Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Spoustu věcí se mi daří. Suverénně nejlepší sezona, radoval se Berdych

25 2015
Dvanáctá výhra ve Stockholmu v řadě přinesla tenistovi Tomáši Berdychovi dvanáctý turnajový titul. Není pochyb o tom, kdo je v současnosti králem tenisového podniku ve švédské metropoli. „Určitě to je jedno z míst, kam se rád vracím,“ řekl Berdych po druhém letošním triumfu.

Povedený servis, Jack Sock se natahuje po returnu. Míček trefí a míří na Berdychovu polovinu kurtu.

Spadne ale až za čáru. Konec. Triumf!

Sezona české tenisové jedničky začíná po výsledkově nevýrazném létě zase nabírat tempo. Před třemi týdny Berdych ovládl podnik v Šen-čenu, nyní kraloval ve Stockholmu, kde získal třetí titul v posledních čtyřech letech.

Mezitím si rovněž pošesté v řadě zajistil postup na Turnaj mistrů. „I to je obrázek toho, že ta sezona byla výborná,“ řekl třicetiletý tenista.

Ve stockholmském finále jste přehrál Američana Socka, který vás zejména v prvním setu hodně potrápil. Jaké to bylo finále?
Nebyl to vůbec jednoduchý soupeř. Je to borec, který se dere nahoru a bude hodně nepříjemný. Hraje hodně agresivně, hlavně jeho forhend je trochu specifičtější než ty od ostatních hráčů. Hraje s velkým liftem a má v tom velkou kontrolu. Zároveň je to dost razantní úder, snaží se tím pokrýt celý dvorec, takže se člověk musí vypořádat i s tímhle. Byla tam jediná slabší chvilka, konec prvního setu, kdy on servíroval na zisk sady, ale podařilo se mi to otočit. Potom už jsem to zvládnul, dařilo se mi diktovat tempo.

Ve Stockholmu jste získal třetí titul. Dá se říct, že o nejoblíbenějším turnaji máte jasno?
Určitě to je jedno z míst, kam se rád vracím, kde se mi daří, kde to má člověk spojené s výsledky. Je to dané i tím, jak se tady o nás starají, udělá to příjemný celek jako takový. A samozřejmě je příjemné, když pak ten týden skončí vítězstvím.

Čím to je, že vám Stockholm tak sedí?
Vždycky jde o víc věcí dohromady. Některé věci jsou navíc, ty to pak udělají o kousek lepší, ale to nejdůležitější je, že je to v části sezony, na kterou se vždycky moc těším, kdy se jde zpátky do haly, kde jsou podmínky takové, jaké mám rád. I díky tomu, že jsem byl dobře připravený na tuhle část roku, to nakonec vyústilo ve výhru na dalším turnaji.

Získal jste druhý titul během tří týdnů. Začínají se naplno projevovat výsledky spolupráce s novým týmem?
Projevovalo se to už od začátku roku, důkazem jsou i ty tři další finále a výsledky přes celou sezonu. Spíš to souvisí s tím, že člověk tomu musí dát nějaký čas. Sezona není o dvou třech turnajích, je jako celek. A myslím, že zatím je suverénně nejlepší.

Tomáš Berdych s trofejí pro vítěze turnaje ve Stockholmu. Český tenista ve...

V čem cítíte největší posun?
Věci na sebe navazují. Veškerá práce, kterou tenisu člověk obětuje a dal mu od začátku sezony, se postupně skládá. O detailech určitě mluvit nebudu. Jsou věci, které musí zůstat v týmu a pak to člověk uvidí na kurtu a udělá si obrázek sám. Ale jsem rád, že spousta těchto věcí se mi daří. Ať už to, že zvládnu lépe reagovat na situace v zápasu. Ať už jde o taktickou stránku a připravenost na každý zápas. Nebo i zvládání zápasů jako takových. Těch věcí je opravdu velká spousta.

Uklidnilo vás, když jste se s předstihem kvalifikoval na Turnaj mistrů?
Letos to bylo určitě nejrychleji, co se mi to zatím povedlo. To je zase obrázek toho, že sezona byla výborná. Navíc když se člověk podívá na to, v jakém složení se Masters letos zase koná, tak myslím, že je o to cennější, že se mi to takhle povedlo. Taky je to trochu splnění plánu. Odjížděl jsem do Asie s tím, aby se mi povedlo kvalifikovat potom, co se vrátím ze Šanghaje. Což se povedlo, takže je to další plusový bod.

Pomáhá vám, že i v závěru roku máte pořád hodně sil?
Určitě. To je jedna z věcí, na kterou se snažím hodně dbát a hodně nad ní přemýšlet, abych si program dobře rozvrhnul. Je důležité, aby člověk neskončil tak, že toho už má plný brejle a začne si stěžovat, že už je sezona dlouhá a tak dále. Tohle není vůbec můj případ a nemám s tím vůbec problém.

Dodaly vám dva turnajové triumfy větší sebevědomí před Turnajem mistrů?
Rozhodně. Je to věc, která se hodí. Dobře zvládnutá část roku. Je to porce sebevědomí, kterou si můžu vzít s sebou. Ale pořád mě čekají jedny z dvou nejtěžších akcí (velké klání v Paříži a londýnský Turnaj mistrů) a nebude to samozřejmě nic jednoduchého. Určitě je ale plus mít tohle v zádech.

Plus, s kterým budete moci pomýšlet v Londýně na postup ze skupiny?
Člověk to musí brát postupně. Ale první krok by určitě byl ten, abych se dostal ze skupiny dál.Najdete na iDNES.czmobilní verze