Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych zkrotil mladíka a o jiném řekl: Kyrgiose měli trestat přísněji

Tomáš Berdych v prvním kole US Open | foto: AP

1 2015
New York (Od našeho zpravodaje) - Žádné zdržování. Krátký proces. 6:3, 6:2, 6:4. Tenista Tomáš Berdych ukáznil v prvním kole US Open domácího 22letého mladíka Fratangela. „Je to šikovný borec,“ pochválil poraženého šestý hráč světa. „Solidně servíroval. Má rychlou ruku. Patří mezi ty, co by se mohli vydrápat nahoru.“

Tenis dlouho vyhlíží příští hvězdy. Vidíte už nějaké?
Myslím, že se derou nahoru a rozebírají si místa. Bude jich přibývat. A ­někteří, ať je to Čorič nebo Zverev, to můžou dotáhnout daleko.

Je třeba zelenáčům v utkání záhy ukázat, kdo je na kurtu pánem?
V takových zápasech se nejvíc soustředím na vlastní hru, ne na pitvání taktiky. Musím hrát to svoje. Třeba dneska ten kluk začal zostra. Byl jsem připravený. Pak je potřeba co nejdřív rozeznat, co mu sedí, co mu nevyhovuje, jaké má zbraně.

Když jsme u mládeže, co říkáte aféře Nicka Kyrgiose, jenž při utkání urazil Stana Wawrinku?
Ostatní bych určitě neházel do jednoho pytle s Kyrgiosem. On opravdu vyčnívá. Ten trest mohl být rychlejší a daleko přísnější. (Australan dostal pokutu a podmínečný distanc) Tohle do tenisu nepatří. Z­dalších kluků se mu nikdo neblíží. To on sám se musí vzpamatovat.

Loni jste tu za slušné vychování chválil Rakušana Thiema, že?
Ano. Je fajn. Výborně vycházím i se Sašou Zverevem. Spoustukrát jsme spolu trénovali. Čorič je v pohodě. Nevidím nejmenší problém.

Liší se nová generace tenisově?
Každý hráč je jiný. Záleží na tom, proti komu nastupují. Mě kdysi formovala tehdejší špička. Teď je to stejné. Oni se vyvíjí podle soupeřů. Teď mají ti kluci těžký začátek, ale až skončí naše silná éra, budou na vysoké úrovni. Záleží na tom, jestli se k nim pak přidá někdo nový.

Ještě ke Kyrgiosovi. Loni jste spolu hráli za jeden tým v exhibiční lize IPTL. Jak jste vycházeli?
Tam byl v pohodě. Srandičky a tak dále. Ale podstatné je, co dělá, když o něco jde. On na kurtu povídá zbytečně moc. Případů bylo víc.

Tohle hecování má své zastánce. V hokeji nebo basketu se považuje za součást hry. Co vy na to?
Tak ať jde hrát basket. Nebo ať si ty své hlášky mumlá do ručníku. Ne do mikrofonů na kurtu. Nekoukejme na basket, vezměme si příklad z ­golfu. Ten je ve slušnosti ještě dál než my.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze