Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Královskou etapu Tirrena ovládl Quintana a převzal dres lídra

Kolumbijský cyklista Nairo Quintana | foto: AP

15 2015
Vrcholek Terminillo byl pokrytý sněhem a Nairo Quintana uháněl osamoceně k jeho vrcholu. Na něm ležel cíl 5. etapy Tirrena-Adriatica a pro Kolumbijce také brána do čela v závodě dvou moří. Před posledními dvěma dny má lídr stáje Movistar náskok 39 sekund na Nizozemce Baukeho Mollemu.

Ten v nedělní etapě šlapal daleko za suverénním vrchařem z And, ztrácel Španěl Joaquim Rodríguez, další kolumbijský vrchař Rigoberto Urán jel po boku pistolníka Alberta Contadora. Wout Poels, jednodenní lídr z Nizozemska, ztrácel přes minutu a půl a loučil se s modrým trikotem.

Vítěz loňského Gira Quintana udeřil, když zbývalo posledních pět ze 194 kilometrů. Sněhové vločky hustě dopadaly na jeho přilbu, ale horal z Kolumbie jako by se právě v takových podmínkách vyžíval.

„V Kolumbii bydlím ve skoro 3000 metrech, ráno je třeba jen pět stupňů, někdy i pod nulou,“ vyprávěl drobný cyklista. „Takže jsem si na takové teploty zvykl. Není to poprvé, i loni na Giru byla velká zima.“

Hlavní skupina už byla prořídlá třemi předchozími vrcholy a tempem, které stupňovaly stáje Sky a Tinkoff-Saxo. Obě formace pak zatápěly jedna druhé i v posledním svahu, žádná však neuspěla a vyčkávaly na poslední úder, až budou blíže cíli.

Dva bojovali a třetí se nakonec smál. Quintana udeřil, ohlédl se přes rameno a viděl ztrápené obličeje soupeřů. Přidal ještě jednou a ještě víc a zmizel. Jen Contador měl snahu stíhat, jeho pověstná vrchařská síla však tentokrát zůstala pod kopcem.

Jeden po druhém se trousili poražení cyklisté do cíle a Quintana počítal sekundy náskoku. Mollema dorazil o 41 sekund později, Rodríguez s mankem 55 sekund a za ním celá skupina hvězd.

Cyklistický etapový závod Tirreno-Adriatico

5. etapa (197 km)

1. Quintana (Kol./Movistar) 5:26:03, 2. Mollema (Niz./Trek) -41, 3. Rodríguez (Šp./Kaťuša), 4. Urán (Kol./Etixx-Quick-Step), 5. Contador (Šp./Tinkoff-Saxo), 6. Pinot (Fr./FDJ) všichni -55, ...12. Kreuziger (ČR/Tinkoff-Saxo) -1:12, 38. König (ČR/Sky) -7:15, 86. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) -20:45.

Průběžné pořadí: 1. Quintana 19:54:45, 2. Mollema -39, 3. Urán -48, 4. Pinot -57, 5. Contador -1:03, 6. Yates (Brit./Orica) -1:04, ...11. Kreuziger -1:15, 33. König -8:26, 78. Štybar -28:29.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze