Sto let poté, co byl při ročníku 1919 na Tour poprvé představen i žlutý dres pro vedoucího závodníka závodu, se cyklisté utkají na trati 106. ročníku.
Z belgické do francouzské metropole povede jejich třítýdenní pouť, v 21 etapách je na 3460 kilometrech prověří i neobvykle dlouhý zástup majestátních dvoutisícových vrcholů.
Hned tři z vysokohorských etap vyvrcholí ve výškách nad 2000 metrů. Po pyrenejském Tourmaletu (2115 m) dojde v Alpách na Tignes (2113 m) v etapě, která navíc povede i přes průsmyk Iseran (2770 m), načež závěrečný horský dojezd uvidí v předposlední den Val Thorens (2365 m).
Navíc už v prvním ze tří alpských dnů se jezdci vydrápou také na průsmyky Vars (2109 m), Izoard (2360 m) a Galibier (2642 m), než dlouhým a rychlým sjezdem klesnou do cíle ve Valloire.
První tuhou vrchařskou zkouškou bude přitom už během prvního týdne v 6. etapě stoupání na Planinu krásných dívek ve Vogézách.
Na trati Tour budou celkem dvě časovky (týmová a individuální) o celkové délce 54 kilometrů, sedm etap rovinatých, pět zvlněných a sedm horských - s celkem pěti horskými dojezdy a třiceti kategorizovanými stoupáními.
CO ČEKÁ MEZI BRUSELEM A PAŘÍŽÍ
První týden: Šance pro sprintery i nové území ve Vogézách
Závod odstartuje 7. července z Bruselu, také na počest Eddyho Merckxe, který před půlstoletím dosáhl na první ze svých pěti triumfů na Tour.
Belgické hlavní město a jeho okolí budou dějištěm zahajovací 192 kilometrů dlouhé etapy, na jejíž trase se sice objeví „zeď“ Muur van Geraardsbergen, proslavená z jarních klasik, jenže jinak má jít o den pro sprintery.
Zato následná 28kilometrová týmová časovka od Královského paláce k bruselskému Atomiu může podstatně ovlivnit i celkovou klasifikaci.
Ovšem že úvod Tour obstará Brusel a její koncovku jako obvykle Paříž, se vědělo v předstihu. Mlhou tajemství a nekonečných spekulací bylo naopak až do dnešní slavnostní prezentace zahaleno, co se odehraje mezitím.
Z belgického Binche závod ve 3. etapě vyrazí na francouzské území v rovinaté etapě do Epernay v regionu Champagne. Pro sprintery a muže úniků pak bude určena i následná 4. etapa do Nancy.
Úvodní vrchařské testy naservíruje severofrancouzské pohoří Vogézy, kam se peloton přesune v 5. etapě do Colmaru.
V té šesté, vedoucí i přes Ballon d’Alsase, se vrátí na scénu stoupání na Planinu krásných dívek, kde v minulosti triumfovali Chris Froome, Vincenzo Nibali a Fabio Aru. Tentokrát však bude cíl posunut na dosud „neprobádané území“, tedy ještě výše než obvykle - a za pomoci nezpevněných cest. Na dodatečném kilometru má maximální stoupání dosahovat 24 procent!
Organizátoři ze společnosti ASO přiznávají, že při jejich rozhodování o tomto přídavku sehrál roli i úspěch prašných cest na italský průsmyk Finestre při letošním Giru.
Přes Centrální masiv do Pyrenejí
Z Vogéz zamíří Tour na jihozápad do Chalon-sur-Saone. Už v následující 8. etapě do St. Etienne čeká cyklisty opět celkové převýšení 3750 metrů na kratších kopcích střední Francie.
O den později se ocitne ve svém rodišti Brioude velká francouzská naděje Romain Bardet. Tady, v Centrálním masivu, se uskuteční dojezd kopcovité 9. etapy. V den výročí Dobytí Bastily a po překonání průsmyku Béal.
Závod se poté nevydá do Alp, jak by logika jeho dosavadního pohybu napovídala, nýbrž zamíří napříč Francií k Pyrenejím. Teprve po deseti etapách dojde v Albi, netradičně v úterý, i na první volný den.
Pyrenejské dny: Tourmalet, časovka v Pau i dojezd nad Foix
Jedenáctou etapou s cílem v Toulouse se peloton přiblíží k pyrenejskému masivu, do nějž posléze pronikne ve 12. etapě, kdy se přes vrcholy Peyresourde a Ancizan vydá do cíle v Bagneres de Bigorre.
Opět se v itineráři závodu dostane i na tradičního hostitele, město Pau. Letos bude hostit 27kilometrovou individuální časovku se dvěma menšími kopci.
A pak to přijde.
Potřetí v historii a poprvé od roku 2010 (vzpomínáte na souboj Alberta Contadora s Andy Schleckem?) se uskuteční dojezd etapy Tour na legendárním Tourmaletu, ve výšce 2115 metrů.
Stane se tak v krátké, pouze 117kilometrové 14. etapě z Tarbes.
Třetí horský den v Pyrenejích vyvrcholí v 15. etapě po přejezdu Port de Lers a Mur de Péguer premiérovým dojezdem na 16kilometrové stoupání Prat d’Albis u města Foix - v etapě se 4700 výškovými metry.
Třetí týden: velké alpské finále
Po druhém dni volna v Nimes zůstanou jezdci v tomto jihofrancouzském městě i nadále, protože rovinatá 16. etapa zde bude mít svůj start i cíl.
Lukrativní start 17. etapy se odehraje přímo u Pont du Gard, 49 metrů vysokého majestátního akvaduktu z 1. století před našim letopočtem, odkud zamíří peloton do Gapu, brány Alp, s vyhlídkou na tři rozhodující etapy.
První z nich skončí po 207 kilometrech v lyžařském rezortu Valloire po průjezdu přes Vars, Izoard a Galibier. Poprvé od roku 2011 tak budou na trase jedné etapy tři vrcholy, přesahující 2000 metrů.
Druhý alpský den zavede jezdce v 19. etapě ze St. Jean de Maurienne přes tak často nevlídný průsmyk Iseran ve výši 2770 metrů a odtud do Val d’Isere a k cílovému stoupání do Tignes.
Horský dojezd všeřešící 20. etapy, startující z Albertville, přivede v předposlední den závodu jezdce po 130 kilometrech do Val Thorens, ve 2365 metrech nejvýše položeného evropského lyžařského rezortu, jenž hostil v minulosti Tour pouze jednou, v roce 1994.
Závěrečné stoupání bude mít 33 kilometrů!
A na jeho konci bude znám šampion.
Co zbývá? Už jen přelet do Paříže, kde se odehraje 28. července sprinterské finále na Champs-Elysées a korunovace krále.
Trasa 106. ročníku cyklistické Tour de France6. července - 1. etapa: Brusel - Brusel (192 km) 7. července - 2. etapa: Brusel -Královský palác-Atomium (27 km - týmová časovka) 8. července - 3. etapa: Binche - Épernay (214 km) 9. července - 4. etapa: Reims - Nancy (215 km) 10. července - 5. etapa: Saint-Dié-des-Vosges - Colmar (169 km) 11. července - 6. etapa: Mylhúzy - La Planche des Belles Filles (157 km) 12. července - 7. etapa: Belfort - Chalon-sur-Saone (230 km) 13. července - 8. etapa: Macon - Saint-Étienne (199 km) 14. července - 9. etapa: Saint-Étienne - Brioude (170 km) 15. července - 10. etapa: Saint-Flour - Albi (218 km) 16. července - volný den 17. července - 11. etapa: Albi - Toulouse (167 km) 18. července - 12. etapa: Toulouse - Bagnéres-de-Bigorre (202 km) 19. července - 13. etapa: Pau - Pau (27 km - časovka jednotlivců) 20. července - 14. etapa: Tarbes - Tourmalet (117 km) 21. července - 15. etapa: Limoux - Foix Prat d'Albis (185 km) 22. července - volný den 23. července - 16. etapa: Nimes - Nimes (177 km) 24. července - 17. etapa: Pont du Gard - Gap (206 km) 25. července - 18. etapa: Embrun - Valloire (207 km) 26. července - 19. etapa: Saint-Jean-de-Maurienne - Tignes (123 km) 27. července - 20. etapa: Albertville - Val Thorens (131 km) 28. července - 21. etapa: Rambouillet - Paříž (127 km) |