Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tomba si prý zimy užil dost, teď chce sluníčko

12 2006
Praha - Už prý jen maximálně měsíc v roce lyžuje Alberto Tomba. Trojnásobný olympijský vítěz, který ve středu zavítal na návštěvu do Prahy, dává v další etapě svého života přednost moři a teplému počasí. "Dost bylo teplotám hluboko pod nulou," tvrdí slavný slalomář. Život po kariéře vrcholového sportovce ho prý baví a neměnil by.

První večer v České republice podle zákulisních informací prý příliš nedostál své pověsti proutníka a člověka, který si umí užívat život plnými doušky. Do svého apartmánu se vydal kolem půlnoci, zřejmě i proto, že musel brzy ráno vstávat. "Můj režim je od konce kariéry jiný, takže mě to ráno moc nepotěšilo," komentoval dnešní budíček po sedmé hodině. "To budou fotky," zhrozil se na oko. "Hezčí jsem odpoledne nebo večer," usmíval se před novináři.

Milovník rychlých aut a italských vín na svou image však pořád důkladně dbá. Ráno stihl prolistovat všechny české deníky, prohlížel se a nechal si články přeložit. "Díky za vaše vřelé přijetí, nečekal jsem to," radoval se z toho, kolik prostoru mu česká média dnes věnovala v konkurenci kvalifikačního utkání českých fotbalistů v Irsku.

Lyžím už se moc nevěnuje, naposledy prý chtěl pomoci Turínu svým návratem v propagaci olympijských her. "To by bylo grandiózní, ale nevyšlo to," přemítal zpětně. Italská federace mu odmítla dát divokou kartu, Tomba tudíž jen pomáhal s organizací a stavěl trati na slalom a obří slalom.

"Měsíc jsem se před olympiádou lyžování věnoval, bylo by skvělé se vrátit zrovna tam," uvedl Tomba. Prý by se do špičky mohl vrátit po třech až čtyřech měsících tréninku. "Pořád to ještě celkem umím," tvrdil. Ale na umístění do patnáctky ve Světovém poháru by si už moc nevěřil. "Bylo by to velmi těžké, špička je nesmírně kvalitní, navíc kupředu šel i technický vývoj," přiznal.

Olympijské hry v Calgary vyhrál, když mu bylo jednadvacet let. Tehdy mezi brankami krotil více než dvoumetrové lyže, zatímco dnes slalomáři disponují
carvingovými lyžemi. "Zkrátili mi je o půl metru," řekl. "Dneska je to lyžování rychlejší a jednodušší, ale tehdy jsme měli hezčí techniku," pokračoval a připomněl v té souvislosti i dalšího slavného lyžaře Ingemara Stenmarka ze Švédska.

A jak dnes vypadá Tombův obyčejný den? Nejradši jej tráví ve svém domě na Sardinii, kde na lodi krotí mořské vlny. "Už mě nebaví mrznout, byl jsem pořád nastydlý," uvedl. Život ho baví, svůj sen už si prý splnil. "Teď chci být jen kluk z vesnice, co se pořád směje. Chci být už jen Albertem, nikoliv Tombou," vykládal lyžař, který se prý věnuje i tréninku malých dětí. Má také zkušenost s filmem, ale už odmítl několik nabídek Hollywoodu.

V Praze ho čekají hektické dva dny, v pátek odpoledne dokonce pojede lanovkou na Petřín, kde ho čeká překvapení. "Vy tady máte lanovku? To jsem nevěděl. Kde?" zbystřil okamžitě. "Tak jedem. Ale to bych asi měl přijet tak za dva měsíce, až nasněží, že?" nezapřel, že ho lyžování pořád láká.

Autoři: ,


Nejčtenější

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze