Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Na Nadala jedině s jeho zarputilostí. Jinak to nejde, říká Berdych

VYTÁHNE STEJNOU ZBRAŇ. Tomáš Berdych ve čtvrtfinále Australian Open proti Rafaelu Nadalovi vsadí na bojovnost, obvyklou zbraň Španěla. Nicméně statistika mluví proti Berdychovi, s Nadalem prohrál 17 zápasů. | foto: AP

26 2015
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Sedmnáct porážek v řadě. Při nich jen tři získané sety. Osm let tenisové šikany od Rafaela Nadala. Tentokrát si však Tomáš Berdych troufá.

Co bylo, to bylo. Tomáš Berdych se teď zabývá pouze příštím utkáním s famózním Španělem Nadalem.

Do čtvrtfinále Australian Open postoupil popáté za sebou, k čemuž se na ostatních grandslamech ani nepřiblížil. V neděli ve své oblíbené Margaret Court Areně roznesl domácího drzouna Tomice 6:2, 7:6, 6:2.

Nasázel 17 es a celkem 52 vítězných úderů. Protivníka pustil k jedinému brejkbolu, který okamžitě odvrátil.

„Byl to zatím můj nejlepší letošní výkon,“ řekl 29letý tenista. „Dělá mi radost, že si v každém zápase zvedám laťku.“

Do bitvy se zarputilým levákem z Mallorky poprvé půjde s koučem Danim Vallverduem. Spolu vykoumají novou taktiku. Berdych nastoupí na Laverův stadion s čerstvou energií.

A po 17 trpkých prohrách doufá v jiný výsledek.

Jaký zatím máte pocit z vaší hladké jízdy?
Velmi dobrý. Fyzicky i psychicky jsem v pohodě. Všechno klape přímo skvěle. Dostal jsem se do té nejlepší možné pozice před nesmírně těžkým zápasem. Musím do něho zase přinést něco extra. Hodně se těším.

Fotogalerie

Do Melbourne vás doprovodil nový tým, zkoušíte nové věci. Dodává vám to před dalším střetem s Nadalem sebevědomí?
To si buduju od začátku turnaje. Zatím jsem se vším spokojený.

Jak výraznou výhodu vám trenér Vallverdu může poskytnout do tak vypjatého utkání?
To si řekneme po něm. Zatím jsme spolu nestrávili tolik času. Ale daří se mi přenášet na kurt věci, které zařazujeme do tréninku a o kterých se bavíme při taktické přípravě.

Dříve pracoval pro Brita Murrayho. Platí, že má špičkové hráče skvěle přečtené?
Ano. V tom je opravdu dobrý. Umí vymyslet dobrý plán na zápas.

A dovede vám ho ušít na míru?
Přesně. Můžeme tady spolu sedět u stolu a bavit se o taktice třeba hodinu. Ale když hráč nemá něco natrénované, když trenér neví, jestli to po něm může chtít, tak je zbytečné to řešit. Daniho přednost je udělat rozbor, projít herní situace a na ně napasovat strategii. Je pro mě podstatné přinést si na kurt co nejvíc trumfů, abych pak měl z čeho vybírat.

Nadal tu při rozhovorech shazuje svou formu. Že prý po zranění dlouho nehrál a chybí mu zápasová praxe. Ale v tom se asi nedá brát vážně, že?
Vůbec! Já ani nesleduju, co říká. To nepotřebuju vědět nebo řešit. Je dost velký profík, aby věděl, co dělá. A aby byl připravený.

Úterý v Melbourne

- středoevropského času

Arena Roda Lavera:

  • 1:00 Makarovová (10-Rus.) - Halepová (3-Rum.)
  • 2:35 Šarapovová (2-Rus.) - Bouchardová (7-Kan.)
  • 4:00 Nadal (3-Šp.) - BERDYCH (7-ČR)
  • 9:00 Murray (6-Brit.) - Kyrgios (Austr.)

Před třemi lety jste tu proti němu měl v tie-breaku setbol na 2:0. Jenže pokazil jste volej. Pamatujete?
Víte, to už je minulost. Každý grandslam je jiný, každý zápas je jiný, třeba i s tím stejným soupeřem. Nechci nic srovnávat. Teď je spousta věcí nová a jiná. Zajímá mě jenom čtvrtfinále.

Můžou se v partii projevit i změny ve vaší kondiční přípravě?
Určitě. S lepší fyzičkou zvládnu víc situací na kurtu a můžu si víc dovolit. Třeba hrát agresivněji. Ty věci na sebe navazují. Devadesát procent kondičního tréninku bylo nových. A ten čas, který jsem tomu doteďka věnoval, stál za to. Cítím se skutečně líp.

Připadáte si silnější? Vytrvalejší? Rychlejší?
Je toho víc. Jsem například ohebnější. Dostanu se do pozic, do kterých jsem se dřív nedostával. Jinak používám tělo při odrazu, při běhu. Proto pak daleko víc dokážu využít svých silných stránek.

Nadala na dvorec pokaždé provází neskutečná zarputilost. Nepoleví. Neuhne. Nevzdá se. Vytáhnete na něj se stejnou „zabejčeností“?
Jistě. S ničím jiným ani nemůžu do takového zápasu jít.

Kam byste ho zařadil mezi největšími bojovníky v historii?
Na první místo? Na druhé? Na třetí? Co chcete slyšet? Stejně by to byl jenom názor. Bez téhle své vlastnosti by se každopádně nedostal do pozice, v jaké je. Vždycky se dokázal sebrat z nějaké krize. To je znak výjimečného tenisty.

Posiluje vás před druhým týdnem i skutečnost, že jste ve čtyřech utkáních neztratil set, zatímco někteří favorité vypadli nebo aspoň prožili těžké chvíle? Ne. Tady v Melbourne to mám rád. Líbí se mi, že mám docela přesnou představu, kdy mi začne zápas. Můžu si proto snáz připravit program. Míče trefuju pěkně čistě. Soustředím se výhradně na sebe. Co dělají ostatní, mě nezajímá.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze