Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Dvě atletické medaile. Už se těším na léto, říká šéftrenér Dvořák

Šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák na halovém mistrovství světa v Portlandu. | foto: ČAS/Aleš Gräf

21 2016
Z Portlandu si čeští atleti vezou zlato a stříbro. Co z Amsterdamu, z Ria? Prvním z vrcholů roku byl halový světový šampionát a šéftrenér Tomáš Dvořák říká: „Jsem spokojený.“

Máte vůbec hlas? „Nemám. A myslím, že další den už nebudu mluvit vůbec“ pronesl tiše Tomáš Dvořák a moc nepřeháněl. Šéftrenéra českých atletů v tomto směru vyčerpal drtivý finiš Jakuba Holuši – neboli druhá česká medaile z halového mistrovství světa.

A tak byl Dvořák ochraptělý, ale jinak veselý. „Myslím, že můžou být spokojení téměř všichni, co tu závodili. Já rozhodně za celý tým jsem,“ řekl bývalý výtečný vícebojař. „Ve středu budu předkládat hodnocení předsednictvu svazu, určitě budu vyjadřovat svoji spokojenost a tlačit k tomu všechny, co budou usnesení schvalovat.“

Jaké to ve státě Oregon a ve „městě růží“ jménem Portland bylo?

Zelené, díky oválu i sedačkám této barvy. Uvolněnější ve smyslu prohlídek – autor textu už ani nepamatuje, kdy absolvoval poslední výraznou sportovní akci bez jediného průchodu rentgenem či důkladného šacování.

Fotogalerie

Vlastenecké, neboť se fandilo hlavně domácím Američanům; když už na to došlo, hala Convention Center bouřila.

„Druhý nejlepší halový šampionát po Praze,“ říkal třeba vícebojař Adam Sebastian Helcelet. Právě loňské mistrovství Evropy zpětně ukazuje, že Češi mohou být hrdí na organizaci i návštěvnost; být Praha pod střechou světová, Portland by při v mnohém srovnání trumfla.

A výsledky? Maslák obhájil zlato na čtyřstovce, Holuša vydřel stříbro ze závodu na 1 500 metrů. Česko obsadilo v pořadí národů dělené 5. místo; krom suverénního týmu USA (13 zlatých a celkem 26 medailí!) nikdo nevyčníval.

„Srovnatelné s minulým halovým mistrovství světa,“ soudí Dvořák; v Polsku 2014 získali Češi o bronz navíc.

„Tady ve své podstatě chybělo akorát to, že Honza Kudlička neměl trochu štěstí. Kdyby skočil 580 jako v Sopotech, byl by třetí. Šampionáty se podařily oba.“

Maslák a Holuša se proměnili v lídry ve chvíli, kdy mistryně světa Zuzana Hejnová halu vynechala a oštěpaři Špotáková s Veselým v ní logicky nemohou startovat.

„Oba neskutečně podrželi celý tým. Jde vidět, že jsou to dva velcí šampioni,“ chválil Dvořák a žertoval: „Škoda, že to Kubík nedotáhl ještě ke zlatu, to je jediná minela. Aby to dopadlo stejně a oni se nehádali.“

Evropský šampionát, který začátkem července hostí Amsterdam, by tak mohl přinést solidní medailovou sklizeň.

„V Portlandu startovali ti nejlepší u nás, co jsou vysoko v Evropě a řada z nich i na světě. Těším se na léto. Až ono ukáže, jak budeme spokojení po druhé části sezony,“ říká Dvořák; ústředním faktorem bude pochopitelně olympiáda v Riu.

Nejvíce se ukázal Maslák, jako první Evropan získal na čtyřstovce druhý halový titul mistra světa. „Pro Másla je hala velké plus,“ uznává Dvořák. „Nicméně jeho výkon má sám o sobě nesmírnou kvalitu. Obhajoba jej staví do role, že ho i v letní sezoně budou muset ostatní respektovat.“

Před dvěma lety Maslák po zlatu ze Sopot venku hned překonal český rekord, následně ovšem přišly trable. „Věřím, že sezonu otevře podobně jako v roce 2014, ale že se hlavně pak nezraní,“ vyhlíží atletický šéftrenér nabitý rok 2016.

Bez hlasu, avšak optimisticky: „Směle ke světlým zítřkům.“Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.czmobilní verze