Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Caddy není jen nosič holí, líčí bývalý atlet. Radí anglické golfistce

TRÉNINK. Golfistka Gabriela Cowleyová z Anglie trénuje na Hluboké na nadcházející evropský turnaj na Konopišti. Jejím caddym je bývalý atlet Tomáš Železný. | foto: Petr Lundák, MF DNES

13 2018
Od roku 1988 se věnoval atletice. Teď dělá Tomáš Železný z Českých Budějovic ve volném čase golfového caddyho. Do konce týdne pomáhá anglické hráčce Gabrielle Cowleyové na turnaji profesionálek na Konopišti.

Během posledních pěti dní střídala golfová hřiště v okolí Budějovic s posilovnou. Snažila se dělat všechno pro to, aby na profesionálním turnaji na Konopišti, který ve čtvrtek odstartuje, uspěla.

„Chtěla bych ho vyhrát. V Česku jsem byla už třikrát, ale Konopiště neznám. To bude největší problém,“ říká 22letá anglická profesionálka Gabriela Cowleyová.

Pomoci v jejím záměru jí má 40letý Tomáš Železný. Bývalý atlet Sokola České Budějovice jí už několik let dělá caddyho. A nosit dvacetikilový bag s holemi a radit jí u jednotlivých jamek bude až do konce tohoto týdne.

Ve 40 letech už kvůli zdravotním trablům s atletikou skončil. A ve volném čase se věnuje golfu. „K tomu jsem poprvé přičichl v roce 2003, když jsem měl zranění nohy,“ vypráví muž, který se většinu atletické kariéry věnoval sprintům nebo skoku dalekému.

Ačkoliv ho golf bavil a viděl, že se v něm zlepšuje, pochopil, že na TOP úroveň už se nedostane. „V té době jsem se potkal s českobudějovickým golfovým profesionálem a trenérem Pavlem Ambrožem. A ten mi nabídl, abych mu dělal caddyho,“ popisuje.

A tahle role se mu zalíbila. „Podílíte na úspěchu hráče. A přitom jste na nejvyšší úrovni,“ vysvětluje Železný, který se do nové role naplno vrhnul v posledních letech. „Caddy nemusí být jen nosič holí. Je to zároveň jediný člověk na hřišti, se kterým hráč situace konzultuje a se kterým se radí. A to je přesně role, která zajímala mě,“ vypráví a popisuje, jak během tréninků obchází hřiště, dělá si poznámky, sleduje směr a sílu větru při turnaji.

Po absolvování několika turnajů po boku Pavla Ambrože zkusil štěstí a přihlásil se na turnaj Ladies European Tour na Plzeňskou Dýšinu jako caddy. Každý organizátor turnaje musí mít připravené univerzální „kedíky“ pro hráčky, které přijedou samy. V roce 2014 tak absolvoval turnaj po boku čínské profesionálky. A za dva roky se na Dýšinu přihlásil znovu. Tentokrát si ho vybrala Francouzka, ale organizátoři ho nakonec přidělili Angličance Gabrielle Cowleyové. A to byla osudová chvíle.

TRÉNINK. Golfistka Gabriela Cowleyová z Anglie trénuje na Hluboké na...

„Absolvovali jsme spolu celý turnaj. O jednu ránu jsme nakonec neprošli cutem do finále,“ vzpomíná. Ale vyměnili jsme si čísla a týden po návratu z turnaje mu přišla SMS, jestli by jí v září nechtěl pomáhat na turnaji v Německu. Nakonec s ní ten samý rok končil v Maroku.

„Podobně jako třeba v tenise, i tady si hráčka platí svůj realizační tým. A vždy musí spočítat, jestli bude mít peníze na stálého caddyho. Jestli se jí to vyplatí,“ upozorňuje Železný, proč s hráčkou nejezdí na všechny turnaje.

Pro něj to zase znamená, že si na turnaje, které jsou zpravidla tři nebo čtyřdenní, bere dovolenou. Pracuje jako vedoucí servisního oddělení u městské policie. Stará se o počítačové sítě.

V minulém roce hráčce asistoval u jediného turnaje v Kutné Hoře. Letos jsou zatím domluvení na nadcházejícím turnaji na Konopišti.

„Uvidíme dál,“ vypráví muž, který anglické hráčce připravil před turnajem letos poprvé i kondiční soustředění. „Sháněla kondičního trenéra. Celý život dělám atletiku a v tomhle si věřím,“ popisuje. Trénovali ve Fitness 14 a využívali golfová hřiště na Hluboké a ve Svachově Lhotce. „Když to bude fungovat, třeba bych v budoucnu do Budějovic mohl přivést i více profesionálních golfistek nebo golfistů. Líbí se mi i to, že lidé je pak mají šanci vidět přímo na hřišti a sledovat jejich hru. To je, jako by si fotbalisti zatrénovali třeba se Spartou,“ dodává Železný.

Dělat caddyho je pro něj hlavně aktivně strávená dovolená a skvělý jazykový kurz. Věnovat se mu chce dál. „Uvažuju i o tom, že bych se přihlásil na mužský profesionální turnaj letos na Albatros do Prahy. Ale jinak mám na tenhle koníček 25 dní dovolené,“ pousměje se.

Autoři:


Nejčtenější

Tvrdík si zahrává s médii i fandy, štve kouče Radu. Šéf Slavie se ohradil

Plzeňský Jan Kopic padá po souboji s Jaroslavem Zeleným z Jablonce.

Jak je to s tím Zeleným? Trenéra jabloneckých fotbalistů Petra Radu štvou spekulace ohledně možného...

Program MS ve fotbale v Rusku (14. června - 15. července 2018)

LOS MISTROVSTVÍ SVĚTA. V pátek 1. prosince se účastníci šampionátu dozví...

Vítězstvím domácího Ruska 5:0 nad Saúdskou Arábií začalo ve čtvrtek 14. června fotbalové...Portugalsko - Maroko 1:0, výhru vystřelil Ronaldo, trefil se už počtvrté

Cristiano Ronaldo slaví svůj úvodní gól do sítě Maroka.

A zase Ronaldo. Po výtečném představení v předchozím duelu proti Španělsku (3:3), kterému nasázel...

Kolumbie - Japonsko 1:2, vítězové měli dlouhou přesilovku, rozhodli po rohu

JAPONSKÁ EUFORIE. Fotbalisté Japonska se radují z druhého gólu, který vstřelili...

Fotbalisté Japonska zaskočili na úvod mistrovství světa Kolumbii. Čtvrtfinalista minulého...

Když se zneužijí pravidla proti podstatě sportu. Mickelson šokoval

Phil Mickelson na turnaji Wells Fargo Championship v Quail Hollow.

VIDEO Zbláznil se. Nejen britský golfista Andrew Johnston při pohledu na to, co v sobotu provedl Phil...

Další z rubriky

Caddy není jen nosič holí, líčí bývalý atlet. Radí anglické golfistce

TRÉNINK. Golfistka Gabriela Cowleyová z Anglie trénuje na Hluboké na...

Od roku 1988 se věnoval atletice. Teď dělá Tomáš Železný z Českých Budějovic ve volném čase...

Johnson chyboval, US Open vede kvarteto golfistů. Koepka může obhájit

Americký golfista Dustin Johnson ve 3. kole US Open

Čtveřice hráčů je v čele před vyvrcholením golfového majoru US Open. Na chybujícího Dustina...

Pohroma velkých jmen na US Open pokračuje, Woods asi neprojde cutem

Tiger Woods na US Open

Bývalý první golfista světa Tiger Woods při svém návratu na major US Open nejspíš neprojde cutem....Najdete na iDNES.cz