Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Roky s Ondrou mě připravily na práci s Ester Ledeckou, říká Tomáš Bank

17 2016
Dlouhých patnáct let trénoval svého bratra Ondřeje. Ten však v únoru oznámil konec lyžařské kariéry a Tomáš Bank dumal, co bude dělat dál. Posléze zakotvil v týmu české „obojživelnice“ Ester Ledecké. Nadějné sjezdařce předává své dlouholeté zkušenosti.

„Pokud máte takové talenty jako je Ondra nebo Ester, tak vám nezbývá nic jiného než makat pro ně. Oni se dají pouze zkazit,“ uvědomuje si 40letý Tomáš Bank.

S bratrem Ondřejem si zažil své. Nesčetněkrát posedával vedle nemocničního lůžka a informoval přátele o jeho zdravotním stavu. Jindy zase obcházel výrobce lyží a vyptával se na možnost nové smlouvy. Nyní ho čeká změna, ale možná ne tak zásadní, jak se domníval.

„Člověk má práci zase o něco pestřejší, protože s Ondrou to bylo pořád to samé. I přesto, že jsme museli často improvizovat kvůli zraněním,“ vzpomíná Tomáš Bank.

A právě reagovat na rozložení jednotlivých tréninků musí také u Ledecké, která střídá snowboarding a alpské lyžování.

„Na práci s Ester mě to překvapilo. U ní se stále něco mění kvůli prknu,“ říká zkušený trenér.

Společně už absolvovali i letní soustředění v Chile. Ledecká zde vyhrála jihoamerický pohár a trenér Bank vyprávěl. „Když jsme sem jezdili s Ondrou a dařilo se, sezona vždy dopadla dobře.“

Zároveň také Ledeckou více poznal. „Ester je sportovec, kterého jsme ještě nikdy neviděl. Strašně ji baví trénovat a má ráda hodně tréninků. Kdyby si k tomu všemu přidala ještě běžecké lyžování, tak ji to bude bavit ještě víc,“ říká v nadsázce Bank.

Ester Ledecká na trati sjezdu v La Thuile
Ester Ledecká v cíli superobřího slalomu v Ga-Pa.

V letní přípravě trenérský tým okolo 21leté závodnice dokázal úspěšně skloubit oba její sporty. Udělat pro ně místo v nabitém závodním kalendáři může být těžší oříšek.

„Na závody budeme muset reagovat v průběhu sezony. Záleží, jak si ji povede první sjezd v kanadském Lake Louise. Zároveň ale nesmí trpět ani její snowboard,“ tuší Bank.

Jeho svěřenkyně se totiž netají tým, že by na olympiádě v korejském Pchongjangu 2018 ráda startovala v obou disciplínách.

„Pro Ester by neměl být problém kvalifikovat se, ale nesmíme při této kombinaci udělat jakoukoliv chybu,“ uvědomuje si Bank, který zároveň prozradil, že vrcholem lyžarského ročníku v podání Ledecké bude mistrovství světa ve švýcarském Svatém Mořici.

„Její mentalita je taková, že zvládne všechno na světě. Je to absolutní průkopník téhle dvojkombinace. Takže uvidíme, do kdy se to dá zvládat,“ říká kouč.

Brácha v roli poradce

Tomáš Bank, který zároveň funguje v pozici šéftrenéra české reprezentace, se těší také na spolupráci se svým bratrem Ondřejem. Na svahu se už v rolích svěřence a trenéra nepotkají. Nyní budou stát na stejné straně barikády.

„Ve věcech jako je rychlost a odhad stopy by měl být Ondra jako poradce velmi prospěšný,“ těší se na spolupráci. „Máme na lyžování stejný názor. Nemělo by dojít k tomu, že by brácha říkal něco jiného než já.“

Starší z bratrské dvojice Banků tak bude mít i více času věnovat se mladým nadějím a zároveň i Kryštofu Krýzlovi, od kterého se čeká, že právě Ondřeje Banka na svazích výsledkově nahradí.

Jan Hudec
Kanadský sjezdař českého původu Jan Hudec absolvoval čtvrteční trénink na sjezd...

„V tréninku býval Kryštof někdy i lepší než Ondra, ale v závodě to nedokáže prodat. Lyžařsky ho nahradit může, jde ale také o to, zda dokáže prolomit psychický blok v hlavě,“ domnívá se Bank

Šéftrenér Čechů přidává i další jména.

„Mladý Honza Zabystřan je ve své kategorii rozhodně nejlepším českým lyžařem. Může velice rychle vyskočit do Světového poháru, ale musí zlepšit skluz,“ říká na adresu 18letého reprezentanta. „Ondra v jeho věku ale žádný skluz neměl,“ dodává.

A ještě jedna změna čeká bratry Bankovy. V minulosti se snažili přemluvit Jana Hudce k přestupu do české reprezentace. Pětatřicetiletý závodník se však z kanadského svazu přesunul do toho českého až po konci Ondrovy aktivní kariéry.

„Bude to zejména pro mladé kluky obrovská pomoc. Je strašně komunikativní a férový, takže jim může po stránce zkušeností hodně pomoci,“ domnívá se Bank.

Zapomenout ale nesmíme ani na výkonnostní stránku. „Záleží, jak na tom bude zdravotně a finančně, protože s některými sponzory ukončil po přesunu z Kanady spolupráci. Na světovém šampionátu ve Svatém Mořici by mohl zajet dobrý výsledek.“

Tři rodáci ze Šumperka se konečně sešli. Každý v jiné roli, ale se stejnými cíli. Posunout české alpské lyžování o kus dál...

Křišťálová Lupa 2016
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze