Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


S titulem odjel Ťoupalík na Mallorku trénovat na šampionát v Táboře

Cyklokrosař Adam Ťoupalík míří na bahnitém okruhu ve Slaném za českým titulem. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

13 2015
Lepší výsledek si na začátku roku ani nemohl přát. V sobotu si ve Slaném teprve osmnáctiletý rodák z Tábora a talentovaný cyklokrosař Adam Ťoupalík dojel pro titul českého šampiona. „Je to super. Navíc jsem v republice vyhrál popáté za sebou, předtím dvakrát v kadetech a dvakrát v juniorech,“ říká Ťoupalík.

Republikový titul je pro něj ideální fyzickou i psychickou přípravou před vrcholem sezony. Tím bude domácí mistrovství světa v cyklokrosu, které se pojede od 31. ledna dna do 1. února v Ťoupalíkově rodném Táboře.

Adam Ťoupalík

(18 let)

Podle cyklistických odborníků je jedním z nejtalentovanějších českých cyklokrosařů. Narodil se v Táboře, kde začal se sportem. Nejprve ho otec bral na triatlonové závody, které také zkoušel. „Nebavilo mě ale plavání a hlavně tréninky na stadionu,“ říkal závodník ve velkém letním rozhovoru pro MF DNES. Ve dvanácti letech dostal své první silniční kolo a závodění ho hned chytlo.

Ťoupalík je dvojnásobný juniorský mistr republiky na silnici i v cyklokrosu. Loni byl třetí mezi juniory na MS v cyklokrosu a druhý na evropském podniku. Zatím největší úspěch zaznamenal v sobotu, kdy se stal mistrem republiky v cyklokrosu mezi muži. V létě přestoupil z Tábora do belgické stáje BKCP Powerplus.

Přemýšlel jste ve Slaném vůbec o medaili mezi dospělými?
Před závodem jsem si pro sebe říkal, že bych chtěl skončit do pátého místa, a moc bych byl spokojený s medailí. Povedlo se mi dobře odstartovat, takže celý závod jsem jel vpředu. V posledním kole, když už jeli v čele jen tři kluci, jsem se pokusil ostatním ujet a to se podařilo. Náskok se mi povedlo udržet až do cíle.

Co vám dělalo na mistrovství republiky největší problémy?
Protože v noci před závodem trochu pršelo, byl okruh blátivý. Závod byl tedy docela těžký, místy byla trať hodně zabahněná a jinde to zase klouzalo.

Hned po zisku titulu jste odletěl s týmem na soustředění na Mallorcu. Tam už se budete systematicky chystat na vrchol letošního roku - tedy světový šampionát v Táboře?
Samozřejmě. Musíme tady objet poslední těžší tréninky a pak už nás čeká jen světový pohár v Hoogerheide v Nizozemsku a potom zbývá jen týden do mistrovství světa, ve kterém se už moc věcí natrénovat nedá. Takže právě teď máme finální přípravu na Tábor.

Jste už trochu nervózní? Přece jenom pojedete na mistrovství poprvé v kategorii do 23 let a hned doma.
Myslím si, že ani ne. Například loni byl na mě vyvíjený mnohem větší tlak celou sezonu, když jsem vyhrával většinu závodů. Myslím si, že závod v Táboře bude pro mě jako každý jiný.

Jaké máte představy o umístění na světovém šampionátu?
Už od začátku sezony říkám, že bych byl spokojený s umístěním do desátého místa ve své kategorii do 23 let. Kdybych dojel do pátého místa, tak by to bylo už úplně úžasné.

Cyklokrosař Adam Ťoupalík získal ve Slaném svůj první titul v elitní kategorii.
Cyklokrosař Adam Ťoupalík

Cyklokrosař Adam Ťoupalík získal ve Slaném svůj první titul v elitní kategorii.

Trať pro mistrovství světa musíte výborně znát, když jste na ní vyrůstal. Na co si budete muset v Táboře dávat největší pozor, abyste dobře dojel do cíle?
Žádná nebezpečná místa tady nejsou. Trať je ale těžká, hlavně svým profilem. Takže si musím spíše dávat pozor na to, aby mi ke konci nedošly síly. Od startu si musím jízdu dobře rozvrhnout.

Díváte se už na předpovědi počasí, jaké by mělo být na přelomu ledna a února. Co vám osobně více vyhovuje? Bláto, nebo zamrzlá trať?
Ano, už jsem se koukal na dlouhodobou předpověď, která říkala, že by mělo mrznout. Jenže to se může během dvou dnů ještě úplně změnit. Uvidíme. Čechům by asi více vyhovovalo, kdyby napadlo trochu sněhu a přimrzlo to. Když ale bude bláto, nic s tím stejně neuděláme, alespoň budou mít na startu všichni stejné podmínky.

Fotogalerie

Jak jste zatím spokojený v belgické stáji BKCP Powerplus, kam jste v létě přestoupil?
Profesionální smlouvu s týmem ještě nemám, pořád je mým hlavním zaměstnáním škola. Letos bych měl maturovat. Ale jako práci už ježdění v Belgii můžeme brát. Jsem tam nadmíru spokojený, v týmu jsou se mnou také spokojení. Zatím je to opravdu paráda.

Jak často se vracíte domů do Tábora?
Jak kdy. Třeba jsem čtrnáct dní v Belgii a pak zase dva týdny v Čechách. Hlavně kvůli škole. Domů a za rodinou se ale vždycky těším.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze