Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Z nejpomalejší lodě do té nejrychlejší. Bude to mazec, těší se Knapková

ZABER! Miroslava Topinková Knapková na SP v Lucernu | foto: AP

2 2016
Už jen dva měsíce zbývají do startu olympijských her v brazilském Rio de Janeiru, kde bude Miroslava Topinková Knapková obhajovat zlatou medaili. Do té doby ji čeká už jen jediný závod, a to ještě ne v olympijské disciplíně. V neděli pojede pražské Primátorky, kde tradičně usedne do osmiveslice Slavie. „Těším se hrozně moc, bude to takové zpestření přípravy,“ říká pětatřicetiletá veslařka.

Těšíte se?
Hrozně moc. V tom týmu je to větší zábava, člověk si to víc užije. V úterý jsme poprvé trénovaly, protože když jsme se podívaly do startovky, tak jsme zjistily, že tam jsou tři zahraniční lodě. Nesmíme to podcenit, chceme vítěznou sérii udržet a pro mě to bude takové zpestření přípravy. I zodpovědnost ve větší posádce je menší, nervozita se rozprostře, je to příjemnější.

Jak moc netradiční pro vás je vlézt do lodi se sedmi dalšími veslařkami?
Je to netradiční, protože to dělám akorát na Primátorkách. Párkrát jsem ještě seděla v osmiveslici v Americe, nicméně je to velká změna. Sama jezdím tu nejpomalejší disciplínu a teď sednu do té nejrychlejší. Bude to mazec, protože se zároveň musím orientovat podle někoho jiného. Většinou sedím uprostřed lodi a musím se přizpůsobovat, a to mě baví.

Fotogalerie

Je těžké se najednou někomu přizpůsobovat?
Možná ze začátku, teď už asi ne. Loď má svůj rytmus, člověk se musí soustředit, ale když už vesluju 15 let, měla bych to zvládat bez problémů.

V Lucernu jste o víkendu skončila třetí ve Světovém poháru, je to povzbuzení po nepovedených výkonech ze začátku sezony?
Byla jsem hodně spokojená, protože konkurence je hodně vyrovnaná a já v tom závěru dokázala uspět. I trenér byl spokojený, říkal, že to vypadalo fakt dobře. Podle něj jsou na tom všechny holky o dost líp než loni, tak je rád, že s nimi takhle dokážu bojovat. I já jsem ráda, že se mi konečně dařilo. Už předtím jsem se cítila dobře, akorát mi ty závody vůbec nesedly. Nevím, jestli to bylo počasím nebo zády, ale prostě mi to nešlo.

Takže i psychická pohoda je větší?
Určitě. Ne že bych si nějak oddychla, ale teď věřím víc i tréninku. Program tréninku se vytváří na celý rok, takže v určité fázi přípravy sportovec trénuje tohle a tohle. A když se pak úplně nedaří, člověka to trochu znejistí, jestli jde správným směrem, jestli nemá udělat nějakou změnu. Jsem ráda, že jsem si aspoň potvrdila, že výkonnost je tam, kde by měla být. Pokračujeme tak, jak máme naplánováno.

ZLATO. Skifařka Mirka Knapková se raduje z vítězství na londýnské olympiádě....

Takhle se Mirka Topinková Knapková radovala v Londýně před čtyřmi roky.

Znovu vyhrála Kim Brennanová, ale už ne s takovým náskokem...
Byla jsem překvapená, že nám úplně neodjela. Minule byla v polovině trati o 7 vteřin před námi, hrozná díra. Letos tam takový odskok nebyl.

Dá se letos Australanka porazit?
Těžko říct. Trenér říká, že jsme se všechny zlepšily, přiblížili se k ní a ne ona k nám.

Co máte v plánu po Primátorkách?
Na Světový pohár do Poznaně nepojedeme, takže budeme mít asi týden takovou kondiční dovolenou bez vesel. Budu běhat, jezdit na kole. Pak odjíždíme do Francie na soustředění kousek od místa, kde se konalo mistrovství světa. Byla jsem tam strašně spokojená. No a finální příprava na olympiádu bude asi tady v Praze.

Dva měsíce bez závodů. Nebude to až moc dlouhá doba před olympiádou?
Bude, mohla bych jet do Anglie na Henley, ale to je takový specifický závod. Jede se v protiproudu na delší trati a navíc vyřazovacím způsobem. No a v Poznani to nemáme rádi, proto tam nejedeme. Ptala jsem se na to i soupeřek a většina z nich se v Polsku neukáže, takže ani konkurence tam nebude tak velká. Nemrzí mě to. I Kim (Brennanová) byla překvapená, pak dokonce říkala, že sama neví, jestli tam pojede, když tam nikdo nedorazí.

Na olympiádu už myslíte?
V poslední době čím dál víc. Některé soupeřky jsem viděla po roce, tehdy jsem si uvědomila, že už se olympiáda fakt blíží. Koukala jsem, v jaké jsou holky formy, jak se připravují. Mezi sebou jsme se řešili, kam kdo pojede na soustředění a celkově se o tom bavili. Už za dva měsíce je to tady.Najdete na iDNES.czmobilní verze