Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První výhra sezony! Štybar ovládl druhou etapu Tirrena-Adriatica

Zdeněk Štybar se raduje z triumfu ve druhé etapě italského etapového závodu Tirreno-Adriatico. | foto: twitter Tirreno

10 2016
Čekal a čekal. Až necelé tři kilometry před cílem vypálil z hlavního pole. Po pár metrech se otočil a nikdo za ním nebyl. A tak spěchal za prvním vítězstvím této sezony. Zdeněk Štybar ovládl druhou etapu italského etapového závodu Tirreno-Adriatico a vede i v celkovém pořadí - o devět sekund před Belgičanem van Avermaetem.

Už před startem Štybar tvrdil, že druhá etapa italského závodu mu bude sedět. „Zkusím se na ni připravit. Formu snad mám, tak uvidím, jak se budu cítit,“ říkal. A cítil se skvěle...

Etapa měřila 207 kilometrů a na cyklisty na posledních 50 kilometrech čekalo 2 kilometry převýšení. Na její „výrobě“ nepracoval nikdo jiný než Paolo Bettini – dvojnásobný mistr světa. „Když nad tím zpětně uvažuju, byl jsem trochu bastard,“ přiznal.

Fotogalerie

Tři kilometry před cílem totiž na cyklisty čekalo krátké ale prudké stoupání se sedmnáctiprocentním maximem, které by mohlo svědčit i Peteru Saganovi. „Záleží, jak zrelaxuje, ale posledních 10-15 kilometrů bude zajímavých,“ prozradil před startem sportovní ředitel Tinkoffu Lars Michaelsen.

Tinkoff se nakonec na startu objevil i přesto, že ve včerejší týmové časovce obsadili cyklisté ruské stáje až čtvrté místo. Přitom majitel - Rus Oleg Tiňkov v úterý prohlásil, že pokud nevyhrají, přestane je sponzorovat a místo toho dá peníze Marii Šarapovové... Samozřejmě v žertu.

Pár minut po startu se do úniku dostala šestice závodníků: Andreetta (Bardiani), Mas Bonet (Caja Rural), Benedetti (Bora), Zurlo (Lampre), Michajlov (CCC) a Cecchinel (Androni). Vypracovali si až šestiminutový náskok, ale ten s blížícím se závěrem rychle klesal. Dvacet kilometrů před cílem už to byla jen minuta.

08.března 2016 v 19:39, příspěvek archivován: 10.března 2016 v 16:54

If @petosagan and @tinkoff_team won't win tomorrow's TTT near my villa, I'll stop sponsor them and start @MariaSharapova !

Na čele pracovali včerejší vítězové, závodníci BMC. Jednak se snažili udržet modrý trikot pro Daniela Osse a zároveň chránili svého lídra Tejaye van Garderena.

Patnáct kilometrů před cílem převzali otěže závodu cyklisté týmu Sky. Cíl byl jasný. Připravit před finálním stoupáním co nejlepší pozici Michalu Kwiatkowskému.

To už hlavní pole pomalu pohlcovalo celou šestici v úniku. Posledními přeživšími zůstali Mas Bonet, Andreeta a Benedetti, ale devět kilometrů před cílem už byli všichni pohromadě.

A blížilo se finální stoupání Cerreto - hodně nepravidelný kopec, který ale nejvíc bolí v závěru – tři kilometry před cílem na cyklisty čekala 16procentní a 17procentní pasáž těsně před vrcholem.

Jako první na „stěně“ zaútočil Mirko Selvaggi. Mezeru za ním zalepoval Peter Kennaugh ze Sky, když za to vzal Diego Ulissi a Gianluca Brambilla. Ani jeden z nich si ale nedokázal vypracovat alespoň minimální náskok.

10.března 2016 v 16:23, příspěvek archivován: 10.března 2016 v 16:55

.@zdenekstybar is the new Maglia Azzurra of #Tirreno Adriatico NamedSport. pic.twitter.com/T8DDW5Oj4o


Až za to vzal Zdeněk Štybar...

2,8 kilometrů před cílem vypálil ze druhé vlny a všichni po sobě jen koukali. Ta chvilka nepozornosti stačila. Třicetiletý cyklista si vytvořil náskok několika desítek metrů. Zbýval technický závěr v ulicích Pomarance.

Ale Štybarův náskok se nezmenšoval, naopak. Kilometr před cílem zkusil ještě z hlavního pole odjet Vincenzo Nibali, ale byl to marný boj.

Štybar tak po druhém místě ze sobotního Strade Bianche a včerejší týmové časovce přidal první výhru letošní sezony. Druhý dojel Peter Sagan, třetí Edvald Boasson Hagen.

„Věděl jsem, že poslední dva tři kilometry jsou technické, což je pro mě dobré. Ale neplánoval jsem zaútočit zrovna přímo tři kilometry před cílem. Prostě jsem jen viděl šanci a zkusil to. Pak jsem viděl menší mezeru a říkal si, že do toho dám všechno,“ popisoval vítěz v cíli.

Roman Kreuziger dojel v první skupině na čtrnáctém místě se ztrátou jedné sekundy a v celkovém hodnocení už je jednáctý. Jan Bárta byl v cíli jako jednasedmdesátý s mankem téměř dvou minut.

Do páteční rovinaté etapy vyrazí český závodník Etixxu v modrém trikotu lídra. Vede i v bodovací a vrchařské soutěži. Na druhého van Avermaeta má v celkovém pořadí náskok devíti sekund.

Cyklistický etapový závod Tirreno-Adriatico

2. etapa (207 km): 1. Štybar (ČR/Etixx-Quick-Step) 5:10:03, 2. Sagan (SR/Tinkoff), 3. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 4. Clarke (Austr./Cannondale), 5. Valverde (Šp./Movistar), 6. Nibali (It./Astana), ...14. Kreuziger (ČR/Tinkoff) všichni -1, 71. Bárta (ČR/Bora-Argon) -1:51.

Průběžné pořadí: 1. Štybar 5:33:50, 2. Van Avermaet (Belg./BMC), 3. Van Garderen (USA/BMC), 4. Caruso, 5. Oss (oba It./BMC) všichni -9, 6. Brambilla (It./Etixx-Quick-Step) -11... ...11. Kreuziger -20, 69. Bárta -3:10.Najdete na iDNES.czmobilní verze