Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Další Čech v NBA už letos? Rozhodne se v červnu, prozradil Satoranský

Tomáš Satoranský v dresu Washingtonu během loňské letní ligy NBA. | foto: Profimedia.cz

31 2013
S klubem neprožil oslnivou sezonu, přesto se ze španělské Sevilly vrátil basketbalista Tomáš Satoranský nejen opálený, ale i usměvavý. Vylepšil si všechny rekordy, stal se mediální tváří Cajasolu. A hlavně - řekl si o pozvánku do zámořské NBA. Washington Wizards, kteří jej získali v loňském draftu, mu klepou nejen na dveře, ale i po ramenou.

"Po dvou letech mám konečně volno," hledá jedenadvacetiletý český rozehrávač plusy na tom, že jeho Sevilla neprošla ve španělské lize do play-off. "Radost z toho nemám, ale když už mám dovolenou, tak ji využiju. Nebudu zastírat, že jsem se na to těšil, protože jsem opravdu byl dva roky v neustálém zápřahu."

Tomáš Satoranský a čísla

Statistiky českého reprezentanta v tomto ročníku španělské ACB ligy (v závorce čísla za sezonu 2011/12)

Body na zápas: 12,5 (4,8)

Asistence na zápas: 4,2 (1,3)

Doskoky na zápas: 3,2 (2,1)

Minuty na  zápas: 29 (17)

Byla uplynulá sezona velkým náporem na vaši fyzičku?
Určitě. Odehrál jsem 30 minut na zápas. Měli jsme do toho i dvanáct zápasů v Eurocupu. Bylo to náročné i psychicky, protože jsme jako tým nehráli to, co jsme chtěli. Byli jsme hodně dole.

Jaké bylo individuální hodnocení trenéra Aíta Renesese?
Určitě jsem dostal to nejpozitivnější ze všech. Samozřejmě mi něco vytknul, řekl, na čem mám pracovat, což je jen dobře, protože pořád je třeba se zlepšovat. Trenér mi hodně pomohl, protože nechává systému volný průběh, dodal mi i sebevědomí. A také mi pomohl vylepšit některé detaily ve hře, má hrozně moc zkušeností.

Jaké reakce chodily na vaši sezonu ze zámoří?
Hodně kladné. Dvakrát či třikrát se na mě z Washingtonu přijeli podívat, alespoň co jsem se dozvěděl. A naštěstí se mi ty zápasy i podařily. Třeba proti Lagun Aru, kdy přijeli poprvé, jsem měl asi vůbec nejlepší zápas. Líbilo se jim, že mi stoupla výkonnost. A že byl pokrok u všeho, co mi předtím vytýkali. Teď jsme ve spojení, ale zatím nevím, co bude dál. Smlouvu mám ještě na rok v Seville, ale kolem toho probíhá jednání.

Už víte, jak budou vypadat vaše příští měsíce, tedy než začne příprava reprezentace na mistrovství Evropy? Washingtonský trenér Randy Wittman se už nechal slyšet, že by měl vás rád měl na letní lize k dispozici.
Za dva a půl týdne se vracím do Sevilly, kde potřebuji dořešit pár věcí a absolvuji nějaké tréninky s mladými hráči. Pak se uvidí během června, co se v červenci bude dít. Na konci června by už mělo být jasno, co se stane na příští sezonu. Jediné, co může mé plány ovlivnit, je ta Summer League. Ale zatím opravdu nevím.

Může do vašeho stěhování do NBA hodně promluvit i letošní draft?
Asi jo. Mají červen na to, aby se rozhodli. Zatím mi ve Washingtonu říkají, že mají čas.

Ondřej Balvín (vlevo) a Tomáš Satoranský pózují v hale na Folimance po návratu

Ondřej Balvín (vlevo) a Tomáš Satoranský pózují v hale na Folimance po návratu do Prahy. Právě jim skončila sezona ve španělské Seville.

Probíral jste vaši situaci i s washingtonským Čechem Janem Veselým?
S Honzou jsme se párkrát viděli, ale bavili jsme se spíše o jeho sezoně. Byl samozřejmě zklamaný z toho, že moc nehrál.

Sledoval jste situaci ve Washingtonu kolem rozehrávačů? Nahrávala vám, že?
Snažil jsem se sledovat celou jejich sezonu. S návratem Johna Walla přišel velký vzestup celého týmu. Ostatní rozehrávače tam hrozně měnili.  A je pravda, že tam druhého rozehrávače asi pořád hledají. Výkonnost mezi nimi a Wallem byla hodně rozdílná. Nevím, jak moc velký plus to pro mě je, ale je dobré vědět, že tam na dvojce za Wallem nemají žádnou jistotu. Musejí najít někoho k němu.

Příklad Honzy Veselého, který se tam spíše trápí, vás spíše odrazuje, či nikoli?
Naše případy jsou zcela odlišné. On byl draftovaný jako šestka s velkým očekáváním. Navíc se zasekl mezi pozicema tři a čtyři. Každý hráč má jiný osud. Možná by nám oběma pomohlo, kdybych tam šel. Ale to je na jiných lidech.

HVĚZDA. Tomáš Satoranský pózuje v dresu Cajasolu Sevilla.

HVĚZDA. Tomáš Satoranský pózuje v dresu Cajasolu Sevilla.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze