pro to, aby stál na pódium. Celý tým byl na něj postavený, o to je to smutnější. Snad se vrátí ještě silnější, zaslouží si velký výsledek,“ řekl poté za cílem sportovní ředitel BMC Fabio Baldato.

V šíleném sjezdu pak ze skupiny Chrise Frooma kde už chyběli odpadnuvší Nairo Quintana, Alberto Contador i Simon Yates, zaútočil Romain Bardet. Dojel i posledního muže z celodenního úniku Warrena Barguila a pokračoval sám.

Fotogalerie

Čekala ho ale ještě desetikilometrová rovina do cílového Chambery.

A ta byla na Bardeta příliš dlouhá.

Stíhala ho totiž dvojice Astany – Fabio Aru s Jakobem Fuglsangem, Chris Froome, Rigoberto Uran a zmíněný Barguil.

Dva kilometry před cílem byli všichni pohromadě. Když do cíle zbývalo 500 metrů, zaútočil Fuglsang, za něj se pověsil Uran a sám 300 metrů před cílem začal spurtovat.

Po pravé straně se dopředu tlačil hrdina dne Barguil a dostával své kolo před to Kolumbijcovo. Za páskou dokonce zvedl vítězně ruku, ale dlouho se neradoval.

09.července 2017 v 17:24, příspěvek archivován: 09.července 2017 v 17:29

.@UranRigoberto victorieux sur cette étape 9️⃣ @UranRigoberto wins this stage 9️⃣ #TDF2017 https://t.co/1Wz5osQfRd

Cílová fotografie totiž rozhodla ve prospěch Kolumbijce. Ten tak vítězí ve své první etapě na Tour de France.

„Neuvěřitelné. Ani já jsem si nemyslel, že bych vyhrál. V tom pádu Richieho Porta s Danem Martinem jsem si zničil přehazovačku, takže jsem se snažil ve skupině jen zůstat. Vítězství je neuvěřitelné, obrovské překvapení, ale mám z něj velkou radost,“ radoval se Uran v cíli.

O minutu a 15 vteřin za ním dorazila do cíle druhá skupina, ve které byli i Dan Martin, Nairo Quintana a Simon Yates. Dvojnásobný vítěz Tour Alberto Contador v deváté etapě trpěl, do Chambery dorazil se ztrátou víc než čtyř minut.

Žlutý trikot tak dál s osmnáctivteřinovým náskokem před Fabiem Aruem drží Chris Froome, třetí Romain Bardet ztrácí 51 vteřin a čtvrtý Rigoberto Uran je ještě o další čtyři vteřiny zpět.

Na 34. místě dorazil do cíle Roman Kreuziger se ztrátou osmnácti minut a jednadvaceti vteřin. Průběžně mu patří pětadvacátá příčka. V pondělí čeká cyklisty na Tour první volný den.

Jak se vše odehrálo

Královská etapa v první polovině. Tour stále ještě není ve své druhé polovině, přesto už devátá etapa byla organizátory brána jako královská. Cyklisty v ní čekalo přes 4600 výškových metrů a sedm hodnodených stoupání, včetně nejtěžší strany Grand Colombieru nebo enormně prudké Kočičí hory. „Bude to velký den pro muže na celkové pořadí,“ predikoval Chris Froome.

Ostrý start. Očekávalo se, že hned po startu se bude tvrdě závodit, i proto se všichni cyklisté rozjížděli na válcích. Byl to Tim Wellens, kdo za to v 11:50, jen co závod oficiálně odstartoval, jako první vzal spolu s Thibautem Pinotem. Postupně se k nim připojilo dalších 36 cyklistů, včetně pěti mužů Sunwebu nebo Zdeňka Štybara a vytvořil se tak velký únik dne.

Gesink s Morim končí. Ještě v sobotu bojoval o vítězství v etapě, v neděli odjel sotva deset kilometrů a Robert Gesink skončil spolu s Manuele Morim na zemi. Oba po nepříjemné srážce z celé Tour odstoupili a už v tu chvíli jel podobně jako v sobotu na úplném chvostu závodu trápící se Arnaud Démare.

Manuele Mori svíjející se na zemi a Robert Gesink (úplně vlevo) museli po pádu...

Manuele Mori svíjející se na zemi a Robert Gesink (úplně vlevo) museli po pádu z deváté etapy Tour de France odstoupit.

Betancur virtuálně ve žlutém. Když peloton poprvé ve své 104leté historii stoupal na enormně prudký Col de la Biche, náskok vedoucí skupiny poprvé přesáhl 3:17 minuty. Právě v tu chvíli se Carlos Betancur – nejlépe postavený muž v průběžném pořadí v úniku – převlékal do maillot jaune.

Štybar odpadá. Tempu, které na čele vedoucí skupiny udával Laurens ten Dam, přestal v polovině kopce stačit český cyklista Zdeněk Štybar.

Roglič jde po puntících. Na vrcholu první mimořádně hodnoceného stoupání dne byl nejdřív Primož Roglič, který si tak připsal 25 bodů do vrchařské soutěže. Náskok vedoucí skupiny před pelotonem v tu chvíli dosáhl 6:40 minuty.

Thomas na zemi. V nepříjemné sjezdu poté padali Jesus Hernandes a Alexej Lucenko v úniku a na stejném místě pak v rychlosti 48 km/h spadl i Geraint Thomas s Rafalem Majkou. Velšský cyklista musel kvůli pádu odstoupit už z letošního Gira a stejný osud ho potkal i na Tour – v pádu si zlomil pravou klíční kost a Tour pro něj skončila. Majka sice pokračoval, ale na Froomovu skupinu každým kilometrem ztrácel.

09.července 2017 v 14:28, příspěvek archivován: 09.července 2017 v 17:32

Sadly @GeraintThomas86 has been forced to abandon #TDF2017 following that crash. More updates when we have them https://t.co/seROAwfnFu

Contador s Kreuzigerem se dotahují. Pád Thomase a šílené tempo AG2R ve sjezdu způsobilo dělení hlavního balíku. Do něj se tak poté při výstupu na Grand Colombier museli dotahovat Alberto Contador s Romanem Kreuzigerem. Odpadal naopak Kreuzigerův kolega Esteban Chaves.

Matthews si jede pro body. Z osmatřicítky závodníků, která se od pelotonu na začátku etapy odpoutala, už byla v čele po Grand Colombieru jen jedenáctka nejlepších. Mezi nimi i Michael Matthews, který si tak pohodlně dojel pro dvacet bodů do soutěže o zelený dres. To už náskok uprchlíků znovu klesl jen ke třem minutám.

Návrat po 43 letech. V roce 1974 tady Raymond Poulidor utrhl Eddyho Merckxe, který ho pak dojel ve sjezdu. Od té doby se na Mont du Chat, tedy Kočičí horu na Tour nejelo. Až nyní.

09.července 2017 v 16:20, příspěvek archivován: 09.července 2017 v 17:35

VIDEO: Aru attackiert Froome! #TDF2017 https://t.co/muF4k4TFYE

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Aru attackiert Froome! #TDF2017 https://t.co/muF4k4TFYE

Zbabělý útok Arua. Hned po nájezdu do posledního stoupání zvedl Chris Froome pravou ruku, měl problémy s řazením. V tu chvíli mu pod rukou projel Fabio Aru a zaútočil. Za ním se vydali Quintana s Portem, ale odmítli mu střídat. Všichni se tak vrátili zpět do skupiny, ke které už se zezadu dotáhl i rozohněný Froome.

Contador ztrácí, Porte útočí. Poléval se vodou, snažil se zmátoři, ale dvojnásobný šampion Tour v deváté etapě trpěl. Při výjezdu na Mont du Chat ztratil se skupinou favoritů kontakt a do cíle dorazil se čtyřminutou ztrátou. Po útocích Frooma s Portem začal zaostávat i Quintana.

Richie Porte v péči lékařů během deváté etapy Tour de France.

Máte, co jste chtěli. Vědělo se, že jde o extrémně nebezpečný sjezd, přesto v něm závod skončil pro jednoho z favoritů. Richie Porte nezvládl jednu z levotočivých zatáček, vzal s sebou i Dana Martina a závod pro něj skončil. „Podle mě organizátoři dostali, co chtěli. Nikdo nechtěl riskovat, ale bylo to neuvěřitelně kluzké. Měl jsem štěstí, že jsem mohl pokračovat,“ pustil se do organizátorů v cíli Martin.

Bardet ujížděl marně. Znalosti sjezdu naopak využil Romain Bardet, který Froomově skupině unikal, dojel a předjel i Warrena Barguila, přesto mu to nebylo nic platné. Dva kilometry před cílem se znovu všichni sjeli a ve spurtu šesti unavených mužů měl nejvíce sil Rigoberto Uran.

Tour de France

Nantua - Chambéry, 181,5 km:

9. etapa: 1. Urán (Kol./Cannondale) 5:07:22, 2. Barguil (Fr./Sunweb), 3. Froome (Brit./Sky), 4. Bardet (Fr./AG2R), 5. Aru (It./Astana), 6. Fuglsang (Dán./Astana) všichni stejný čas, 7. Bennett (N. Zél./LottoNL), 8. Landa (Šp./Sky), 9. D. Martin (It./Quick-Step), 10. Quintana (Kol./Movistar) všichni -1:15, ...34. Kreuziger (ČR/Orica) -18:21, 58. Štybar (ČR/Quick-Step), 69. Cink (ČR/Bahrajn Merida) oba -27:10.

Průběžné pořadí: 1. Froome 38:26:28, 2. Aru -18, 3. Bardet -51, 4. Urán -55, 5. Fuglsang -1:37, 6. D. Martin -1:44, 7. S. Yates (Brit./Orica) -2:02, 8. Quintana -2:13, 9. Landa -3:06, 10. Bennett -3:53, ...25. Kreuziger -21:06, Cink -43:22, 78. Štybar -59:13. 

Nejčtenější

Ona je muž! Ženský hokej vyřešil skandál tvrdými tresty

Hokej - ilustrační foto

Skandál s nádechem komedie. Hokejové Berounské Lvice v první lize postavily proti Roudnici nad...

Liberec přehrál Kometu, slavila i Plzeň. Hradec zůstává po obratu první

Třinecký Martin Adamský (vlevo) dělá rozruch před plzeňskou brankou.

Ke střídání lídra tabulky během 11. kola hokejové Tipsport extraligy nedošlo. Na čele zůstává...Slovenští fotbalisté se omlouvají za večírek: Mrzí nás, že trenér odešel

Tomáš Souček (v bílém) se snaží v utkání Ligy národů skluzem připravit o míč...

VIDEO Slovenští fotbalisté se omlouvají za porušení životosprávy: "Udělali jsme chybu, naše chování...

Kvitová na bálu u rovníku: Těším se, je to tady! Jen se pořádně vyspat

Petra Kvitová na slavnostním ceremoniálu Turnaje mistryň.

VIDEO Singapur (Od našeho zpravodaje) V působivém prostředí jednoho z nejbohatších států světa je zatím samý úsměv. Jak by ne: patří sem...

Jak dal Štěpánek dohromady show? Nerozhodly smlouvy, ale přátelství

Tenista Radek Štěpánek při své rozlučce v Praze.

VIDEO V pátek v pět hodin ráno zase stál na letišti. Děkoval a loučil se s tenisovými kamarády....

Další z rubriky

Dráhařka Machačová byla na SP ve Francii šestá v bodovacím závodu

V ČELE. Česká cyklistka Jarmila Machačová vévodí pelotonu na šampionátu v

Jarmila Machačová dojela v úvodním dílu Světového poháru v dráhové cyklistice ve Francii šestá v...

Pohárový cyklokros v Jičíně ovládli opět Nesvadba a Havlíková

Jan Nesvadba před Tomášem Paprstkou během  závodu Toi Toi Cupu ve Slaném.

Premiérovými vítězi pohárového cyklistického klání v Jičíně v kategorii elite se stali Jan Nesvadba...

Schlegel v nejistotě. World Tour padlo, co dál? Můžu se jen modlit, říká

ÚTOK. Jen co se silnice ve druhé etapě Závodu míru do 23 let zvedla, vypálil...

V květnu zazářil na závodě Kolem Alp, kde se v kopcích držel Chrise Frooma, Fabia Arua i dalších...Najdete na iDNES.cz