Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ostravské basketbalistky má oživit zkušený kouč Jány

Momentka z utkání basketbalové ligy žen Hradec Králové vs. Ostrava. | foto: Michal Klíma, MAFRA

3 2015
Tibor Jány je novým trenérem basketbalistek SBŠ Ostrava, které jsou po devíti kolech v nejvyšší domácí soutěži se dvěma výhrami předposlední, jedenácté.

Ostravanky první zápas pod vedením Jányho, který byl dosud asistentem a v klubu se převážně věnoval mládeži, prohrály na hřišti devátých VŠ Praha 51:72.

„Potřebovali jsme družstvo po špatném vstupu do sezony oživit, nehledě na to, že v týmu byla špatná nálada,“ řekl místopředseda ostravského klubu Jaroslav Bartoň.

„Bylo to pro mě překvapivé, byl jsem doma na Slovensku, když mi zástupci klubu oznámili, že bych měl družstvo převzít,“ řekl Tibor Jány. „Budu se snažit tým oživit.“

Jak? „Nějakou představu mám, ale ne kouzelný proutek. Potřebujeme trpělivost, aby se ukázalo, zda moje zásahy budou prospěšné.“

Dosavadní kouč Ladislav Pavlát, který tým vedl od loňských Vánoc, vždy říkal, že je u družstva dočasně. Teď se mu přání vrátit se k mládeži splnilo, protože celou dobu zůstával i ve funkci hlavního trenéra Sportovního centra mládeže a juniorek. A v tom bude pokračovat. Navíc bude dál pomáhat ženskému celku, byť už ne ze střídačky.

Co podle něj družstvu chybí? „Kvalitnější hráčky, nejméně pivotka, ale bylo by jen dobré, kdyby se vedení podařilo družstvo posílit na každém postu. Nevím však, jaké jsou možnosti.“

Jány potvrzuje, že družstvu nejvíce schází vysoká podkošová hráčka. „Teď proti VŠ jsme chvilku vyzkoušeli hru s jednou pivotkou a čtyřmi obvodovými hráčkami, ale uvidíme, jak se to osvědčí,“ podotkl Jány. „Budeme muset k tomu najít ještě vhodný obranný systém. Ne vždy proti všem soupeřkám půjde tato alternativa využít.“

Jaroslav Bartoň potvrzuje, že družstvo potřebuje jednu vysokou hráčku. „Ale zatím si ji ekonomicky nemůžeme dovolit,“ dodal.

Tibor Jány má zkušenosti i z mužského basketbalu, v roce 2004 získal titul se slovenským Lučencem. Trénoval také Svit a Handlovou, odkud pochází. Vedl rovněž mládežnické národní týmy. Minulou sezonu působil u prvoligových žen Sparty Praha. Do Ostravy přišel k mládeži. „Minulých patnáct let jsem pracoval jen s dospělými, ale teď jsem si tady zvykl i na malé děti. Budu se muset znovu přeorientovat, protože ten tréninkový proces je třeba důsledně připravovat, což bere hodně času,“ řekl Tibor Jány.

Šéf klubu Kamil Havrlant upozornil, že pokud výměna kouče do Vánoc nepomůže, může dojít i na změny v hráčském kádru.

„Hlavně máme pocit, že nám týmy před námi stále utíkají. Přitom ty celky dole bychom měli být schopni porážet. Třeba domácí prohra s Karlovými Vary o dvacet bodů, to byl propadák,“ povzdechl si Kamil Havrlant.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze