Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


I se zlomeným žebrem útočí Václavík na český motokárový titul

Tomáš Václavík v úvodním závodě Poháru AČR v Kartingu třídy Super Rok, který se konal v dubnu v Chebu. | foto: Libor Václavík

17 2017
Při těch slovech se pousměje, ale zároveň mu nečekaný pohyb dokáže vehnat slzy do očí. „Letošní sezonu mám o jednoho soupeře navíc,“ říká 16letý Plzeňan Tomáš Václavík, patnáctý jezdec světové třídy Super Rok na motokárách.

Za sebou má letos dva závodní víkendy Poháru AČR v kartingu této kategorie. A hned ten první v Chebu zkalilo zranění. Už po kvalifikaci kvůli závadě na motoru musel Václavík až do třetí startovní řady, ale s tím se vypořádal.

„Start první jízdy jsem měl opatrnější, ale hodně se předjíždělo a v polovině závodu jsem začal mít navrch a do cíle dojel s malým náskokem první,“ popisoval Plzeňan.

Druhá jízda měla dramatičtější průběh, až v posledním kole Václavík předjel posledního soupeře před sebou. Do superfinále tak startoval z první řady a toho také náležitě využil, v šestém kole už měl komfortní náskok.

„Jenže pak jsem musel kvůli bolesti změnit stopu a zpomalit,“ líčil člen plzeňského týmu T. V. Motors. To už ho přemáhala bolest, před cílem jej předjel naštěstí jen jeden ze soupeřů. Následné lékařské vyšetření odhalilo zlomené šesté žebro. „Bohužel, na vině byla špatně seřízená ochrana. Na tuto sezonu jsme pořídili novou a nemáme s ní ještě dost zkušeností,“ uvedl Václavík.

I s nedoléčeným zraněním startoval na dalším podniku ve Vysokém Mýtě. V předposledním volném tréninku měl kolizi s pomalejším soupeřem a náraz o sedačku způsobil další velkou bolest. „Rozhodli jsme se proto trénink vynechat a kvalifikaci odjet jen poloviční. Nakonec nám i to stačilo na první řadu, druhý den už bolesti odezněly.“

V ostrém závodě odstartoval nejlépe a obě jízdy vyhrál! Podobný scénář měl i začátek superfinále, ale v páté zatáčce Plzeňan první příčku ztratil. V další pasáži jej dojeli další dva soupeři a vytlačili až na okraj trati. „Prach mi ušpinil pneumatiky a v další zatáčce jsem nedobrzdil a přišla kolize. Nakonec jsem musel odstoupit,“ litoval Václavík.

V průběžném bodování seriálu je aktuálně druhý za libereckým Jiřím Němečkem. Na něj ztrácí před dalším závodem, který se jede dnes a zítra v Písku, 16 bodů. „Věřím, že jsme stále nejvážnější kandidáti na titul,“ říká Libor Václavík, závodníkův otec a trenér.

Český motorsport (souhrn):

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze