Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych si přál prolomení tradice: Z turnaje by se mohla stát loterie

Tomáš Berdych bojuje ve druhém kole Wimbledonu proti německému tenistovi Benjaminu Beckerovi. | foto: Reuters

2 2016
Druhý krok udělal tenista Tomáš Berdych na Wimbledonu rázněji a rychleji než ten první. Němce Benjamina Beckera spláchl 6:4, 6:1, 6:2 a pohodlně se vešel do časového okna, které mu na jihozápadě Londýna ponechalo vrtošivé počasí. Po utkání z něj sršela spokojenost: „Hrál jsem, co jsem chtěl a potřeboval.“

Zdržel se na dvorci pouze hodinu a 24 minut. Slušně trefoval první servis (69 %). Ani jednou neztratil podání. Odvrátil oba brejkboly.

Napočítali mu 43 vítězných úderů a jenom 16 nevynucených chyb. Ze 20 náběhů na síť vytěžil 16 bodů.

Mečbol proměnil hezkým bekhendem po lajně do soupeřova protipohybu, načež si spokojeně poklepal dlaní na výplet. Tenhle den ve své kanceláři zvládl bravurně.

Našlo by se vůbec něco, co byste si vytknul?
Ne. Kontroloval jsem hru od prvního míče a diktoval výměny. Hrál jsem, co jsem chtěl a potřeboval.

Jste rád, že na rozdíl od prvního kola s Dodigem zavřel partii ještě před deštěm?
Samozřejmě. Minule jsem to o pár míčů nestihl, pak jsem čekal přes noc, zápas se dohrával druhý den a soupeř se na kurt vrátil nebezpečný. V těchto podmínkách je každý zápas náročný, nemá smysl se dívat příliš dopředu. Teď mě čeká další silný soupeř a na něj se budu soustředit.

Může to být mladík Zverev nebo veterán Južnyj. Co vy na to?
Oba jsou velmi nepříjemní.

Fotogalerie

Co byste řekl o Zverevovi, nad nímž jste vyhrál všechny tři vzájemná utkání?
Se Sašou jsme svedli několik bitev, všechny dopadly z mého pohledu dobře. Ale je mladý a zlepšuje se každý týden. Nebude to lehké. Hraje teprve druhý Wimbledon, na trávě nemá tolik zkušeností, ale je talentovaný a rychle se s ní sžívá.

A co když pátý set ovládne Južnyj, s nímž máte bilanci 6:6 a nepotkali jste se od podzimu 2012?
Pořád je to houževnatý bojovník, zvlášť na trávě. Rád stojí blízko u základní čáry, hraje velice rychle a umí vám znepříjemnit život. Ať postoupí jeden, nebo druhý, musím být připravený a soustředěný. Potřebuju se držet své hry a diktovat tempo.

Co nejčastěji děláte v zákulisí, když prší?
Snažím se v šatně najít klidné místo, což není snadné. Je třeba odpočívat, hlavně psychicky, protože je potřeba udržet koncentraci. Co se děje, než vstoupíme na kurt, lidi nevidí. Možná si myslí, že se mezi sebou vybavujeme a užíváme si pohodu. Ale je to jinak. Je to odvrácená strana tenisu. V takové situaci hodně pomáhají zkušenosti.

Jak často se vám přihodí, že se rozehrajete a ještě před první výměnou vás odvelí do šatny?
Co se stalo dneska, není nic výjimečného. Třeba loni v Šen-čenu jsem na semifinále a finále nastupoval třináctkrát.

Program se zdržuje a kouskuje. Měli by podle vás pořadatelé tentokrát porušit zvyk a zrušit nedělní klid?
Já mám rád tradice. Ale jenom do určité míry. Kdyby se v neděli nehrálo, hodně by to ovlivnilo hráče. Z turnaje se může stát loterie. Ale ať rozhodnou podle svého. Nemá cenu jim napovídat. (O pár hodin později wimbledonští šéfové oznámili, že se v neděli hrát bude)

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze