Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Topinka doufá v další divokou kartu

7 2003
Praha - Jen díky divoké kartě Mezinárodní motocyklové federace mohl Tomáš Topinka starotvat na Grand Prix České republiky. Nahradil zraněného Lukáše Drymla a nabídnutou šanci využil. Na Markétě slavil životní úspěch, byl třetí v semifinále a se třinácti světovými body obsadil ohodnocené šesté místo.

Po závodě doufá, že si předvedeným výkonem řekl o další divokou kartu, třeba hned pro příští závod za dva týdny v polské Bydhošti, kde Dryml opět bude chybět.

"Tu šanci cítím, ale čekatelů je dost a všechno bude záležet na federaci. Já bych ji rozhodně využil," vyjádřil odhodlání znovu na poslední chvíli měnit program.

Pátý Andreas Jonsson ze Švédska se umístil o příčku výš jen díky pravidlu o nižším startovním číslu. V závodě triumfoval Australan Jason Crump, který v Praze zopakoval loňské prvenství.

Topinkovi zastavili cestu až v semifinále Crump, a později druhý mistr světa Tony Rickardsson. Australana Leigha Adamse, který ještě před pražským závodem seriál vedl a po něm je těsně čtvrtý, Topinka porazil.

"Šel jsem tady do toho s tím, abych nevypadl po dvou jízdách," stanovil si postupnost cílů Topinka, který letos propásl šanci vybojovat si stálé místo v příštím seriálu nepodařeným finálovým kvalifikačním závodem v anglickém Poolu.

V Praze se vzpamatoval i z pokažené zahajovací jízdy, opravu vyhrál, a když jej defekt Australana Todda Wiltshira v té další poslal do hlavní soutěže, chytil příležitost za pačesy.

"Nevedly se mi tady starty, ale z první zatáčky se mi dařilo vyjíždět alespoň ty širší oblouky," ohlédl se držitel Zlaté přilby z roku 1996 za cestou k úspěchu, při níž udivil právě nebojácnými výjezdy z první zákruty.

Bohumil Brhel byl mezi kvartetem českých účastníků papírovým favoritem, v GP letos závodí pravidelně a jistotu startu mezi elitou už má také pro příští rok. Byl blízko letošnímu maximu, i přes pád v první jízdě se prokousal kvalifikační části závodu a tu hlavní zahájil suverénním vedením v 15. jízdě. Pak ale podruhé za večer spadl z motocyklu.

"Nečekal jsem tam díru," potvrdil příčinu konce nadějí, která byla zřejmá už při prvním pohledu na divokou reakci jeho stroje. "Neustál jsem to, moc mě to mrzí. Měl jsem velkou šanci, na domácím závodě mi vždycky strašně záleží," litoval Brhel, potřetí v sezoně odbytý jen pětibodovým ziskem.

Oba jezdci startující na divoké karty od domácí federace Josef Franc a Aleš Dryml do hlavní části závodu nezasáhli. Franc dvakrát za soupeři 'zametl', starší z bratrů Drymlových neuspěl v rozhodující jízdě. Z druhé pozice jeho stroj najednou jakoby ztratil na chvilku na síle a už měl všechny soupeře před sebou. 

"To muselo být motorkou, střídáme je a předchozí jízdy jel na jiné. Žádnou jezdeckou chybu jsem neviděl," konstatoval naštvaně Lukáš Dryml, přihlížející jen z tribuny se sádrou na noze. "Prostě jsem netrefil tu správnou motorku," potvrdil pak v depu Aleš.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze