Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tohle zlato prolomilo bariéru. Teď už vím, jak na to, říká skifař Synek

Skifař Ondřej Synek s korunou pro krále všech veslařů | foto: Martin Malý

9 2010
Patnáct let dělá veslování, posledních šest sezon jezdí na skifu. A teď je konečně na vrcholu. Ondřej Synek v neděli završil svou nejbáječnější sezonu v kariéře, na Novém Zélandu stal poprvé mistrem světa. A ví, že tímhle zlatem zdolal jednu bariéru. "Teď už vím, jak na to," říká Synek.

Ondřej synek odpovídal čtenářům zde

"Mistr světa? Poslouchá se to velice hezky," usmíval se Synek na tiskové konferenci. Přiznal, že v noci po osmatřicetihodinové cestě z Nového Zélandu příliš nespal. "Zatím asi jen dvě hodiny. Mám to pořád přehozené, jsem v útlumu."

Osmadvacetiletý skifař pražské Dukly se dočkal. Po sérii stříbrných a bronzových medailí, včetně druhého místa z olympiády v Pekingu, konečně vystoupal na stupeň nejvyšší. Už nikdo nebude moci říct, že nevyhrál nic velkého.

Ondřej Synek v cíli vítězného finále závodu skifařů na MS na Novém Zélandu

Ondřej Synek v cíli vítězného finále závodu skifařů na MS na Novém Zélandu

čepice při hymně? omlouvám se

Byl v takové euforii ze zisku zlaté medaile, že si při hraní české hymny  zapomněl sundat kšiltovku.

Za to se Ondřej Synek omlouvá.

"Když jsem to dnes viděl v televizi, tak jsem se styděl. Proto se celému národu omlouvám. Mrzí mě to a doufám, že budu mít příležitost to napravit," dodal zlatý skifař, který cítil podporu fanoušků z domova.

"Všem, kteří brzo ráno vstávali a drželi mi palce děkuji. Po závodě jsem dokonce dostal víc SMS zpráv než po olympiádě," dodal.

"Věděl jsem, že fyzicky na to mám už od roku 2005, kdy jsem přešel na skif," řekl Synek na tiskové konferenci.

"Ale ten poslední krůček byl v hlavě. Jsem rád, že teď se to povedlo. Tohle je výsledek desetileté práce, splnil jsem si jeden ze svých sportovních snů," pochvaloval si.

Navíc letos vyhrál vše, kam přijel Tři závody Světového poháru, mistrovství Evropy i světa.

K úspěchu na MS mu pomohl i novinový rozhovor s oštěpařem Janem Železným, vítězem tří olympiád. "Řekl, že o úspěchu se nesmí pochybovat. Jak se to udělá, tak se nevyhraje. Měl pravdu."

Od jednoho ze sponzorů si vysloužil korunu pro krále veslařů, od jiného dostal dřevěnou bedýnku na medaile.

"To je skvělé. Zatím těch medailí moc nemám, ale až jich bude víc, řeknu si o větší," smál se svěřenec trenéra Milana Dolečka.

Ziskem zlata se Synek zařadil mezi legendy českého veslování. A vzpomněl si i na svého předchůdce ve skifu Václava Chalupu, který na vytouženou zlatou metu nikdy nedosáhl.

Skifař Ondřej Synek se zlatou medailí z mistrovství světa

Skifař Ondřej Synek se zlatou medailí z mistrovství světa

"Psal mi hned po závodě. Byl na mě hrdý. Říkal, že to obrečel. Tohle vítězství bylo i pro něj. Když jsem začínal, byl Vašek mým obrovským vzorem. To on mě nakopl ke skifu, který jezdí ti největší borci," vysekl Chalupovi poklonu.

Na jezeře Karapiro ale bojoval i pro svou přítelkyni Pavlu, s níž v těchto dnech očekává narození prvního potomka. Proto se Synek na Novém Zélandu ani nezdržel a okamžitě pospíchal domů.

"Bylo to těžké. Při závodech jsem se na to snažil nemyslet, vypínal jsem mobil. Ale v podvědomí to bylo."

Přítelkyně ho podporovala a snažila se ho přesvědčit, aby se primárně věnoval závodění. "Říkala, ať se soustředím na závody a miminko budeme řešit, až se vrátím."

Skifař Ondřej Synek při chatu se čtenáři iDNES.cz po příletu ze zlatého mistrovství světa

Skifař Ondřej Synek (vlevo) při chatu se čtenáři iDNES.cz po příletu ze zlatého MS

Další motivací zlatého veslaře bude olympijský Londýn. Na ten se ale musí nejprve kvalifikovat z příštího mistrovství světa ve Slovinsku. "Beru to postupně. Teď je cílem kvalifikace, pak začnu myslet na olympiádu. Ale netvrdím, že ji nechci vyhrát."

Oslavy životního úspěchu proběhly zatím spíš jen v rodinném kruhu. Ta pravá sláva přijde, až se narodí potomek. "Chci pozvat spoustu kamarádů a známých. Bude to hodně velké," uzavřel se smíchem.Najdete na iDNES.czmobilní verze