Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jeden z nejstarších rekordů v ohrožení? Koulařský obr se mu přibližuje

Novozélandský koulař Tom Walsh s přehledem ovládl Hry Commonwealthu. | foto: Reuters

11 2018
Zdobí ho mohutný plnovous, obrovitá postava ale především famózní výkony z posledních měsíců. Koulař Tom Walsh s přehledem vládne současným tabulkám, rozšířil sbírku o další dvě zlaté medaile a výkonem 22,67 metru se zařadil na šesté místo historických tabulek.

Další cíl? Olympijské zlato, které 26letému Novozélanďanovi stále chybí. Jenže po bronzovém Riu si Walsh musí počkat až do Tokia 2020.

Aktuálnější cíl? „Vím, že mám skvělou formu a mohu se výrazně přiblížit světovému rekordu,“ říká obrovitý koulař. 

Výkon 23,12 metru z roku 1990 amerického atleta Randyho Barnese patří k vůbec nejstarším zápisům historie. Vousatější rekordy už mají muži pouze v hodu diskem a kladivem (oba z roku 1986).

Současný mistr světa v hale i pod širým nebem na konci března poslal své náčiní na kótu 22 metru a 67 centimetrů. Za posledních patnáct let žádný koulař takhle daleko nevrhl. „Jsem v dostatečné formě, abych mohl hranici třiadvaceti metrů překonat,“ uvědomuje si Walsh.

Zatím mohutný pořízek zvládá překonávat jeden rekord za druhým. Na halovém mistrovství světa v Birminghamu zapsal 22,31 metru a přepsal maximum šampionátu. Koncem března zmiňovaným pokusem 22,67 posunul nejlepší výkon Oceánie. 

Fotogalerie

Na právě probíhajících Hrách Commonwealthu v australském městě Gold Coast v pondělí suverénně zvítězil a už v kvalifikaci zazářil, když se u jeho jména rozsvítily číslice 22,45. I v tomto případě se musely měnit historické zápisy.

„Uvidíme, třeba se bude obhazovat svěťák,“ prohodil český koulař Tomáš Staněk v Birminghamu. Jako by už tehdy tušil, že po nejkvalitnějším finále halové historie (hned sedm borců tehdy překonalo hranici 21 metrů), se skvělé výkony přenesou i pod širé nebe.

Jenže obrovitý Čech je zatím sleduje pouze z pohodlí domova. Po bronzovém úspěchu v Británii si naordinoval pauzu. Pečlivě se hodlá připravit na hlavní část sezony, a také vykurýrovat bolavá záda, jež ho sužovaly. „Je potřeba závodit a otloukat se,“ řekl Staněk.

V harmonogramu si výraznou barvou podtrhl především začátek srpna. To se na berlínský Olympijský stadion sjede evropská elita. A Staněk tady touží po medaili nejcennější. 

Se světovou elitou - a především Walshem - se poté chce měřit na mítincích Diamantové ligy. A také se ho pokusí porazit v domácím prostředí, protože oba budou hvězdami červnového mítinku Zlatá tretra v Ostravě.  

Jenže je to vůbec možné při tak skvělé Walshově formě?

Životní styl rekordmana

Tom Walsh o lásce k svému sportu

Šestadvacetiletý koulař se pro oficiální web mezinárodní atletické federace IAAF rozpovídal i o životním stylu, který je s jeho atletickou kariérou spojený. „Rád cestuji po světě. Koule mi poskytuje určitou svobodu, že si sám řídím svůj rozvrh a jsem zodpovědný za to, co do toho dám. A jako atlet žijící na Novém Zélandu si užívám léto dvakrát za rok, na jižní a na severní polokouli. To není tak špatný život," řekl.

Rád také usvědčuje z omylu lidi, kteří pochybovali o jeho talentu. „Když mi bylo osmnáct, jeden trenér mi řekl, že nikdy nebudu házet daleko, protože nejsem dost velký a silný. Vždycky jsem chtěl dokazovat lidem, že se spletli," poznamenal. 
(dam, ČTK)

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze