Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Pět let po Berdychově finále. Bylo by hezké vzpomínku oživit, řekl

POSTUP. Tomáš Berdych si ve Wimbledonu zahraje osmifinále. | foto: AP

5 2015
Londýn (Od našeho zpravodaje) - Před pěti lety nastoupil ke svému prvnímu - a zatím poslednímu - grandslamovému finále. "Hezká vzpomínka," řekl Berdych, přestože v roce 2010 podlehl ve Wimbledonu v boji o titul Rafaelu Nadalovi. Letos je zatím v osmifinále. "Bylo by hezké si tu vzpomínku oživit," zasnil se po výhře nad Pablem Andújarem, která přišla přesně v den pětiletého výročí jeho finálové účasti.

Podruhé ve Wimbledonu ztratil set. A moc nechybělo, aby přišel i o další. Jeho španělský soupeř už vedl ve čtvrté sadě 5:3, Berdych ale nakonec vyhrál celý zápas 4:6, 6:0, 6:3, 7:6 (7:3). Připsal si 58 vítězných úderů a za 2 hodiny a 39 minut postoupil do osmifinále.

První set vám utekl, ale nakonec jste si připsal 40. výhru v sezoně. Zaskočil vás soupeř ze začátku?
Nemůžu říct, že by mě nějak zaskočil. Byl to jeden z dnů, kdy to nebylo úplně ideální, ale o to jsem radši, že se mi to podařilo zvládnout. Vím, co do příště dělat jinak, co zlepšit, o to je lepší, že jsem to zvládl ve čtyřech setech a nemusel jsem tam trávit ještě víc času.

Co se změnilo od druhého setu?
Já jsem se víc s tím sžil. Podmínky pro mě byly ze začátku trochu víc nepříjemné, i s tím jsem se líp vypořádal a pak už to bylo docela fajn. Chytnul jsem lepší rytmus.

Fotogalerie

Bylo to hlavně o vašem výkonu?
Musím říct, že on hrál výborně. Na své poměry odehrál hodně dobré utkání. On toho na trávě nikdy moc neuhrál, nevyhrál moc zápasů, ale jak je vidět, i takový soupeř dokáže odehrát dobré utkání. Není to jenom o tom, že v těch dvou týdnech bude člověk hrát utkání, která budou jednoduchá a půjdou podle jeho not, i takovéhle utkání se cení.

Ulevilo se vám hodně, že zápas nedošel do pátého setu?
Jo, to bylo velké plus a jedna z věcí, za kterou jsem rád, že se mi nepříznivý stav povedlo otočit.

Příště vás čeká zase Francouz...
... je to soupeř jako soupeř, to nehraje žádnou roli. Kdybych si mohl vybírat, asi bych radši hrál s Monfilsem, ale takové možnosti nikdo nemáme. Ale s ním i Simonem jsem poslední zápas vyhrál (rozhovor vznikal ještě před koncem utkání Monfilse se Simonem, které nakonec vyhrál druhý z nich a utká se nyní s Berdychem - pozn. red.).

Jste znám tím, že brzké vstávání nemilujete. Vyhovují vám pozdější začátky zápasů? (I v pondělí bude hrát Berdych jako třetí v pořadí - pozn. red.)
Třetí runda je možná zbytečně pozdě, končí se pozdě a den se natahuje. Druhá by asi byla ideálnější, ale zatím to jde docela dobře. 

Vzpomenete si, co se stalo 4. července před pěti lety? (finále s Nadalem)
Před pěti lety... Joo, teď je to samozřejmě o týden posunuté. Ještě tam nejsem. Je to hezká vzpomínka, ale bylo by hezčí to oživit.Najdete na iDNES.czmobilní verze