Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Žádný bahrajnský princ, Kreuzigerovu stáj Tinkoff koupí Číňané... Apríl!

Tým Romana Kreuzigera bude mít nového majitele. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

1 2016
Ani bahrajnský princ, ani nikdo jiný. Cyklistickou stáj Tinkoff, za kterou jezdí i Roman Kreuziger nebo mistr světa Peter Sagan, by měl odkoupit mezinárodně uznávaný čínský obchodník. Společnost Tinkoff Sport A/S to oznámila na svých webových stránkách v pátek dopoledne. Večer ale vše bylo jinak.

Majitel týmu Oleg Tiňkov loni v prosinci oznámil, že cyklistiku po sezoně 2016 opustí. „Všechny smlouvy samozřejmě skončí až po sezoně 2016, ale ta bude má poslední. Věřím, že lidé porozumí tomu, proč cyklistika ztratila člověka, který do ní nasypal víc než 60 milionů eur a který ji miluje,“ řekl tehdy Rus.

Hlavním důvodem jeho odchodu byla neochota firmy A.S.O., pořadatele největších závodů včetně Tour de France, poskytovat jakékoliv peníze z televizních práv týmům.

A začaly debaty o tom, kdo by mohl tým od ruského magnáta odkoupit.

Chvíli to vypadalo, že by Tinkoff mohl koupit dobře známý Bjarne Riis, který se údajně spojil s bahrajnským princem Násirem bin Hámidem al-Chalífou. K tomu se ale Oleg Tiňkov, majitel stáje vyjádřil slovy: „Chápu, že se chce vrátit zpátky, ale po tom potahování od antidopingové federace je jako Lance Armstrong - persona non grata. Nemyslím si, že by to bylo dobré pro cyklistiku a pochybuju, že na to má peníze.“

Fotogalerie

A tak se hledalo jinde.

Až přišla čínská společnost.

„Tahle dohoda nám umožní pokračovat ve výborných výkonech do roku 2020 a zároveň nám otevře přístup na rostoucí sportovní trh v Asii,“ oznámil na stránkách generální ředitel týmu Stefano Feltrin a pokračoval: „Jsme moc rádi, že jsme se dohodli s tak velkou mezinárodní organizací, jejíž vlastník je jedním z nejznámějších čínských podnikatelů. Jeho silné sportovní vazby jsou zárukou toho, že tým bude pokračovat ve stejné cestě jako po jeho založení Olegem Tiňkovem v roce 2007.“

Jméno nového vlastníka zatím neprozradil, vše by se mělo odtajnit 2. května na prezentaci týmu v Šanghaji. „Ačkoliv zatím nemůžeme odhalit identitu nového majitele, můžeme oznámit, že novým titulárním sponzorem bude přední čínská potravinářská společnost,“ dodal Feltrin.

A teď vážně...

Opravdu jde o aprílový žert. Poté, co většina zpravodajských agentur včetně ČTK vzala zprávu Tinkoffu o prodeji stáje do čínských rukou jako hotovou věc, vyvěsil tým Olega Tiňkova v podvečer na webových stránkách zprávu novou se zněním: „Veselý 1. duben od Tinkoffu.“

Píší v ní, že se žádný odkup imaginárním čínským obchodníkem nekoná, stáj stále hledá nového titulárního sponzora. V závěru se pak omlouvají těm, kteří nemají smysl pro humor a uzavírají příspěvek slovy, že se uvidíme na Flandrech.

My smysl pro humor máme, a tak dáváme celému Tinkoffu palec nahoru.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze