Štybarova stáj slaví etapové vítězství, Gaviria těsně předstihl Sagana

Těsný dojezd šesté etapy Tirrena-Adriatika zvládl lépe Fernando Gaviria (vpravo), když o pár centimetrů předstihl Petera Sagana z Bory. | foto: AP

13 2017
Ve třetí etapě italského závodu Tirreno-Adriatico ho 500 metrů před cílem zastavil pád a o vítězství nesprintoval. Další a poslední šanci dostal cyklista týmu Quick-Step Fernando Gaviria během šestého dne. A využil ji, když v dojezdu těsně předstihl Petera Sagana.

Sagan tak po těsném spurtu přišel o možné třetí vítězství na letošním Tirrenu-Adriatiku. Přesto slovenský cyklista týmu Bora může být spokojený. Na Apeninském poloostrově ovdádl dvě etapy, jednou byl třetí a dnes druhý.

Šestá etapa z Ascoli Piceno do přímořského městečka Civitanova Marche měřila 168 kilometrů a v itineráři platila za poslední šanci na italském
„Závodu dvou moří“ pro sprintery.

13.března 2017 v 16:32, příspěvek archivován: 13.března 2017 v 17:50

.@FndoGaviria nails the win on the penultimate stage of #Tirreno! #WayToRide #No16in2017 Photo: @TDWsport https://t.co/W9P9NPuQIE

„Ten závěr je těžký, uvidíme, jestli to bude odpočinkový den pro jezdce na celkové pořadí,“ přemítal ještě před startem Rohan Dennis z BMC, třetí muž celkového hodnocení.

Ale nebyl lehký pro nikoho.

Posledních 30 kilometru strávili cyklisté podél pobřeží, kde bojovali se silným větrem. Balík se natáhl a někteří jezdci vycítili, že na hromadný dojezd by vůbec nemuselo dojít.

První nástup při stoupání deset kilometrů před cílem obstaral Vincenzo Nibali, jezdec týmu Bahrain-Merida. Jenže jeho počínaní bylo neúspěšné. A tak následovaly další a další pokusy. Ten nejdelší předvedl Niki Terpstra, týmový kolega Zdeňka Štybara.

Jenže dva kilometry před cílem díky skvělé práci zbytku týmu Orica-Scott i jeho peloton pohltil.

V tu chvíli už v popředí figurovali Peter Sagan a také Fernando Gaviria. Právě tito dva si to v cílovém prostoru rozdali o prvenství.

Dvaadvacetiletý Kolumbijec vypálil o něco dříve, což se ukázalo jako rozhodující. Sagan svého soupeře musel objíždět a na cílové pásce zaostal zhruba o půl kola.

„Myslel jsem, že už v pátek budu bojovat o vítězství, jenže mě zastavil pád. Jsem rád, že to dnes vyšlo,“ pochvaloval si v cíli jezdec belgického Quick-Stepu. „S Peterem je to vždy krásný duel.“

Už před startem šesté etapy kvůli zdravotním problémům odstoupil český jezdec Oriky Roman Kreuziger. Z dvojice českých reprezentantů do předposledního dne naskočil pouze Zdeněk Štybar, jenž svým výkonem dopomohl k prvnímu stájovému vítězství na letošním Tirrenu. Český cyklista posléze dojel s mankem 17 vteřin na 80. místě.

Kuriózní moment vznikl 86 kilometrů před cílem. Trasou etapy právě projížděl vlak a celý peloton byl nucen zastavit. Neopakoval se tedy dva roky starý incident z francouzské klasiky Paříž - Roubaix, kde několik jezdců projelo mezi závorami. (více čtěte zde)

13.března 2017 v 14:44, příspěvek archivován: 13.března 2017 v 15:02

V tu chvíli však byla v úniku osmička závodníků, kteří byli poněkud necitlivě zastaveni při šplhání na jedinou pondělní horskou etapu. V tomto úniku nechyběl ani Davide Ballerini, který v hodnocení vrchařů figuroval na druhé příčce za vedoucím Kolumbijcem Quintanou. Dvaadvacetiletý Ital se vehementně rozčiloval. Rozhodčí však byli nekompromisní a skupinu uprchlíků zastavili 500 metrů před prémii.

Přesto na ni Ballerini zvítězil. A pro kontinentální tým Androni Giocattoli získal na domácím závodě dres pro nejlepšího vrchaře.

Sprinterská etapa celkovým hodnocením nezamíchala. Modrý dres pro lídra celkového hodnocení stále obléká Nairo Quintana z Movistaru, jenž má náskok 50 sekund před druhým Thibautem Pinotem z FDJ.

Boj o Neptunův trojzubec vyvrcholí zítřejší individuální časovkou v San Benedettu, která měří deset kilometrů.

Cyklistický závod Tirreno-Adriatico (WorldTour)

Pořadí 6. etapay (168 km): 1. Gaviria (Kol./Quick-Step) 4:09:31, 2. Sagan (SR/Bora), 3. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 4. Trentin (It./Quick-Step), 5. Debusschere (Belg./Lotto), 6. Viviani (It./Sky) všichni stejný čas, ...80. Štybar (ČR/Quick-Step) -17.

Průběžné pořadí: 1. Quintana (Kol./Movistar) 25:44:28, 2. Pinot (Fr./FDJ) -50, 3. Dennis (Austr./BMC) -1:06, 4. Roglič (Slovin./LottoNL) -1:15, 5. Dumoulin (Niz./Sunweb) -1:19, 6. Thomas (Brit./Sky) 1:23, ...48. Štybar -22:22.