Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tolik běžců Praha ještě neviděla. Pražský půlmaraton běží o rekordy

REKORD! Do letošního ročníku Pražského půlmaratonu se přihlásilo už 8500 běžců. | foto: Martin Kozák

25 2010
Jako by voják, který běžel z Marathónu do Athén zvěstovat zprávu o vítězství Řeků nad Peršany, v polovině trati zastavil a s pocitem úlevy zvolal: Vyhráli jsme. Pro účastníky pražského půlmaratonu bude právě půlka bájné štreky cestou k titulu Finisher.

"Bude to den, kdy nebude město patřit autům, ale běžcům," prohlásil předseda organizačního výboru Carlo Capalbo.

Ve dvanáctém ročníku Pražského půlmaratonu, který se poprvé poběží jako zlatý závod Mezinárodní atletické federace IAAF, se budou lámat rekordy.

"Hlásíme nárůst o 36 procent," chlubil se marketingový ředitel závodu Jiří Nečásek počtem účastníků. Dosud se do startovních listin vepsalo 8500 jmen.

"Tolik lidí s běžeckými botami na nohou Praha ještě neviděla," ujišťoval Nečásek. A počkejte ten Babylon! Do běžecké bitvy dlouhé 21 kilometrů a 97 metrů se zapojí přes tři tisíce zahraničních závodníků ze 68 zemí světa.

Loni viděla metropole traťové rekordy v obou kategoriích. U žen se časomíra zastavila na hranici 1:09:03, muži jen o sedm sekund nestihli prolomit bájnou jednu hodinu.

"To je náš letošní cíl," vyhlásila Jana Moberly, manažerka elitních běžců. "Chceme poprvé na českém území vidět půlmaratonský čas pod hodinu. Ředitel závodu přislíbil pěkné počasí, tak by to mohlo dobře dopadnout."

O historický zápis se pokusí favorizovaní Keňané Wilson Kwambai a Joseph Maregu. "A oba už čas pod hodinu několikrát zaběhli," dodala Moberly.

O maximum se pokusí i nevidomý keňský vytrvalec Francis Thuo Karanja. Jeho vlastní rekord má hodnotu 1:10:29. "Máme na to zaběhnout čas pod jedna deset," věřil běžcův bratr a vodič James.

Na start se postaví i bývalá fotbalová hvězda Pavel Nedvěd nebo primátor hlavního města Pavel Bém. Ten dostal od pořadatelů číslo 1807, aby všichni věděli, kdy má narozeniny.

"Pokusím se k tomu číslu předvést i dobrý čas," přál si. "Něco naběháno mám, otázka je, jak mi to sedne. Ale moc se těším."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze