Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tintěrova naděje v kvalifikaci zhasla mezi Švédy a na greenu

Lukáš Tintěra si letos zahrál i Czech Open v Čeladné, skončil pět ran za hranicí cutu. | foto: Martin Kabát

14 2010
Jedno kolo, vlastně jen jeho zkažený začátek, a konec nadějí na postup. Tak krutá je golfová hra. Lukáš Tintěra to charakterizuje jako drahou zkušenost. Český golfový profesionál použil slova svého otce. Nebyl o moc horší než konkurenti, ale další fáze kvalifikace o účast na European Tour se ho už netýká.

Dva dny se držel na rozhraní postupové a nepostupové pozice, ve třetím kole však zahrál pět ran nad par.

"Na začátku mi tam nepadaly metrové putty. Měl jsem docela špatný flight. Šli se mnou dva arogantní Švédové, pořád stříkali doleva doprava, dlouho jsme hledali míče a pak jsme pospíchali. Navíc mi chodili do ran. Mně tohle normálně nevadí, ale že mi utekl ten začátek, byl jsem podrážděný," vystihl hráč, kde se zrodila rozhodující ztráta.

Tintěra se přihlásil do rakouského Ebreichsdorfu, kde čekal víc domácích hráčů, ale hlavní konkurenti byli právě ze zmíněné severské země: "Některé soupeře jsem znal z Alps Tour a EPD Tour od vidění, ale hrál jsem třeba s pětatřicetiletým Angličanem, který zkoušel kvalifikaci už poosmé a říkal, že je to naposled."

Lukáš Tintěra (foto z Czech Masters v Sokolově) si účast na Czech Open zajistil v kvalifikaci přímo v Čeladné.

Úroveň startovního pole byla kolísavá. "Jeden amatér tam byl prvně a byl úplně vyklepanej," popsal atmosféru pětadvacetiletý rodák ze Žiliny. "Taky tam byli takoví, co si mysleli, že hned napoprvé udělají díru do světa."

Jinak byly podmínky v resortu, vzdáleném několik desítek kilometrů jihovýchodně od Vídně, podle českého profesionála domácké: "Místní rozhodčí, pár lidí z ofisu PGA. Všechno se zapisovalo tužkou. Hřiště bylo připravené na úrovni našich nejlepších domácích turnajů."

Výsledku ve třetím kole Tintěra lituje, protože hřiště bylo kratší, užší a tím, jak bylo obehnané lesem a vodou, mu vyhovovalo a připomínalo mu Karlovy Vary. "Za chybu z týčka se platilo. Na drive se brala většinou trojka dřevo, nebo železo," uvedl účastník amatérského mistrovství světa a světové univerziády.

Lukáš Tintěra, druhé kolo RendezVous Classic 2010.

Popsanou taktiku ve čtvrtém kole evropské kvalifikace opustil. "Šel jsem hřiště rozstřílet, takže jsem používal jen driver. Bylo to hop, nebo trop." A byla to správná volba, i když k postupu nevedla: "Vytvořil jsem si spoustu šancí, ale tím co předvádím na greenech, ještě do elity nepatřím," prohlásil golfista, jenž říká, že sám sebe za nedokonalost hry často nesnáší.

Ve finálovém kole Q-school byl po patnácti jamkách na bilanci -2, ale býval by potřeboval zahrát o šest ran lepší skóre, tedy víceméně to, co ztratil ve třetím dnu. "Věděl jsem, že to nestačí, a konec už jsem jen odevzdaně dohrál," vysvětlil závěrečnou sérii dvou double bogey a birdie.

Češi na qualifying school 2010

V sekci B první kvalifikační fáze o postup na European Tour v rakouském Ebreichsdorfu zvítězil Švéd Niclas Johansson výkonem 13 ran pod par. Získal 1812 eur. Peněžní odměny se rozdávaly do pátého místa.

Na postup bylo zapotřebí zahrát -2, do další fáze se kvalifikovalo patnáct hráčů.

Lukáš Tintěra zahrál výsledek 295 (72+73+77+73), tedy +7, a podělil se o 30. místo. Druhý Čech Jakub Kučera odstoupil po prvním kole pro bolesti zad.

Dalším jejich krajanům začíná Q-school dnes v německém Fleesensee, do sekce C se přihlásili Marek Nový, Petr Nič, Petr Skopový a Jakub Svoboda.

Otcem zmíněnou drahou zkušenost vidí v tom, jeho rány byly srovnatelné s těmi, kteří postoupili, ale musí přidat jistotu při třímetrových a dvoumetrových puttech. "Zkusíme v tréninku něco vymyslet," slíbil si karlovarský hráč, jenž sám působí jako trenér na hřišti Albatross ve Vysokém Újezdě nedaleko Prahy.Najdete na iDNES.czmobilní verze