Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Berdych starší: Tomášovi pomohla síla z valašských frgálů

VÍTĚZNÉ OPOJENÍ. Tomáš Berdych slaví postup do semifinále Australian Open. | foto: AP

22 2014
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Prochodili město křížem krážem. Viděli tučňáky v­ přírodním parku na Phillip Islandu. Každé ráno si do hotelu Crown, kde bydlí jejich potomek, chodí zahrát tenis. Pobyt manželů Berdychových v­ Melbourne ovšem stále nekončí. Zůstanou, dokud se jejich Tomáš na Australian Open udrží v soutěži.

"Přitom už jsme nad ním ve třetím setu pomalu dělali křížek," řekl Martin Berdych po čtvrtfinále se Španělem Ferrerem. "Zdálo se nám, že mu chybějí síly. Vždyť během přípravy měl vysoké horečky a ­bral antibiotika. Ležel v Prostějově a byl úplně grogy. Vydřel to vůlí."

Berdychovi trůnili jako obvykle v lóži s trenéry Krupou a Vydrou a­ synovou přítelkyní Ester. V předchozích kolech příliš netrpěli, neboť jejich chlapec vítězil hladce. Tentokrát to byla větší duševní tortura.

"Já zápasy prožívám už od rána," tvrdí Berdych senior, vytáhlý muž s ­klidným, tichým hlasem. "Nedávám to znát. Ester našla dva momenty, kdy říkala: Vy jste nervózní. Přitom já jsem nervózní pořád!"

Berdych junior pravil, že je pro něj turnaj výjimečný, když má rodiče poprvé v Austrálii s sebou. V­ žáru bitvy je však na tribuně nevnímá. "Byly chvíle, kdy se dneska obracel na Krupu," řekl Berdych starší. "Vztekal se po čtyřech lajnách, které trefil Ferrer. Tomáše to dožralo. Zrovna byl trochu dole."

Zlatý kanár, Martin Berdych - Otec Tomáše Berdycha Martin Berdych (vpravo)

Vpravo na archivní fotografii Martin Berdych, otec Tomáše Berdycha

Ze všech 15 tisíc lidí na centrkurtu přáli českému hráči nejvíc. Jeho nejbližší se přesto obávali, že zarputilého soka neudolá.

Věřili jste pořád, pane Berdychu? Po otázce následovala pomlka.

"No, chvílemi o něco méně," zní odpověď. "Doufali jsme, že ze sebe něco vydoluje. A pak jsme to komentovali: Energie z valašských frgálů pomohla. Nechci Berďu podceňovat, ale kdyby musel jít do pátého setu, asi už by to nezvládl. Jsem zvědav, jak se to na něm podepíše."

Sám by mohl před semifinále "vyfasovat" dres, jaký při utkáních v Melbourne nosí 7. ­hráč světa. Ten totiž při rozhovoru na kurtu pravil, že možná ve čtvrtek obleče do modrobílého trika nejen trenéry, ale i partnerku, tátu i mámu.

Martin Berdych s paní musí rozhodně vymyslet, kam se ještě mrknou. "Melbourne už známe dokonale. Určitě líp než Berďa. Aspoň mu povíme, jak to tu vypadá."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze