Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Titul autokrosařům těsně unikl: Fejfar má stříbro, Brožek je čtvrtý

Václav Fejfar (vlevo) a Ladislav Brožek při závodu mistrovství Evropy v Nové Pace. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

30 2010
Hned dva autokrosaři z Královéhradeckého kraje mohli před posledním závodem mistrovství Evropy v divizi TAX tzv. plechových vozů myslet na zisk titulu mistra Evropy. Nezískal ho ani jeden, raduje se z něj Rus Kvašnin.

Kdo si vsadil, že poslední podnik letošního mistrovství Evropy v autokrosu ve třídě Tax tzv. plechových aut výrazně zamíchá celkovým pořadím, mohl se radovat.

ME v autokrosu

divize TAX, tzv. plechová auta

poslední závod (Maggiora)

1. Fejfar (ČR/Škoda Fabia)

2. Kvašnin

(Rus./Renault Clio)

3. Kárai (Maď./Škoda Fabia)

4. PLeskovas (Lit./Ford Fiesta)

..10. Brožek (ČR/Ford Focus)

konečné pořadí v čele

1. Kvašnin 116 b., 2. Fejfar 114,

3. Pleskovas (Lit./Ford Fiesta) 114,

4. Brožek 109

pořadí před posledním závodem

1. Pleskovas 110 b., 2. Brožek 109,

3. Kvašnin 99, 4. Fejfar 94.

Závod v italské Maggioře totiž na první dvě příčky vynesl borce ze zadních pozic. A naopak, dva jezdci, kteří do něj šli z prvního a z druhého místa, museli své pozice opustit.

"Dalo se to čekat a asi to dopadlo tak, jak mělo," uvedl Ladislav Brožek, jeden z dvojice smutných. Zkušený královéhradecký autokrosař totiž do posledního podniku letošního seriálu nastupoval těsně druhý za Litevcem Pleskovasem.

Avšak až desáté místo, ve finále poslední, pro něj znamenalo v konečném hodnocení pád na nepopulární čtvrtou příčku. "Takhle nepovedený závod jsem nezajel možná už pět let. A přišel v nejméně vhodnou chvíli," litoval Brožek, "ale abych šampionát vyhrál, to bych musel dojet nejhůře druhý, takže tento výsledek až tak moc neřešil."

Smutek jednoho autokrosaře z kraje ale přinesl lepší náladu tomu druhému. Lužanský jezdec Václav Fejfar totiž na své oblíbené trati v Maggioře vyhrál a v celkovém pořadí se ze čtvrté příčky vyhoupl na na stříbrný stupínek. O místo výš, než obsadil vminulé sezoně.

Přesto i Fejfar mohl po závodě, který mu vynesl čtvrté vítězství v sezoně, cítit zklamání. K titulu mistra Evropy mu totiž chyběly pouhé dva body. K nim neměl daleko, stačilo, aby nový mistr Evropy Kvašnin v Maggioře nedojel hned za mím.

V jednu chvíli to ve finálové jízdě tak vypadalo, ale pak se Rus dostal před Maďara Karaie a v cíli mohl slavit titul.

"První dva měli letos určitě nejlepší auta a Fejfar je asi nejlepším jezdcem v celém startovním poli," uznal Brožek, který se v mistrovství Evropy pohybuje už téměř dvacet let.

Zda přidá i tu příští jako závodník, v této chvíli však neví: "Budu se rozhodovat, zda závodit dál, nebo zda pomoci v závodění svému synovi, kterému se v autokrosu také daří."Najdete na iDNES.czmobilní verze