Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych přežil na US Open jako poslední Čech, teď ho čeká Dominator

Tomáš Berdych | foto: Reuters

2 2014
New York (Od našeho zpravodaje) - Snadno odklidil z­ cesty Rusa Tejmuraze Gabašviliho, pak tenista Tomáš Berdych chvíli postál v šatně před televizí. Viděl, jak rakouský zelenáč Dominic Thiem doráží zkušeného Španěla Feliciana Lopeze a při své premiéře mezi dospělými na US Open postupuje do osmifinále.

V něm se v úterý střetnou Berdych s Thiemem, světová sedmička s ­jednou z nejvýraznějších nadějí.

„Birdman“ versus „Dominator“, použijeme-li jejich přezdívky. Prvnímu bude za dva týdny 29 ­let, druhý ve středu oslaví 21. narozeniny.

Berdych ve fotbale přeje týmu Manchester United, Thiem fandí Chelsea. Čech spoléhá na sílu, bekhendy pálí obouruč. Rakušan používá jednoručný bekhend a sklízí pochvaly za estetický dojem.

„Je šikovný,“ řekl Berdych o soupeři. „Má rychlou ruku a výborný čop, tudíž hodně variant hry. Snaží se hodně operovat forhendem. Hraje odvážně, moderním stylem. Není to bohémek, který spoléhá jen na své umění. Maká, pracuje.“

Berdych zůstal jediným českým vyslancem v newyorských dvouhrách, neb se v neděli večer poroučela poslední z žen Lucie Šafářová.

Kdyby přemohl Thiema, příště by narazil na vítěze utkání Čilič - Simon. Nejprve se ale zaměří na úterní mač: „Nová tvář. Nová výzva. Osvěžení. Nebudou to šachy, jako když někoho potkám podesáté.“

Thiema k tenisu vedli jeho rodiče - trenéři. Později ho svěřili známému mágovi Günterovi Bresnikovi, který koučoval i Borise Beckera. Teď stojí pokorně působící chlapec ze 45. místa žebříčku na prahu obřího úspěchu.

Berdych jej ovšem hodlá zkrotit. Sám se do čtvrtfinále prodral až na svém 16. grandslamu, na Wimbledonu 2007. Thiem se chystá na čtvrtou příležitost. „Doufám, že ho zastavím a že bude potřebovat víc pokusů,“ pravil Berdych. „Ať si taky sbírá zkušenosti delší dobu.“

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze