Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fourcrossař Slavík: Výhra před domácím publikem je k nezaplacení

Fourcrossař Tomáš Slavík v akci | foto: ČTK

18 2017
Biker Tomáš Slavík na své domácí trati v Jablonci nad Nisou potvrdil, že je aktuálně nejlepším fourcrossařem světa. Vítězstvím v závodu JBC 4X Revelations, jehož tradici před čtyřmi lety zakládal, si zajistil celkové prvenství ve světové sérii Pro Tour.

Když před tisíci nadšenými fanoušky triumfálně zvedl kolo nad hlavu, zažíval asi největší euforii, jakou ve sportu poznal.

„Je to ten nejkrásnější pocit, který ještě víc přibarvuje fakt, že šlo o náš závod na domácí půdě. To jsou momenty, které jsou absolutně k nezaplacení,“ říká 30letý cyklistický vládce terénních skoků, zatáček a soubojů loket na loket.

Má pro vás domácí výhra větší cenu než to, že jste celkově ovládl Pro Tour?
Pro mě je to celkové vítězství samozřejmě důležité a zajímá mě. Ale asi největší výhrou je fakt, že na závodech máme takové množství diváků, kteří si to užívají, a že kolem sebe mám partu lidí, kteří pro to žijí. Stát jako vítěz před domácím publikem je pro mě tou největší satisfakcí.

Fotogalerie

Co na to říkali soupeři, že jste jim na jablonecké trati nedal žádnou šanci a ovládl jste všechny jízdy?
Oni už mě znají a vědí, že mám ve svěťáku dobře našlápnuto. Bylo jim proto jasné, že to proti mě na domácí trati budou mít hodně těžké. Ale já z ostatních závodníků necítím žádnou velkou rivalitu. Nevidím, že by byli kvůli mé výhře naštvaní. Naopak od nich cítím respekt za odvedenou práci s celým závodem. I přes vzájemné soupeření mi fandí, protože vědí, že to, co v Jablonci děláme, je pro náš sport dobré. A za to já si soupeřů moc vážím.

Je pro vás těžší se připravit na závod, když ho sám pořádáte?
Ano. Zajistit, aby do sebe organizačně všechno zapadalo a ještě se do toho připravovat je fyzicky i časově náročné. Ale letos jsem si na dobrou fyzickou přípravu dával pozor a myslím, že jsem to zvládl lépe než předchozí roky.

Můžete JBC 4X Revelations ještě posunout někam výš?
Každý rok si říkáme, že je to top a skvělé, ale všichni, co se na tom podílíme, víme, že to lze posunout ještě dál. Už teď mě napadají věci, jak náš závod udělat ještě lépe a trošku jinak.

Seriál Pro Tour skončil. Co vás čeká dál?
Nejbližším úkolem je upravit kopec a zajistit úklidové a administrativní práce. V srpnu mě pak čeká cesta do Kanady, kde se jede finálový závod série Crankworx, kterou jsem vloni vyhrál. A koncem srpna pojedu mistrovství světa ve fourcossu. To jsou největší vrcholy sezony, které mě ještě čekají.

A co sjezdové závody v obchodních centrech nebo v ulicích jihoamerických měst, kterými si zpestřujete sezonu?
To jsou akce, které začínají až na podzim. Díky nim nemám vlastně žádnou pauzu mezi závoděním a plynule přejdu od jednoho k druhému. Žádné přípravné období vlastně ani nemám. Je to náročné, ale mě to furt baví a užívám si to.Najdete na iDNES.czmobilní verze