Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Věk nehraje roli. Nový kouč si vzal hodně od Lendla, těší Berdycha

STÁLE TOUŽÍ PO GRANDSLAMU. Jedním z cílů, kterého by Tomáš Berdych s novým trenérem rád dosáhnul, je výhra grandslamového titulu. | foto: AP

19 2014
Je o půl roku mladší než Berdych. Na žebříčku byl nejvýš v osmé stovce. Nemá zkušenosti z velkých zápasů v roli hráče. Přesto si Tomáš Berdych myslí, že jeho nový kouč Dani Vallverdu mu může hodně pomoci. „Ostatní tenisty má skvěle přečtené a dokáže na ně hráče připravit,“ pochvalovala si světová sedmička.

Berdych v 29 letech cítil, že potřebuje změnu, aby se udržel na vrcholu - a třeba konečně vyhrál grandslam. I proto v úterý oznámil, že se rozloučil s dosavadní trenérskou dvojicí Tomáš Krupa a David Vydra a najal nového kouče.

Stal se jím Venezuelan Dani Vallverdu, který pět let spolupracoval s Andym Murraym. „Myslím, že to je správná volba,“ věří Berdych.

Vallverdu je však o půl roku mladší než vy. Nebude mít problém s autoritou?
Myslím, že ne. Je to o profesionální spolupráci a věk by neměl hrát roli. Ba naopak, mělo by to být snadnější, že si člověk najde k sobě blíž cestu a v těžkých situacích se to bude dát zvládat daleko líp. Co hlavně očekávám, jsou zkušenosti, které s Andym nasbíral, hodně spolupracoval i s Ivanem Lendlem. Vždycky je důležitá kvalita, kterou člověk má. Věk nehraje roli.

Nepozastavil jste se nad ním ani na chvilku?
Spousta lidí mi to nebude věřit, ale já jsem se to víceméně dočetl z novin. Věděl jsem, že budeme asi podobně. Tohle jsem vůbec neřešil, spíš jsem se díval na věci, které pro mě můžou být přínosem a co jsem od toho chtěl.

Berdych představil novou kolekci

BERDYCHŮV MODEL. Takto vypadá kolekce Tomáše Berdycha pro Australian Open 2015.

Tomáš Berdych ve čtvrtek představil kolekci, v níž bude hrát Australian Open 2015. „Mělo to být o jemných a lehkých barvách,“ řekl (více ZDE).

Jak jste na něj vůbec přišel?
Tomu předcházelo dlouhé přemýšlení. Nemohl jsem čekat, až se mi přestane dařit. Pokud to chci dotáhnout co nejvýš, tak musím reagovat. Po sezoně jsem měl konečně čas. Dozvěděl jsem se, že se Dani rozešel s Andym a tím to bylo víceméně dané.

Přemýšlel jste o něm, i když byl ještě s Murraym?
Ano, napadlo mě to, ale nechtěl jsem přetahovat trenéry. Čekal jsem prostě na možnosti, které v danou chvíli jsou a když se objevila taková příležitost, byla by škoda ji nevyužít.

Ve středu už jste s novým koučem trénovali. Jaké to bylo?
Hned od začátku seznamování se mi jeho postoj líbil. Není to člověk, který najednou přijde hrrr s novými věcmi, a to vypovídá o tom, že zkušenosti tam jsou. Věk nehraje roli a jeho přístup má od začátku smysl, má to hlavu a patu. Není to, že jdu do velké neznámé.

Řekl vám Vallverdu, kam by chtěl vaše společné snažení směřovat?
Je to začátek, neměli jsme tolik času na rozebírání hry úplně do detailu, ale už v krátkém čase jsme se samozřejmě o tom bavili. Bude to víc poskládané a založené na rozebrání zápasů a soupeřů, co se týká taktické stránky. Plus malé drobné detaily, které chceme zařadit do mé hry. A co bude nejdůležitější, budu mít nový pohled jiného člověka. Když se člověk pohybuje ve stejném kolečku, tak se pohled dost zúží a tohle může být největší výhoda. Je to nový člověk, který hodně dobře fungoval a ví, jak hráče přečíst. Jde o to, abych měl trumfy, karty v rukávu, pak mohl přijít na kurt a tam je použít. Dani věděl o spoustě mých zápasů, na které jsem si sám nevzpomněl. V tomhle to může být velká výhoda.

Daniel Vallverdu

Daniel Vallverdu

Čím může ještě přispět?
Není úplně jednoduché jít za tím, že najdu superkouče. Musím hledat člověka, který mi bude sedět a vyhovovat, bude to časově zvládat a mít zkušenosti. To vše je potřeba skloubit. Dani to nezažil jako hráč, ale dokázal toho hodně v roli, když v týmu byl. Dvakrát vyhrál s Murraym grandslam, vyhráli i olympiádu. Byl u toho tak blízko, takže má obrovskou spoustu zkušeností a vítězný duch tam určitě je. To se nedá moc zpochybnit.

Čím si vás nejvíc získal?
Má to neskutečně promyšlené. Jeho silná stránka je, že má hráče dobře přečtené, dokáže dobře stavět taktiku na hráče. Od Ivana posbíral obrovské zkušenosti za roky spolupráce. Protože je pracovitý, dokázal si od něj vzít hodně. Je to skvělý kluk, myslím si, že to je správná volba.

Jde z něj pozitivní energie?
Ano. Je z něj cítit i takový klid a rozvaha. Říkal mi, že už má vybudovanou hroší kůži z let s Andym, o to to se mnou bude mít snadnější. (smích) Myslím si, že věk není vážně důležitý, hlavní roli hrají zkušenosti. A ty on má.

Zajímavý tah, hodnotí nového kouče experti

S Murraym jezdil Vallverdu přes 40 týdnů v roce. Jak to bude u vás?
Máme dohodu, nechci se pouštět do detailů. Zatím si to nechám pro sebe.

Co si od té spolupráce slibujete? Grandslamový titul?
Samozřejmě je toto hlavní otázka, která se nabízí a zatím nebyla zodpovězena. To je pravda. Každý úspěch začíná na začátku, cesta je vždy dlouhá a není to jenom o tom, že člověk vidí na závěr ten titul. Strašně moc se těším na změnu a doufám, že jednoho dne na konci to může být právě tenhle výsledek.

Nebude váš začátek obtížnější, když jste spolu začali později?
V mém případě už to není tak dramatické, není to jako u mladších, kteří tenhle čas využívají víc na zaměření se na specifické věci. V tomhle jsem už zvyklý fungovat a důležité je, jak se člověk cítí v dané chvíli. Já bych z toho nedělal závěr, že moje hra bude jiná, odlišná. Největší impuls bude, že to je nový člověk, kdo to vidí jinýma očima.

Nebude vám v týmu chybět čeština? Máte dánského fyzioterapeuta Pera Bastholta, venezuelského kouče a chorvatského kondičního trenéra...
Nemyslím si. Právě i na to se těším. Je to zase další posun v poznání nových lidí, získám pohled na tenis i z jiných koutů světa. Doteď jsem znal striktně jen pohled nás Čechů, i tohle může být velké plus.

Kondičního trenéra už vyzkoušel

Druhým novým jménem v týmu Tomáše Berdycha je Azuz Simčič, chorvatský kondiční kouč, který s ním už absolvoval asijskou ligu. „Dostal jsem ho na doporučení od Ivana Ljubičiče (bývalý hráč a manažer - pozn. red.). Je to borec, který dělal atletiku a pokračoval v atletickém programu a přípravě,“ vysvětlil Berdych. V čem ho může posunout dál? „Tím, že to je atlet, tak je trénink víc zaměřený na techniku pohybu a na věci, na které jsem nebyl dřív zvyklý. Nemá pochyb o tom, že mám silné nohy, ale přemýšlí, jestli dokážu využít potenciál, který tam je. A pokud ne, tak jak toho mohu docílit.“

Spekulovalo se o tom, že by vaším koučem mohl být Tony Roche, někdejší trenér Lendla či Federera. Jak to s ním tedy bylo?
Absolvoval jsem s ním jeden telefonát, ale nevzniklo z toho nic, o čem by mělo smysl se zmiňovat. Pobavili jsme se o tenise, o mé kariéře, jak on mě vidí a tak dál. Ale v jeho věku (69 let - pozn. red.) je už strašně těžké to dát dohromady s nároky, které bych na něj měl. Ale měli jsme zajímavý rozhovor, on je strašný tenisový fanatik, vždycky je rád k dispozici alespoň takovým způsobem. Asi se ještě potkáme. Ale není to nic oficiálního, že by mi měl pomáhat. Je to jen na přátelské bázi.

Jak začnete sezonu?
Odlétáme 26. prosince. První turnaj bude v Dauhá, ale předtím hraju exhibiční turnaj v Thajsku. Chceme to pojmout tréninkově, proto tam jedeme dřív. 

Na začátku sezony budete obhajovat hodně bodů. Bude tím začátek komplikovanější?
Nemyslím si, že to je problém. Pokud pomýšlím a řadím se na nějaké místo a do určité kategorie, tak pokud si to chci udržet, musí výsledky přicházet celý rok. Sezona musí být vyrovnaná a člověk to musí držet od začátku do konce. 

V sezoně 2015 bude znovu velkou výzvou udržet se v elitní desítce. Jaký si dáváte cíl?
Bez toho, aby si člověk dával cíle, by tenis nešel dělat. Chtěl bych zase jako každý rok skončit v desítce a pokusit se žebříček posunout zase o něco výš. Takhle položený cíl může vyústit ve spoustu super výsledků.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze