Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Topolánek: Postarám se o prošetření chyb ve financování lyžařského MS

Český premiér Mirek Topolánek během slavnostního zahájení MS v Liberci | foto:  Michal Sváček, MAFRA

19 2009
Rozhořčený premiér Mirek Topolánek zareagoval ve Sněmovně na zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu o lyžařském MS v Liberci. Úřad upozornil na podvody při financování mistrovství a podal trestní oznámení na neznámého pachatele. Topolánek se prý postará, aby se všechno důkladně prošetřilo.

Podle Topolánka udělala základní chybu minulá vláda v čele s ČSSD.

"Budu velmi rád, až se začnou zkoumat ty věci, a ony se budou zkoumat, aby se role jednotlivých aktérů v této řekl bych podařené akci vyhodnotila správně," prohlásil premiér. "Já vám garantuji, že až se začne tato věc celá šetřit, tak se opravdu přijde na to, že ty základní chyby z hlediska financování a rozhodnutí se udělaly ještě přede mnou. A já vám garantuji, že pokud u toho budu, tak se postarám, aby se došetřily."

Za velmi chybné označil premiér hlavně rozhodnutí umístit mistrovství světa. "V lokalitě, kde není sníh, kde není žádné sportoviště, kde nejsou skokanské můstky, přestože o pár kilometrů dál je obé," řekl a vyjmenoval Harrachov a Bedřichov.

"Mě jste postavili do situace, že jsem neměl jinou volbu než toto mistrovství pomoci zorganizovat, profinancovat. Tu akci jsme dokončili, je velmi drahá, a jestli budeme ještě někdy opakovat podobnou akci, já u toho nechci být," dodal.

NKÚ dospěl při kontrole k závěru, že se neznámý pachatel v souvislosti s postupem Liberce a místní Technické univerzity dopustil podvodů, porušování pravidel hospodářského styku a porušování pravidel při správě cizího majetku. NKÚ kontroloval peníze v rozsahu přes jednu miliardu a nalezl problémy s využitím mnoha desítek milionů korun.

Podle NKÚ ministerstvo školství nezajistilo kontrolu využívání státních peněz a neplnilo podmínky, s kterými projekt zahajovalo.

Město i univerzita zásadní pochybení či porušení zákona odmítly, ministerstvo závěr NKÚ zatím ponechalo bez komentáře. Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová nicméně uvedla, že došla ke stejným zjištěním jako nyní NKÚ, a právě proto se rozhodla iniciovat předloňské změny v organizačním výboru mistrovství. Romana Kumpošta tehdy v čele výboru nahradila Kateřina Neumannová.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze