Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych před rokem 2016: Semifinále grandslamu? Je dobré dát si větší cíl

KRÁTKÝ ODPOČINEK. Tomáš Berdych si užije vánočního klidu jen pár dnů, 26. prosince odlétá do katarského Dauhá. | foto: Reuters

23 2015
Z asijské ligy sice letos absolvoval jen polovinu, přesto zažil tenista Tomáš Berdych rušný konec roku. Po návratu do Česka trénoval na pražské Spartě, v pondělí pomohl Prostějovu k osmému extraligovému titulu v řadě - a v sobotu už zase odlétá do katarského Dauhá. „Ale chci si i těch pár dnů volna užít a dělat cokoliv jiného než sledovat tenis,“ vyhlásil.

Berdych má za sebou další povedený rok. Udržel se v elitní desítce, pošesté za sebou se kvalifikoval na Turnaj mistrů, sezonu skončil na šestém místě žebříčku. Dva podniky ATP vyhrál, dál však touží po grandslamovém titulu - nejdál došel na Australian Open do semifinále.

„Kdybych měl mluvit o úplné spokojenosti, tak to u semifinále neskončí,“ řekl 30letý tenista, který letos rovněž učinil významný krok v osobním životě - v červenci se oženil s přítelkyní Ester.

V čem byla uplynulá sezona výjimečná?
Po profesní stránce jsem učinil krok, jaký jsem předtím nezažil - s výměnou celého týmu (Berdycha nyní trénuje Dani Vallverdu, o kondici se starají Azuz Simčič a Jez Green). Je to vždycky velká otázka, jestli takový krok učinit, i když se daří, ale chtěl jsem se pokusit dostat ještě o kousek dál, takže je k tomu třeba přidat nějaký risk a pokusit se udělat něco jiného. Myslím, že po téhle stránce se mi to povedlo. Tohle určitě bylo pozitivní a jsem rád, že jsem tuhle změnu udělal. No a pak to byla určitě svatba. Moc jsme si to užili, bylo to fakt skvělé. Podle našich představ, jak jsme si to naplánovali. Byl to poměrně nabitý rok.

Tomáš Berdych a Ester Sátorová se vzali 16. července 2015.
Tomáš Berdych a Ester Sátorová se vzali 16. července 2015.

Tomáš Berdych a Ester Sátorová se vzali 16. července 2015 v Monaku.

Na Australian Open jste se dostal do semifinále, což byl nejlepší grandslamový výsledek. Čeho byste chtěl dosáhnout příští rok?
Je dobré si dát cíle větší, dál, protože když už člověk něco takového zažil, tak to má za sebou a chce víc. Když se to nepovede, holt se nedá nic dělat.

Co dál si přejete v roce 2016?
Zůstanu skromný, určitě to bude hlavně zdraví. Když člověku není dobře, případně nemůže dělat to, co by chtěl, tak si to nejvíc uvědomí. Když je všechno v pohodě, všechno dobré, tak to zní opravdu jako klišé, ale když to není úplně ono, tak to hodně rychle hledá a potřebuje, aby byl zdravý. Takže za všechny sportovce, ale i za ostatní lidi přeju, aby tam to zdraví bylo a s tím mohou přijít úspěchy a další věci.

Vánoce českých tenistek

Dokážete se na Vánoce zastavit v klidu rodiny?
Když se vrátím domů, tak se snažím všechno hodit stranou a nic neřešit. I rodiče to ví a když jsme pohromadě, tak se tenis ani neřeší. Chci si čas užít a dělat cokoli jiného než sledovat tenis. To je pro mě největší odpočinek, že můžu vypnout.

Jak je těžké obdarovat Tomáše Berdycha?
Já jsem hlavně strašně rád, že si ten čas můžu najít a strávit ho s blízkými. Myslím, že už jsem se dostal do nějaké pozice, jiné než když je člověk dítě, dárečky strašně hltá a chce je rozbalovat jeden po druhým. Když je pak starší, tak mu trochu větší radost dělá, když ty dárečky může dávat, ale je to o drobnostech a maličkostech. Ne o tom, abychom chodili a dávali si nějaké veledary. Obzvlášť v mém případě, když je člověk pořád někde pryč, tak jsou Vánoce o tom mít čas na rodiče a strávit hezké chvíle dohromady.

Budete hřešit s cukrovím?
To si nemyslím. Člověk obětuje přípravě poměrně dost času, tak je škoda si to za tři dny zbytečně kazit a pak se do toho zase dostávat.

A na jakou pohádku se těšíte?
Jestli bude Mrazík, tak Mrazík.Najdete na iDNES.czmobilní verze