Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Basketbalový ULEB, už bez Čechů, vybral za šéfa bývalou hvězdu Realu

Tomas van den Spiegel (vlevo) a Maxime De Zeeuw v belgickém národním dresu, | foto: FIBA Europe / Castoria / De Massis

8 2016
Unie evropských basketbalových lig, známá spíš pod zkratkou ULEB, má nového šéfa. Dvojnásobný euroligový šampion, belgická podkošová hvězda Tomas van den Spiegel, povede organizaci sdružující dvanáct národních soutěží. Ta třináctá, česká Kooperativa NBL, letos vystoupila.

Důvod českého konce? „ULEB, založená před 25 lety, od roku 2008 postupně stále více ztrácela vliv na klubové dění v kontinentálním basketbalu, což se týkalo především Euroligy, a samostatně prakticky nemohla nic zásadního změnit,“ píše ve v prohlášení od vedení Kooperativa NBL.

Národní basketbalová liga vstoupila do organizace ULEB v roce 2004. Při prvním startu Nymburka v ULEB Eurocupu na podzim 2007 byla účast v Unii pro českou ligu podmínkou jeho připojení k soutěži.

Jak šel spor?

FIBA vs. Euroliga

Od již zmíněného roku 2008, kdy ULEB přišla o svůj vliv, se však její důležitost zmenšuje. „Pak už šlo jen o to, že se platil roční poplatek 4 000 eur za členství a nic se za to nedostávalo zpět. Chyběla nějaká přidaná hodnota, a proto jsme se nyní po jednání s ligovými kluby rozhodli vystoupit. Nechtěli jsme neúčelně vynakládat finance za něco, co nám nic nedávalo,“ popsal rozhodovací proces v Asociaci ligových klubů NBL její předseda Tomáš Kotrč.

„Navíc v momentě, kdy se NBL stala součástí nově vzniklé FIBA Champions League (Liga mistrů), jejímž je nyní spoluvlastníkem, postrádalo další členství v ULEB smysl. Champions League je teď pro nás budoucností a spolu s ní samozřejmě i FIBA Europe Cup,“ dodal Kotrč.

Nutno dodat, že i samotná ULEB se stala v nové basketbalové Lize mistrů podílníkem.

Kooperativa NBL oznámila své vystoupení na čtvrteční valné hromadě ULEB v Barceloně prostřednictvím svého zástupce Jiřího Zídka. Česká nejvyšší soutěž už se tak nepodílela na volbě nového předsedy, osmatřicetiletého Tomase van den Spiegela, který ještě nedávno zářil na palubovkách. Třeba v dresech CSKA Moskva a Realu Madrid.

Van den Spiegel ukončil kariéru hráče před dvěma lety, od té doby působil jako poradce v cyklistické Bakala International Sports Academy, analytik belgické Play Sports a člen Hráčské komise FIBA. Nyní nahrazuje Eduarda Portelu.

Bude však šéfovat stále menšímu počtu členů? Chystají se Čechy napodobit i některé další ligy? „Většina jich teď přešlapuje na místě a nechtějí ten krok udělat. Ani jim ale účast v ULEB nic nedává, jak mi jejich zástupci potvrdili při osobních setkáních. A stejný krok, jaký jsme učinili my, teď zvažují,“ uvedl Kotrč.

Podle něj ovšem aktuální vystoupení neznamená, že by se NBL někdy v budoucnu nemohla pod křídla ULEB ještě vrátit. „Dveře zavřené nemáme,“ poznamenal předseda ALK NBL.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze