Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Kostky, týmová časovka a série vrcholů. Tour de France poodhaluje tvář

PAŘÍŽ. Peleton míří skrz Vítězný oblouk za vyvrcholením letošní Tour de France. | foto: AP

21 2014
Ve středu se v pařížském Kongresovém paláci zvedne opona, za níž se skrývá podoba Tour de France 2015. Kolem 102. ročníku už se však hemží náznaky a tipy, jak by mohla příští trasa vypadat. Jak tedy? Francouzské deníky a i sám ředitel závodu už do světa pustili několik indicií.

Jistoty jsou minimálně čtyři: že se startuje v Utrechtu, že se jede proti směru hodinových ručiček, že na trase se znovu tyčí Pyreneje i Alpy a že 26. července bude cíl v potemnělém městě nad Seinnou.

Třítýdenní putování odstartuje v Nizozemsku časovkou na 13,7 kilometru, následovat má etapa po pobřeží, kde bude peloton dělit vítr. Pokud ne, pak se to určitě ve 3. etapě podaří vrcholu Mur, dvouciferný sklon kopce přichází po dlouhém pozičním boji.

Cestou na Champs-Élysées čeká dojezd na Mur de Huy, stěně známé z dubnové klasiky Valonský šíp, etapa do Cambrai by znovu mohla zahrnovat několik kratších úseků po kostkách, kterých se letos favorité tak obávali. V rozhovoru pro australskou televizi SBS to naznačil direktor Christian Prudhomme: „Každý rok zavítáme do Pyrenejí, do Alp, ale sever Francie bývá výjimkou. Tím, že tam letos budeme, není důvod vynechat etapu s kostkami.“

Počet a délka sektorů pavés je zatím neznáma, ale očekává se, že jich bude méně a budou i méně rozhodující než letos, kdy triumfoval Nizozemec Boom, Nibali získal dvě minuty na své hlavní soky a Brit Froome odstoupil.

Pak bude Tour de France pokračovat v cestě přes Bretaň a Normandii. Na Mur-de-Bretagne před třemi lety přespurtoval Evans Contadora a Vinokurova a jeho vítězství v etapě předznamenalo i celkový triumf v Tour. Krátké stoupání bude dalším nervózním dnem pro favority.

Očekává se, že první polovina Tour skončí týmovou časovkou mezi městečky Vannes a Plumelec. Letos se týmový test do itineráře neprosadil, za rok by mohl být další příležitostí pro změny ještě před tím, než se peloton začne drápat do hor.

V Pyrenejích možná přijde nový finiš na Arette La Pierre Saint-Martin, druhý o dva dny později na Plateau de Beille, závěr bitvy obstarají Alpy a vrcholový finiš na Pra-Loup, pravděpodobně také La Toussuire a slavné serpentiny Alpe d´Huez.

Na další detaily si však musíme počkat, oficiálně vše zazní až ve středu v půl jedenácté z úst ředitele.

.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze