Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tomíčkův memoriál ohrozil déšť, pak zářil ruský favorit Sajfutdinov

Memoriál Luboše Tomíčka - ilustrační foto | foto: Vondrouš RomanČTK

9 2014
Do začátku závodu zbývala hodina a vypadalo to zle. Prahu zkrápěl nejdřív déšť, pak začaly padat kroupy a nebe se zlověstně zatáhlo. Jenže 46. ročník plochodrážního Memoriálu Luboše Tomíčka nakonec počasí neohrozilo.

Ve chvíli, kdy už pořadatelé možná měli v hlavách odložení závodu, se vyjasnilo, na nebi se objevila duha a během chvilky bylo v areálu na Markétě všechno připraveno ke startu.

Také diváci se v posledních minutách před závodem nahrnuli na tribuny a nakonec je velmi slušně zaplnili. Ještě během představení jezdců byly ochozy prořídlé, ale než začala první jízda, atmosféra už byla parádní.

A diváci opravdu měli co sledovat. Jedenáct zahraničních a pět (i s náhradníky sedm) českých jezdců jim připravilo parádní podívanou, ve které hrál od úvodu hlavní roli Rus Emil Sajfutdinov.

Plošinář přezdívaný „Ruská raketa“, vyhrával jednu jízdu za druhou a brzy bylo jasné, že jemu postup do finále neuteče.

Milíkovi stupně vítězů utekly

Další jezdci o něj tvrdě bojovali. Příliš brzy skončil večer pro Itala Castagnu, který po pádu v zatáčce hned při první jízdě zůstal ležet na zemi a v publiku to zahučelo. Když se po chvíli přece jen zvedl, provázel ho na cestě do depa potlesk.

V pauzách se diváci, mezi kterými nechyběl třeba známý chirurg Pavel Pafko, mohli bavit při vystoupení mažoretek a o hudbu se starala živá kapela, která bubnováním doprovázela dojezd každé jízdy. Ale úspěch českých jezdců, na který asi většina publika čekala, se nakonec nekonal.

Do pětičlenného finále se po sérii vyhraných jízd bezpečně dostal Václav Milík, dalším Čechům vrchol závodu utekl.

A Milíkovi zase nakonec těsně uteklo medailové umístění - skončil čtvrtý. Před ním se poskládali bronzový Polák Okoniewski, vítěz posledních dvou ročníků, stříbrný Chorvat Pavlič a... jak jinak, Sajfutdinov. Ruské raketě to na Markétě zkrátka sedlo.Najdete na iDNES.czmobilní verze