Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hrubého vysvědčení: Votroubek nenaplnil očekávání, Bosák měl přijít dřív

Na zápas Ústí - Prostějov zavítal i nejznámější český fanoušek Fantomas, na motorce ho přivezl ústecký generální manažer Tomáš Hrubý. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

9 2016
Postup do ligového play-off se tu od nástupu Tomáše Hrubého do funkce generálního manažera dává jako jednoznačný cíl. Dvakrát za sebou se to basketbalistům Ústí povedlo, potřetí už ale ne. Slunetě sezona skončila předčasně, v NBL obsadila až 10. místo.

„Dávali jsme si určitě jiné cíle, než jak to dopadlo. Takže po basketbalové stránce to hodnotím negativně. Bylo víc aspektů, proč to nevyšlo. Především velká fluktuace hráčů, což nevedlo k dobrým výkonům. Bereme si z toho ponaučení a do příští sezony se musíme vyvarovat letošních chyb,“ velí Tomáš Hrubý.

Uděláte změny?
Určitě změny budou, ale všichni hráči, kteří tu hráli tuhle sezonu, od nás dostanou nabídku.

Tedy i americký pivot Cory Abercrombie, o němž jste v průběhu sezony mluvil jako o hráči, jehož výkony neodpovídají jeho vysoké ceně?
I on. Je to samozřejmě otázka financí, Cory je specifický případ, když k nám přišel, byl absolutně nepřipravený, ale postupem času ty výkony začal předvádět. Pořád je tam ten problém jeho výkyvů ve výkonech, jednou zahraje super, podruhé není schopný chytit míč. Ale za mě říkám, že náš tým by bylo dobré konsolidovat.

Jak hodnotíte přínos křídelníka Pavla Bosáka, který nečekaně přišel do Ústí v závěru sezony z konkurenčního Děčína?
Byl to přesně ten impulz, který jsme potřebovali dostat. Jasně, je to specifický hráč na hřišti i mimo něj, ale jeho přínos hodnotíme velice pozitivně. Byl to právě ten impulz k tomu, že jsme konec sezony neměli špatný. Kdyby přišel už třeba v listopadu, tak bychom možná teď neřešili konec sezony, ale začátek play-off.

Pavel Bosák v dresu Ústí nad Labem

Pavel Bosák v dresu Ústí nad Labem

Jako velká posila přicházel před sezonou i pivot Stanislav Votroubek. Naplnil očekávání?
Musím říct, že zůstal za očekáváním. Nebudeme si nic nalhávat, věk nezastavíte. Nenaplnil, co jsme do něj vkládali před sezonou.

Ale nabídku pokračovat v Ústí dostane i on?
Určitě s ním budeme mluvit.

Co exreprezentační rozehrávač Michal Čarnecký? Nerozmluvil jste mu konec kariéry?
Pojí nás spolu nejen basketbalové, ale i přátelské pouto. Po basketbalové stránce bych byl rád, kdyby pokračoval, ale po lidské si myslím, že dělá dobře, že končí. Kariéra se mu začne ubírat jiným směrem, jeho tchán má velkou strojírenskou firmu a potřebuje ho tam. Takže Michal zvolil tuhle variantu, na sto procent končí.

Michal Čarnecký z Ústí (vlevo) se snaží zakončit, blokuje ho Nichaeus Doaks ze...

Michal Čarnecký z Ústí (vlevo) se snaží zakončit, blokuje ho Nichaeus Doaks ze Svitav.

Kdo ho nahradí na klíčové pozici?
Michal byl jednou z osobností Ústí, ale i celé ligy. Jeho rekord 19 asistencí mluví za vše. My jeho odchod vnímáme velice negativně, předložili jsme mu lukrativnější nabídku, než měl letos, ale s díky ji odmítl. Svět se nezboří, jedeme dál, musíme se s tou ztrátou vyrovnat. Doufám, že přijde stejně kvalitní náhrada, ale bude to samozřejmě těžké.

Kde budete hledat?
V první fázi oslovíme české kluky, když se nedomluvíme, tak budeme muset sáhnout po cizincích. Ale prvotní pro nás je udržet ten tým pohromadě tak, jak byl tuhle sezonu. Za Čarneckého náhrada přijít musí, nevylučuju, že český hráč.

Trenér Martin Stavěl bude u týmu pokračovat?
Samozřejmě i od něj budeme chtít nějaké hodnocení sezony, ale má smlouvu ještě na příští rok, takže asi bude pokračovat.

Jaký bude cíl pro příští sezonu?
Už teď můžu říct, že budeme vyhlašovat cíl, abychom skončili minimálně do sedmého místa a vyhnuli se v play-off Nymburku. A jak na to? Určitě musíme eliminovat tu výměnu hráčů, už teď víme, že kouč Martin Stavěl nepoletí do Las Vegas, což se nám letos neosvědčilo. Půjdeme jinou cestou, musíme vytipovat hráče tak, aby tady byli celou sezonu.

Kouč ústeckých basketbalistů Martin Stavěl

Kouč ústeckých basketbalistů Martin Stavěl

Proč ustupujete od výběru cizinců na kempu v Las Vegas?
Když tam vybíráte hráče a máte na to týden, neukážou se charakterové vlastnosti. To se vidí, až když přijedou, jak zapadnou. Musíme se víc soustředit na výběr. Jsem rád, že tady zůstává česká osa Pecka, Bosák, Jiříček. Doufám, že ještě dva tři čeští hráči přijdou, plus je doplní Američané, co tu byli, nebo když se nedohodneme, tak jiní cizinci. Pro play-off uděláme maximum, už kvůli divákům, kteří byli skvělí a drželi nás celou sezonu. Basket se v Ústí dostal do popředí, je sledovaný, hala bývala plná. V návštěvnosti jsme čtvrtý tým v celé NBL, to mluví za vše.

Jak podle vás letos skončí NBL?
Nymburk je jasný, je velká škoda, že takhle dominuje. Měl by asi hrát jen evropské soutěže. V NBL se s každým utkává jen jednou, to zkresluje tabulku, divák se v tom nevyzná. Podívejte se na slovenskou ligu, tam je prvních čtyři pět týmů kvalitních, má to pak náboj, nikdo neví, jak to dopadne, je na co se těšit. Jsem rád, že Nymburk prezentuje český basket v Evropě, polemizuju čistě o jeho účasti v české lize. Jsou tu Děčín, Prostějov, Pardubice, Opava, NBL bez Nymburku by byla zajímavá. Nicméně nedá se nic dělat, Nymburk ligu i letos stoprocentně vyhraje. Dál to bude drama, ale troufám si říct, že Děčín se dostane z těch potíží se zraněními a půjde znovu do finále.



Najdete na iDNES.cz



mobilní verze