Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tour chystá novou výzvu: dvakrát na Tourmalet

Tour de France, stoupání na Col du Tourmalet | foto: MF DNES

7 2009
Co nového a originálního ještě vymyslet k větší slávě Tour de France? Letos naservírovali organizátoři jezdcům vražedný Mont Ventoux až v předposlední etapě. A v příštím ročníku? Co takhle poprvé v historii poslat cyklisty dvakrát na legendární Tourmalet? To bude výzva!

Za týden odtajní v Paříži itinerář Tour 2010, přesto už největší "lahůdka" prosákla na povrch.

Cyklisté se na Tourmalet, do výše 2 115 metrů, vydají nejprve v 17. etapě z Luchonu do Pau. A pak hned znovu, v 18. etapě s cílem přímo na Tourmaletu. Tak to píše belgický list Gazet van Antwerpen. "Dvojitým Tourmaletem" oslaví závod 100. výročí průniku do Pyrenejí. Tehdy, v roce 1910, vedla na horu jen mizerná cesta pro mezky, často křižovaná medvědy.

Přesto dobrodruh Alphonse Steines zaslal z inspekční cesty zakladateli Tour Desgrangovi telegram: "Právě jsem překonal Tourmalet. Stop. Velmi dobrá silnice. Stop. Zcela vhodná."

O měsíc později byla na programu nejtěžší etapa všech dob: s Tourmaletem a třemi dalšími pyrenejskými vrcholy, dlouhá 326 kilometrů. Jezdci startovali už v noci a v sedle strávili 15 hodin. Octave Lapize, pozdější vítěz, po ní organizátorům vzkázal: "Vy jste vrazi!"

Příští rok má 17. etapa tehdejší trasu zčásti kopírovat, její aktéři se vydrápou i na všechny čtyři velikány z roku 1910: Peyresourde, Aspin, Tourmalet a Aubisque.

Co ještě se ví nebo tuší o trase ročníku 2010? Odstartuje z Rotterdamu, skončí – jak jinak – v Paříži. Alpy přijdou na řadu dřív než Pyreneje. Čtyřikrát čeká finiš na vrcholu. A předposlední etapou se podle listu Sud Ouest stane 60kilometrová časovka v oblasti Bordeaux.

Mont Ventoux chybí. Organizátoři si ho šetří, chrání tak mýtus osamělé hory. Do itineráře se prý vrátí až v sezoně 2013, při stém ročníku Tour. A nevrátí se jen tak. Na jeho vrchol má za čtyři roky vést horská časovka.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze